45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pielęgnacja skóry atopowej. Praktyczne rady

Pielęgnacja skóry atopowej. Praktyczne radyPielęgnacja skóry atopowej. Praktyczne rady

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe, nawrotowe schorzenie, które swój początek ma zazwyczaj w wieku dziecięcym. Niestety, mimo wielu badań, dokładna przyczyna tej choroby nie została poznana. Chociaż u wielu pacjentów obserwuje się istnienie przeciwciał IgE, to reakcja alergiczna nie jest głównym powodem występowania jej objawów.

Podstawowe objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) to nadmierna suchość skóry i znaczne obniżenie tolerancji świądu. Swędzenie powoduje ogromną chęć drapania, które nasila jednocześnie objawy skórne. Dlatego jest to schorzenie bardzo uciążliwe i przeszkadzające w codziennym życiu. Podrapana skóra traci właściwości chroniące ciało od światła zewnętrznego, dlatego penetracja przez alergeny i inne czynniki drażniące jest wzmożona, co sprawia, że mogą pojawić się reakcje grzybiczne, wirusowe i bakteryjne.

  • Jak żyć z atopowym zapaleniem skóry?

  • Jak radzić sobie ze skórą atopową?

Istnieje wiele sprawdzonych zasad postępowania, które wspomogą leczenie AZS. Podstawą kuracji jest opanowanie świądu, zakażenia i nawilżanie skóry. Bardzo skuteczne jest oczywiście leczenie farmakologiczne, które prowadzi lekarz, najlepiej dermatolog-alergolog. Leczenie wyprysków atopowych polega na unikaniu tarcia i drapania, leczeniu zakażeń, łagodzeniu stanów zapalnych, unikaniu alergenów, pielęgnacji skóry oraz odbudowywaniu jej struktury, a także unikaniu czynników drażniących.

Osiem praktycznych porad, jak radzić sobie ze skórą atopową:

  1. Kąpiel lub prysznic nie powinny trwać dłużej niż 20 minut.
  2. Każdą nową odzież pierz przed założeniem, aby wypłukać ją tym samym z pozostałości chemikaliów.
  3. Nie wcieraj skórę preparatów nawilżających, ponieważ pocieranie powoduje ten sam efekt, co drapanie. Rozprowadź go delikatnie i pozostaw do wchłonięcia.
  4. Unikaj każdego możliwego czynnika, który może działać podrażniająco na twoją skórę.
  5. Gdy pierzesz ubrania, korzystaj z funkcji dodatkowego płukania, aby możliwie najbardziej usunąć z ubrań pozostałości szkodliwych dla skóry detergentów.
  6. Po każdej kąpieli osuszaj skórę delikatnie ręcznikiem, nie wycieraj jej. Zaraz po tym, natychmiast nałóż preparat nawilżający, najlepiej zanim upłyną 3 minuty po zakończeniu mycia.
  7. Wybieraj preparaty nawilżające z dozownikiem z pompką, ponieważ w lepszym stopniu zapewniają ochronę przed infekcją gronkowca.
  8. Jeśli przypadek atopowego zapalenia skóry jest wyjątkowo ciężki, zaleca się ograniczenie kąpieli nawet do jednej w tygodniu, a także utrzymywanie w tym czasie czystości za pomocą chusteczek higienicznych i środków nawilżających.
nawilżanie atopowe zapalenie skóry skóra atopowa pielęgnacja skóry atopowej objawy azs
Komentarze
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Ula
Ocena:
AZS to dość spory problem. Moja córka ma atopowe zapalenie skóry i pielęgnacja wymaga wiedzy i ostrożności.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach