45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze symptomy podwyższonego cholesterolu. Jak zmniejszyć ryzyko?

Pierwsze symptomy podwyższonego cholesterolu. Jak zmniejszyć ryzyko?Pierwsze symptomy podwyższonego cholesterolu. Jak zmniejszyć ryzyko?

Każdy wie, że wokół cholesterolu narosło wiele mitów. Najbardziej problematyczna jest często głoszona, błędna teoria, że prawidłowo jest mieć jak najniższy jego poziom, co zupełnie nie jest prawdą. Według naukowców, osoby ze zbyt wysokim cholesterolem żyją dłużej niż ci, którzy mają go za mało. Mimo to, podwyższony cholesterol nie jest niczym dobrym – odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych, przez co do komórek dociera znacznie mniej tlenu i pozostałych składników. Efektem może być zmniejszenie sprawności mózgu, a nawet zawał. Niestety, podwyższony cholesterol bardzo ciężko samodzielnie zaobserwować.

 • Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu?

 • Jak kontrolować poziom cholesterolu?

Dzieje się tak, ponieważ poziom cholesterolu narasta we krwi przez lata. W dodatku po przekroczeniu tej granicznej ilości nic nie poczujemy, a objawy tego typu nieprawidłowości są widoczne naprawdę rzadko. Zwłaszcza, jeśli zbyt wysoki cholesterol jest dziedziczony po rodzinie.

Najczęstsze objawy to:

 • Żółte, podskórne guzki w okolicach powiek, na pośladkach, kostkach i łokciach. Tego typu guzki pojawiają się w przypadku za wysokiego cholesterolu dziedziczonego, aż u 75% pacjentów. Rzadko pojawiają się one jednak u osób młodych, przez co jeszcze trudniej jest zdiagnozować hipercholesterolemię, więc wiele osób bardzo długo może nie zdawać sobie sprawy z choroby.
 • Zawroty głowy,
 • Brak energii,
 • Bóle nóg bez powodu, czyli bez np. wysiłku.

Warto wiedzieć, że podwyższony cholesterol nie jest wyłącznie domeną ludzi starszych i otyłych, jak się powszechnie sądzi. Coraz częściej mają z nim problem ludzie bardzo młodzi, a nawet dzieci. Mogą się objawić nawet u trzyletniego dziecka, jeśli rodzice cierpią na to samo. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadkach, gdy ktoś w rodzinie miał zawał lub udar mózgu w niezbyt podeszłym wieku, czyli w przypadku mężczyzn młodszych niż 55 lat, a kobiet poniżej 65 lat.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z cholesterolem u dziecka jest niedopuszczenie, aby miało nadwagę i było otyłe. Na szczególną uwagę zasługuje także poziom cholesterolu u kobiet w ciąży, gdyż zbyt wysoki jego wskaźnik u matki, może skutkować tego typu problemami u dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zbadać i na bieżąco kontrolować swój poziom cholesterolu – zarówno w przypadku, gdy mamy przypadki zawałów i udarów w rodzinie, jak i np. problem z nadwagą.

Co sprzyja hipercholesterolomii?

 • Zła dieta – zbyt dużo tłuszczy zwierzęcych, czerwonego mięsa, nabiału pełnotłustego, mąki, słodyczy, słonych przekąsek, produktów z mąki pszennej.
 • Zbyt wysoka masa ciała,
 • Brak aktywności fizycznej,
 • Stres,
 • Palenie papierosów,
 • Czynniki genetyczne,
 • Alkohol.
serce nadwaga cholesterol choroba wieńcowa podwyższony cholesterol zbyt wysoki cholesterol objawy podwyższonego cholesterolu jak zbadać cholesterol wysoki cholesterol co oznacza
Komentarze
Dodano: 17 Czerwiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Zbyt wysoki cholesterol może prowadzić do poważnych powikłań, badajmy się.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Kamil
Ocena:
Miałem podwyższony cholesterol, lekarz zalecił dietę i leki, wyniki poprawiły się.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach