45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze oznaki słońca? Zadbaj o zdrową i piękną opaleniznę.

Pierwsze oznaki słońca? Zadbaj o zdrową i piękną opaleniznę.Pierwsze oznaki słońca? Zadbaj o zdrową i piękną opaleniznę.

Co rok prasa kolorowa i telewizje śniadaniowe wraz z nadejściem lata podejmują temat opalania. Czy piękna i brązowa opalenizna uzyskana dzięki słońcu jest zdrowa, czy może promienie słoneczne to zdradliwy wróg? Przyjrzyjmy się bliżej ważnym faktom na ten temat i wyciągnijmy wnioski.

Słońce dodaje energii i jest nam potrzebne do funkcjonowania. Gdy nie stosujemy odpowiednich produktów zabezpieczających naszą skórę opalenizna może być cierpieniem i udręka, a także poważnym zagrożeniem zdrowotnym w postaci np. czerniaka.
Bardzo źle wpływa na skórę promieniowanie UV. Najbardziej zagrażające naszej skórze jest promieniowanie tzw. UVA. Nie jest ono odczuwalne przez naszą skórę, a jednak wnika najbardziej wgłąb naszej skóry powodując uszkodzenie kolagenu. Jego brak powoduje nieestetyczne zmiany pigmentacyjne. Drugi rodzaj promieniowania czyli UVB jest odpowiedzialny za powstawanie rumienia i brak wytwarzania witaminy D3.Za to naturalny rodzaj promieniowania UVC wchłaniany jest przez warstwę ozonową Ziemi tym samym nie przenikając do naszej skóry. Ciekawostką jest, że jest on wykorzystywany w medycynie jako środek odkażający pomieszczenia operacyjne i zabiegowe.

Owszem posiadamy w naszej skórze mechanizm obronny przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest to melanina. Barwnik melanina magazynowany w niższych partiach skóry. To właśnie jego ilość decyduje o tym jaką mamy karnację. Osoby z ciemną karnacją mają bardzo odporną dzięki niemu skórę na czynniki szkodliwe wynikające z opalania, za to już osoby blade o jasnej skórze bez wytworzonej w dostatecznej ilości w skórze melaniny są bardziej wrażliwe na promienie słoneczne. Jeżeli chodzi o czas przebywania na słońcu powinny uważać w tej kwestii osoby szczególnie właśnie osoby o jasnej karnacji. Istnieje u nich podwyższone ryzyko oparzeń powodujących ból, obrzęki, zaczerwienienie, a także ból surowiczy. Może dojść do powstania bąbli wypełnionych płynem.

Przewlekłe opalanie bez odpowiedniej ochrony może również doprowadzić do pękania naczyń krwionośnych w skórze, a także plam barwnikowych. Tych zagrożeń i niebezpiecznych dla urody, a co za tym idzie dla zdrowia możemy uniknąć jeżeli tylko będziemy przestrzegać kilku rad i postępować rozważnie w naszych kontaktach ze słońcem chcąc, by opalenizna była piękna.

 • Jak dbać o skórę latem?

 • Jak bezpiecznie się opalać?

Jak zadbać o opaleniznę?

 • Podstawą jest dobór odpowiedniego kremu z filtrem. Dla osób z jasną karnacją powinien to być SPF 40,a nawet 50 szczególnie w pierwszych dniach ekspozycji na słońce. Dla osób z ciemniejszym odcieniem skóry wystarczy SPF 15.Kosmetyk taki powinien być nakładany na skórę co 2 godziny. Po każdej kąpieli i spoceniu.
 • Nie zapominajmy o ochronie warg, one też są narażone na uszkodzenia naskórka, nawilżajmy je pomadką, by nie były wysuszone.
  Rozwaga w opalaniu na słońcu to także stopniowe opalanie, zaczynajmy od kilkuminutowych sesji słonecznych. Unikajmy ekspozycji na światło słoneczne w godzinach od 11 do 14. Wybierajmy godziny poranne i popołudniowe.
 • Najgrubiej posmarujmy kremem partie ciała szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne czyli: uszy, nos, ramiona, obszary pod kolanami.
 • Pamiętajmy, że nawet w cieniu pod parasolem słońce dociera do skóry, również przez koszulkę bawełnianą, dlatego także wtedy stosujmy krem z filtrem.
 • Absolutnie zakazane jest używanie perfum.
 • Ze względu na bardzo wrażliwą skórę nie zabierajmy na ekspozycje słoneczne dzieci do 3 roku życia. Ich skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana na takie bytowanie na słońcu.
 • Jak ważna jest ochrona przygotowująca na opalania tak nie zapominamy o ochronie skóry po opalaniu. Zakupmy odpowiednie olejki i nawilżające kosmetyki z pantenolem i alantoiną chroniące i nawilżające.

Słońce grzeje coraz mocniej i chcemy czerpać z niego jak najwięcej korzyści dlatego zadbajmy, by opalanie stało się jedynie przyjemną chwila, a nie stanowiło dla nas zagrożenia. Nasza opalenizna będzie wtedy powodem dumy i zadowolenia.

Jęli chcesz poznać najlepsze kosmetyki do opalania? odzwiedź -  Do opalania - Kosmetyki z filtrami do opalania

opalanie zalety opalania wady opalania
Komentarze
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Ewo, używanie perfum podczas opalania może powodować podrażnienia skóry. Perfumy posiadają alkohol, który w kontakcie z wysoką temperaturą i promieniami słonecznymi nie działa najlepiej na ciało.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Nie bardzo rozumiem, co ma używanie perfum do opalania. Czy to szkodzi?
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Fajny artykuł.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach