45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pijesz energetyki? Poznaj ich naturalne zamienniki

Pijesz energetyki? Poznaj ich naturalne zamiennikiPijesz energetyki? Poznaj ich naturalne zamienniki

Zmęczenie, przepracowanie, stres, niewyspanie… wszystko to staje się powodem, dla którego sięgamy po napoje energetyczne. Choć powodują chwilowy skok energii, to niestety nie należą do grona zdrowych produktów – dodawane do nich duże ilości cukru i chemicznych ulepszaczy mogą na dłuższą metę grozić zdrowiu. Zamień sztuczne energetyki na te naturalne, które przywrócą świeżość umysłu, poprawią pamięć i koncentrację, pobudzą, a przy tym nie spowodują niepożądanych skutków.

Jednym z najpowszechniej znanych i łatwo dostępnych ”energetyków” jest zielona herbata. Zawiera nie tylko cenne przeciwutleniacze, przeciwdziałające starzeniu organizmu oraz chroniące przed nowotworami,  ale także teinę. Działa ona wolniej niż kofeina zawarta w kawie, ale za to ma zdecydowanie dłuższe działanie. Pobudzi więc na długi czas i jednocześnie doda zdrowia.

 • Co zamiast energetyków?

 • Czy żeń-szeń pobudza?

W zielonej herbacie znajdziemy również ważne dla organizmu mikroelementy:

 • Żelazo,
 • Fluor,
 • Cynk.

Co więcej, nie podrażnia żołądka, a zawarta w niej teina, czyli substancja pobudzająca powoduje, że nie powinno spożywać się więcej niż od trzech do czterech kubków na dzień.

Energia zawarta w jedzeniu. Tauryna i karnityna

Tauryna to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów, który wytwarzany jest w mózgu, jelitach, wątrobie i mięśniach szkieletowych. Jest ważny dla organizmu, ponieważ ma swój udział w budowaniu mięśni (transportuje kreatynę), powodując ich sprawniejszą pracę oraz regenerację. Hamuje jednocześnie rozpad mięśni, oczyszcza organizm z toksyn, chroni siatkówkę oka, wspomaga metabolizm, wzmacnia serce.

Tauryna znajduje się głównie w:

 • Mięsie,
 • Rybach,
 • Soczewicy,
 • Grochu,
 • Ostrygach,
 • Serwatce.

Kolejnym wzmacniaczem organizmu, który pobudzi do działania jest karnityna. Wspomaga wytwarzanie energii z tłuszczów, regenerację po wysiłku fizycznym, wzmacnia wytrzymałość na wysiłek, dostarcza energii do komórek immunologicznych i do serca. W formie naturalnej znajdziemy ją w największych ilościach w mięsie wołowym, wieprzowym, w mniejszych w drobiu. Niedobór karnityny odnotowuje się głównie u wegetarian i osób cierpiących na choroby nerek.

Korzeń życia. Żeń-szeń

Kolejny na liście jest żeń-szeń, który stosowany jest w medycynie chińskiej od wieków. Aby spożywać go w formie naturalnej, można przygotować napar z jednej łyżeczki suszonego korzenia i wrzątku, całość parzyć przez 5 minut.  Doskonale poprawia sprawność umysłową, koncentrację, kondycję fizyczną, odporność. Zapewnia efekt natychmiastowego pobudzenia, głównie dzięki substancjom stymulującym transport tlenu, a więc dotleniających wszystkie narządy w naszym organizmie.

pamięć i koncentracja tauryna żeń-szeń karnityna naturalne energetyki
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: wojtas
Ocena:
kiedyś piłem dużo napojów energetycznych, ale przeczytałem gdzieś, że wcale nie są takie dobre, na jakie się je kreuje i przestałem
Odpowiedź
Dodano: 20 Wrzesień 2016
Autor: Baśka
Ocena:
Piję bardzo często zieloną herbatę ale szczerze powiedziawszy nie wiedziałam że ma tak szerokie właściwości.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach