45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze dni noworodka w domu. O czym należy pamiętać?

Pierwsze dni noworodka w domu. O czym należy pamiętać?Pierwsze dni noworodka w domu. O czym należy pamiętać?

Przyjście dziecka na świat to ogromna radość, ale jednocześnie spore wyzwanie, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców, którzy muszą we wszystkim nabrać wprawy. Dodatkowym utrudnieniem są dolegliwości poporodowe i inne domowe obowiązki, takie jak pranie, sprzątanie, gotowanie… Choć wydaje się to trudne, to pierwsze dni po narodzinach powinny być dla mamy czasem odpoczynku. Jak przetrwać pierwsze dni z noworodkiem w domu i o czym trzeba pamiętać?

Odpoczynek w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala trzeba sobie zorganizować – np. robiąc sobie drzemki wraz z maluszkiem, regularnie jedząc, dbając o higienę stref intymnych (albo ran po cesarskim cięciu), pijąc spore ilości wody, karmiąc na leżąco (głównie w porze nocnej, co umożliwi drzemanie w trakcie karmienia). Oczywiście najlepiej, jeżeli mamy do dyspozycji pomocną dłoń najbliższych – męża, mamy, rodzeństwa, teściowej. Pomoc w podstawowych domowych obowiązkach takich jak gotowanie, sprzątanie czy zwykłe zrobienie zakupów potrafi bardzo odciążyć świeżo upieczoną mamę.

  • Co robić z noworodkiem w domu?

Trudności po porodzie – karmienie. Jak sobie poradzić?

Problemy pojawiają się w różnych kwestiach, w których często należy po prostu nabrać wprawy. Karmienie w sposób naturalny, choć jest najzdrowszą opcją dla maluszka, może przynosić pewne komplikacje jak np. zapalenie piersi, nawał mleczny, krwawiące i pękające sutki. Bardzo ważne jest częste karmienie dziecka, prawidłowe przystawianie go do piersi (aby nie dostawało kolek), czasami stosowanie ciepłych okładów. Aby sprawdzić, czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze, konieczne są kontrole w poradni pediatrycznej. Sztuczne karmienie wymaga wyparzania smoczków oraz butelki, a także wymiana smoczka (również po to, aby dziecko nie „łykało” powietrza przez nieszczelny smoczek).

Zwykle kilka dni po porodzie mamę i noworodka odwiedza położna środowiskowa, która może doradzić w przypadku wątpliwości rodziców, pokazać jak wykonać niektóre czynności związane z dzieckiem, sprawdza też jego stan i samopoczucie mamy. W przypadku cesarskiego cięcia, zazwyczaj to właśnie ona ściąga szwy oraz sprawdza stan gojącego się pępka maleństwa.

Przewijanie i pielęgnacja

Poza procesami gojenia się, dochodzenia do siebie po porodzie, organizacją domu i czasu, czy karmienia dziecka, rodzice muszą zmierzyć się z właściwą pielęgnacją maluszka. W pierwszych dniach w domu konieczne jest odpowiednie zadbanie o gojenie się kikuta pępowinowego:

  • Pępek musi być często odkryty,
  • Niedobrze, żeby zbyt często uciskała go pieluszka lub ubranko,
  • Pierścień pępowinowy przemywamy raz lub dwa razy dziennie spirytusem 75%.

Noworodka należy również często przewijać, ponieważ jego delikatne ciałko jest narażone na odparzenia. Pieluchę zmieniamy od razu po wypróżnieniu, delikatnie unosząc pupę, nie ciągnąc nóg, dokładnie czyszcząc wszelkie zagłębienia. Dobrze jest, żeby dziecko poleżało trochę bez pieluszki.

Pierwszą kąpiel dziecka należy przeprowadzić w dniu powrotu ze szpitala, kiedy to trzeba przygotować niezbędne przedmioty, zadbać o temperaturę wody i pomieszczenia w którym kąpiemy malucha, najpierw zanurzając go w tetrowej pieluszce.

pielęgnacja noworodek niemowlę pępek przewijanie
Komentarze
Dodano: 11 Październik 2016
Autor: Maja
Ocena:
Ja cierpiałam na depresję poporodową i okres tuż po narodzinach maleństwa mam praktycznie wyjęty z kalendarza :_(
Odpowiedź
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Aga
Ocena:
Po powrocie do domu bardzo przydają się rady mamy i wsparcie męża :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach