45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsza pomoc w domu – jak pomóc naszemu maluchowi?

Pierwsza pomoc w domu – jak pomóc naszemu maluchowi?Pierwsza pomoc w domu – jak pomóc naszemu maluchowi?

Wypadki zawsze się zdarzają i są prawie nie do uniknięcia. Nawet najbardziej zapobiegliwi i troskliwi rodzice nie są w stanie całkowicie ich wyeliminować z życia swojej pociechy. Co zatem możesz zrobić by we własnym domu czuć się bezpiecznie z małym ciekawskim brzdącem poznającym świat po swojemu? Możesz przygotować się na ewentualne skutki i posiąść wiedzę potrzebną do tego by szybko zareagować. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście kurs pierwszej pomocy, ale nie czekaj do czasu, aż twój maluch zacznie częstować się w ogrodzie jagodami wiciokrzewu, czy skaleczy się na podwórku. Poznaj listę najczęściej występujących w domu obrażeń i naucz się sposobów pomocy. Zanim pojawi się profesjonalna pomoc to ty jesteś pierwszą osobą mogącą uratować swoje dziecko.

  • Jak radzić sobie z ranami jamy ustnej?

  • Jak radzić sobie z omdleniami?

  • Rany jamy ustnej – chyba nie ma na świecie dziecka, które przeżyłoby pierwszy rok życia bez mniejszej czy większej rany na wardze czy w ustach. Dzieci są ruchliwe, ciekawskie i nie wiadomo jak byście ich pilnowali zawsze przemieszczą się niezauważalnie tam gdzie nie mogą. Rozcięte wargi na szczęście goją się bardzo szybko i nie wymagają interwencji lekarza. Przyłóż dziecku na ranę kostkę lodu a większemu dziecku możesz dać ją do ssania. Rany spowodowane np. kredką lub ołówkiem w głębi gardła także możesz złagodzić lodem. Rozcięty i krwawiący język chwyć gazikiem i przytrzymaj. Jeśli krwawienie nie ustanie w ciągu 15 minut skontaktuj się z lekarzem.
  • Wybity ząb – czasami dziecko tak nieudolnie upadnie, że upada na twarz. Jeśli wypadnie stały ząb ważny jest czas. W ciągu 40 minut musicie znaleźć się na fotelu u stomatologa. Istnieje wtedy duża szansa na ponowne włożenie zęba w dziąsło. Złap ząb za koronę a nie za korzeń i wypłucz pod bieżącą wodą. Umieść ząb w buzi a jeśli to niemożliwe w wodzie lub mleku. Podobnie możesz postępować w przypadku złamanego zęba.
  • Rany oka – jeśli jest to ciało obce jak rzęsa czy strzęp drewna czy piasek spróbuj wypłukać oko ciepłą wodą, możesz również próbować wyjąć problematyczną rzecz kawałkiem czystego płótna. Skuteczne jest także nałożenie górnej powieki na dolną i przytrzymanie kilka sekund. Jeśli te próby zawiodły należy udać się do lekarza, ponieważ pozostawione w oku ciało obce może ulec otorbieniu.
  • Ukąszenia – jeśli dziecko użądli pszczoła, zdrap żądło za pomocą łyżeczki lub czegoś płaskiego nie łap żądła w palce bo wtedy naciśniesz torebkę z jadem i cała jej zawartość zostanie wpompowana w skórę dziecka. Obserwuj czy dziecko ma prawidłowy oddech, ponieważ może wystąpić reakcja uczuleniowa, wymagająca natychmiastowej interwencji. Kleszcze usuwaj pincetą chwytając jak najbliżej ciała. Nie przekręcaj, nie wyciskaj i niczym nie smaruj. Ranę obserwuj czy nie wystąpi rumień. Rany zadane przez psa delikatnie przemywaj wodą z mydłem przez około 15 minut. Skontaktuj się z właścicielem psa i dowiedz wszystkiego na temat szczepień psa. Unikniesz wtedy szczególnej procedury zapobiegania wściekliźnie.
  • Omdlenia – jeśli dziecko nie oddycha natychmiast wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca oraz wezwij pomoc. W innym przypadku połóż dziecko na plecach i jeśli to konieczne okryj aby się nie wychłodziło. Rozepnij ubranie przy szyi, ułóż głowę na boku i oczyść nos oraz usta z ciał obcych czy jedzenia.
  • Oparzenia – każde oparzenie powoduje nieznośny dla malucha ból. Postaraj się uspokoić dziecko a oparzoną kończynę zanurz w wodzie lub użyj kompresów. Ochładzaj przez około pół godziny, tyle zwykle jest odczuwany ból. Jeśli dziecko oparzyło się poważnie lub paliło się na nim ubranie, połóż dziecko na płasko i nie odrywaj ubrania z ciała. Zastosuj mokre okłady i natychmiast wezwij pomoc.

Twój maluch prawdopodobnie nie uniknie wielu z tych wypadków, ale w większości przypadków kończy się na płaczu i ucieczce w ramiona mamy. Możemy bardzo się starać chronić nasze dzieci ale musimy być także przygotowani na racjonalną i szybką reakcję.

skaleczenia oparzenia pierwsza pomoc pomoc dziecku zranienia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach