45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Pielęgnacja skóry atopowej. Przynieś ulgę swojej skórze!

Pielęgnacja skóry atopowej. Przynieś ulgę swojej skórze!Pielęgnacja skóry atopowej. Przynieś ulgę swojej skórze!

Atopowe zapalenie skóry potrafi dać w kość. Skóra jest zaczerwieniona, skłonna do podrażnień, wysuszona i swędzi.  Podłoże atopii tkwi prawdopodobnie w genetyce, może więc być dziedziczna. Co ciekawe, nie dziedziczy się jej bezpośrednio – przenoszone są same skłonności do alergii. Atopii nie da się wyleczyć, ale można utrzymać ją w ryzach. Jak to zrobić? Dzięki odpowiednim zabiegom kosmetycznym. Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej to klucz do walki z chorobą!

Jeżeli zmiany atopowe są nasilone, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Ciężka postać AZS wymaga stosowania cyklosporyny A albo preparatów sterydowych, zaś umiarkowanie nasilona fotochemioterapii czy promieniowania UVB. Lekarz dobierze specjalne preparaty stosowane miejscowo albo ogólnie.

  • Jak dbać o skórę atopową?

  • Co na skórę atopową?

Stosuj specjalne kosmetyki

Pierwsza zasada pielęgnacji skóry atopowej dotyczy stosowania wyłącznie aptecznych kosmetyków. Najlepiej, aby były to preparaty przeznaczone dla osób ze skórą atopową. Te, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej, nie zawsze się sprawdzą! Dlaczego lepiej wybierać kosmetyki dedykowane osobom z AZS? Ponieważ były testowane na osobach zmagających się z tą dolegliwością, dostępne są w aptekach (pochodzą więc ze sprawdzonego źródła), łagodzą swędzenie, nawilżają, zmniejszają objawy takie jak zaczerwienienie czy szorstkość. Pamiętaj, aby stosować takie kosmetyki jak najczęściej!

Odpowiedni ubiór i kwestia kąpieli

Najlepszym sposobem ubierania się przy skórze atopowej, jest przestrzeganie zasady „na cebulkę”. Na skórę z tym typem alergii źle działa zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie. Dobrze jest więc mieć na sobie kilka warstw ubrań, które w każdej chwili można ściągnąć lub „dołożyć”. Staraj się unikać wełnianych szalików, czapek, swetrów, skarpetek, ponieważ będą tylko nasilać świąd i pieczenie. Dobrze jest wybierać ubrania, w których trudno o przegrzanie, np. bawełniane.

Innym błędem, na który nie mogą sobie pozwolić osoby cierpiące na AZS są zbyt długie kąpiele w wannie. Takie długotrwałe leżenie może przesuszyć skórę i nasilić objawy choroby. Kąpiel powinna przybierać więc postać krótkiego prysznica, maksymalnie 10-minutowego, pod dość letnią wodą. Najlepiej zastąpić mydło czy żel pod prysznic odpowiednim preparatem do skóry atopowej. Osuszając ciało po kąpieli, nie pocieraj go, a po wszystkim posmaruj ciało balsamem.

Jedzenie, wietrzenie i stres

Również dieta ma znaczenie. Zadbaj, aby w twoim menu znajdowało się dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które „nawilżają” naskórek od środka, np. nasion dyni, słonecznika, oliwy z oliwek, ryb morskich. Unikaj alergenów pokarmowych i pamiętaj o częstym piciu wody.

Ważne jest także regularne wietrzenie domu i pomieszczeń w których przebywasz, aby w powietrzu znajdowało się jak najmniej alergenów. Dobrze jest regularnie sprzątać, wycierać kurze na mokro, a także używać nawilżaczy powietrza.

Objawy atopii nasila również stres i choć czasem trudno go uniknąć, to warto opanować techniki relaksowania się i panowania nad złymi emocjami, a także uprawiając sport.  

pielęgnacja alergia atopowe zapalenie skóry skóra atopowa AZS
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Julka
Ocena:
Mój bratanek ma atopową skórę i to naprawdę straszna alergia. Nie życzę nikomu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach