45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze promienie wiosennego słońca. Czy opalanie faktycznie szkodzi?

Pierwsze promienie wiosennego słońca. Czy opalanie faktycznie szkodzi?Pierwsze promienie wiosennego słońca. Czy opalanie faktycznie szkodzi?

Słońce poprawia samopoczucie, powoduje, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej pełni energii. Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje wiosennej i letniej pory, kiedy to znacznie częściej możemy cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Niektóre z nich liczą przy tym na to, że ich skóra już niedługo nabierze ładnej, złotobrązowej barwy. Wystawianie się na słońce może być dobre dla twojej urody i samopoczucia, ale pamiętaj, żeby robić to z zachowaniem środków ostrożności.

W nadmiarze wszystko szkodzi. Ta zasada dotyczy również opalania. Wpływ słońca na organizm człowieka jest dwojaki: z jednej strony poprawia naszą kondycję, nastrój, powoduje produkcję witaminy D, a z drugiej może wpływać destrukcyjnie na naszą skórę i stać się przyczyną powstawania nowotworów. Poznaj wady i zalety opalania, a także metody, które pozwolą ci cieszyć się ciepłymi dniami bez żadnych obaw.

  • Jak dbać o siebie wiosną?

  • Jakie są korzyści z przebywania na słońcu?

Plusy przebywania na słońcu

Aby udowodnić, jak dobrze ładna pogoda wpływa na naszą psychikę, wystarczy wspomnieć o istnieniu metody leczenia naturalnym promieniowaniem słonecznym (helioterapii). Jej celem jest naświetlanie całego ciała lub jego części, co powoduje produkcję witaminy D w skórze. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca, dlatego helioterapię poleca się głównie przy leczeniu krzywicy oraz poważnych złamań. Oprócz tego, słońce poprawia odporność organizmu, funkcjonowanie układu krążenia, wspomaga odtruwanie organizmu i przemianę materii.

Po wystawieniu się na promienie słoneczne w naszym organizmie zwiększa się produkcja serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a także melatoniny odpowiedzialnej za spokojny sen.

Minusy promieniowania UVA i UVB

Korzystanie ze słońca bez żadnej ochrony i nieracjonalnie wyrządzi nam jednak wiele złego. Może wywołać to oparzenia słoneczne, czyli zaczerwienienie i pękanie skóry, a nawet pojawianie się bąbli i blizn. Zbyt częste opalanie staje się również przyczyną występowania przebarwień spowodowanych nadprodukcją barwnika skóry. Kolejnym minusem wystawiania się na słońce jest powstawanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się organizmu, niszcząc np. włókna kolagenu i elastyny. Wolne rodniki wnikają też do wnętrza komórek, w związku z czym mogą (w najgorszym przypadku) przyczyniać się do powstawania nowotworów, wśród których najgroźniejszy jest czerniak.

Nie rezygnuj ze słońca, ale pamiętaj o kilku rzeczach

Przed korzystaniem z uroków słonecznej wiosny i lata, trzeba się odpowiednio przygotować.

  • Pamiętaj o stosowaniu kosmetyków z filtrami SPF, szczególnie do twarzy,
  • Przestrzegaj zasad bezpiecznego opalania – dokładnie smaruj całe ciało kremem z filtrem, unikaj słońca w godzinach południowych, chroń dodatkowo wrażliwe miejsca i ramiona.
  • Noś kapelusz i osłaniaj oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrami UV.
oparzenia słoneczne opalanie skóra witamina D zdrowe opalanie krem z filtrem
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Jagoda
Ocena:
Do efka: Pewnie jesteś młoda, ale radzę mieć się na baczności, bo uszkodzenie skóry nie jest widoczne z dnia na dzień, a potem będzie już za późno, jak zdasz sobie sprawę, że skóra Ci się postarzała lub coś jeszcze gorszego.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: efka
Ocena:
opalam się cały rok, latem na słońcu, zimą w solarium i nie zauważam, by skóra jakoś na tym cierpiała
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: Renata
Ocena:
Ja po zimie jestem zawsze bardzo spragniona słońca, które optymistycznie nastraja do życia, ale do opalania podchodzę z umiarem i to chyba jest złoty środek. Kocham wiosnę, to moja ulubiona pora roku.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach