Zmęczenie, przepracowanie, stres, niewyspanie… wszystko to staje się powodem, dla którego sięgamy po napoje energetyczne. Choć powodują chwilowy skok energii, to niestety nie należą do grona zdrowych produktów – dodawane do nich duże ilości cukru i chemicznych ulepszaczy mogą na dłuższą metę grozić zdrowiu. Zamień sztuczne energetyki na te naturalne, które przywrócą świeżość umysłu, poprawią pamięć i koncentrację, pobudzą, a przy tym nie spowodują niepożądanych skutków.
Jednym z najpowszechniej znanych i łatwo dostępnych ”energetyków” jest zielona herbata. Zawiera nie tylko cenne przeciwutleniacze, przeciwdziałające starzeniu organizmu oraz chroniące przed nowotworami, ale także teinę. Działa ona wolniej niż kofeina zawarta w kawie, ale za to ma zdecydowanie dłuższe działanie. Pobudzi więc na długi czas i jednocześnie doda zdrowia.
Co zamiast energetyków?
Czy żeń-szeń pobudza?
W zielonej herbacie znajdziemy również ważne dla organizmu mikroelementy:
- Żelazo,
- Fluor,
- Cynk.
Co więcej, nie podrażnia żołądka, a zawarta w niej teina, czyli substancja pobudzająca powoduje, że nie powinno spożywać się więcej niż od trzech do czterech kubków na dzień.
Energia zawarta w jedzeniu. Tauryna i karnityna
Tauryna to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów, który wytwarzany jest w mózgu, jelitach, wątrobie i mięśniach szkieletowych. Jest ważny dla organizmu, ponieważ ma swój udział w budowaniu mięśni (transportuje kreatynę), powodując ich sprawniejszą pracę oraz regenerację. Hamuje jednocześnie rozpad mięśni, oczyszcza organizm z toksyn, chroni siatkówkę oka, wspomaga metabolizm, wzmacnia serce.
Tauryna znajduje się głównie w:
- Mięsie,
- Rybach,
- Soczewicy,
- Grochu,
- Ostrygach,
- Serwatce.
Kolejnym wzmacniaczem organizmu, który pobudzi do działania jest karnityna. Wspomaga wytwarzanie energii z tłuszczów, regenerację po wysiłku fizycznym, wzmacnia wytrzymałość na wysiłek, dostarcza energii do komórek immunologicznych i do serca. W formie naturalnej znajdziemy ją w największych ilościach w mięsie wołowym, wieprzowym, w mniejszych w drobiu. Niedobór karnityny odnotowuje się głównie u wegetarian i osób cierpiących na choroby nerek.
Korzeń życia. Żeń-szeń
Kolejny na liście jest żeń-szeń, który stosowany jest w medycynie chińskiej od wieków. Aby spożywać go w formie naturalnej, można przygotować napar z jednej łyżeczki suszonego korzenia i wrzątku, całość parzyć przez 5 minut. Doskonale poprawia sprawność umysłową, koncentrację, kondycję fizyczną, odporność. Zapewnia efekt natychmiastowego pobudzenia, głównie dzięki substancjom stymulującym transport tlenu, a więc dotleniających wszystkie narządy w naszym organizmie.
Co o tym sądzisz?