45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze objawy menopauzy. Sprawdź, jak sobie z tym radzić!

kobieta gorącokobieta gorąco

Nadchodzi w życiu kobiety moment, kiedy zanikają jej zdolności reprodukcyjne. Jajniki powoli przestają spełniać swoją rolę, co prowadzi do bezpłodności. W zależności od organizmu i uwarunkowań genetycznych, proces ten postępuje pomiędzy 40. a 58. rokiem życia. Obniża się wówczas produkcja estrogenu, co wywiera ogromny wpływ  na stan fizyczny i psychikę kobiety.

 • Jakie są objawy menopauzy?

 • Jak radzić sobie z menopauzą?

Objawy menopauzy są dość kłopotliwe i nieprzyjemne. Tym, co powinno Cię zaniepokoić są przede wszystkim:

 • Nadmiernie przesuszona skóra. Jeśli jeszcze jakiś czas temu stosowałaś tylko kremy matujące, a teraz przerzuciłaś się na nawilżające.
 • Gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, pojawiające się głównie w stresie i niepokoju.
 • Nadmierna potliwość.
 • Szybkie i nieuzasadnione tycie, zwłaszcza w okolicach bioder oraz ud.
 • Kłopoty ze snem.
 • Wszelkie zmiany w cyklu miesiączkowym – krwawienia pojawiające się częściej niż do tej pory oraz takie, które są zbyt skąpe lub bardziej obfite niż zwykle.
 • Wahania nastroju – jesteś smutna, po chwili zła, a następnie spokojna. Wszystko to w ciągu jednego dnia.

Jak więc załagodzić pierwsze objawy menopauzy? Sposobów jest kilka:

 • Rozładuj stres – dobrze sprawdzą się zioła, np. dziurawiec, który działa jak naturalny antydepresant, lub melisa, która zminimalizuje palpitacje serca, często występujące przy menopauzie. Możesz wprowadzić aktywność fizyczną – nie musisz jednak ćwiczyć, wystarczy, że zaczniesz robić to co lubisz, np. spacerować. Zwolnij tempo życia i unikaj stresujących sytuacji.
 • Zmień dietę – to dobry sposób na zahamowanie przybierania na wadze. Choć nie każda kobieta w okresie przekwitania tyje, to jednak zwalnia się wówczas przemiana materii. Warto też wprowadzić więcej wapnia, aby wzmocnić kości i zapobiec osteoporozie.
 • Stosuj preparaty roślinne na uderzenia gorąca – niektóre z nich zawierają np. izoflawony sojowe, które mogą zminimalizować ryzyko pojawiania się tych nieprzyjemnych incydentów. Najlepiej jednak wprowadzać tego typu kuracje po konsultacji z ginekologiem. Jedną z metod zapobiegania uderzeniom gorąca jest unikanie sytuacji, podczas których się one pojawiają (np. picia alkoholu lub spożywania niektórych potraw). Oprócz tego skutecznymi metodami walki z tym problemem jest zrelaksowanie się, wypicie szklanki zimnego napoju lub zdjęcie wierzchniego okrycia.
 • Dobierz odpowiednie kosmetyki – skoro w okresie przekwitania zmienia się kondycja skóry, warto zainwestować w nowe rozwiązania. Lepszy wygląd, to lepsze samopoczucie. W skórze zaczyna ubywać kolagenu i elastyny, należy więc stosować kremy na poprawę gęstości skóry i modelujące owal twarzy. W słoneczne dni chroń twarz przed promieniami UV za pomocą kremów z filtrem.
 • Zapobieganie suchości w pochwie – tę dolegliwość można zniwelować stosując leki zatrzymujące objaw występujące w obrębie pochwy. Zarówno takie, które nie zawierające środków hormonalnych, jak i preparaty estrogenie stosowane dopochwowo. Powszechnie dostępne jest wiele środków farmaceutycznych dostosowanych do stopnia nasilenia schorzenia.
menopauza przekwitanie klimakterium objawy menopauzy pierwsze objawy
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: Grażyna
Ocena:
Do Joanny: trudno to ocenić bez żadnych szczegółów, ale nie jest to niestety niemożliwe.
Odpowiedź
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Joanna
Ocena:
Mam 45 lat, czy to możliwe ze juz zaczyna się przekwitanie?
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Alicja
Ocena:
Ja jakoś niespecjalnie dotkliwie przechodziłam menopauzę, na szczęście.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Menopauza u niektórych to jakiś horror, kolezanka w pracy weszła w ten czas i jak widze jak się ubiera i rozbiera co 15 minut to jestem przerażona.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach