44 610 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębówPiaskowanie zębów
Dbałość o higienę jamy ustnej nie opiera się wyłącznie na leczeniu ubytków. Równie ważna jest profilaktyka. Ważnym jej elementem jest piaskowanie zębów. Usuwanie kamienia to czynność, którą często bagatelizujemy. Okazuje się jednak, że regularne piaskowanie ma wpływ nie tylko na wygląd, ale także zdrowie jamy ustnej. Dlatego przybliżymy dzisiaj przebieg oraz efekty tego zabiegu.
 

Jak przebiega zabieg piaskowania?

Piaskowanie może być wykonywane przez stomatologa lub asystentkę stomatologiczną. Sam zabieg polega na usuwaniu płytki kamienia nazębnego. Jednocześnie przy pomocy piaskarki stomatologicznej usuwane są różnego rodzaju przebarwienia. Piaskarka generuje aerozol będący mieszaniną wody i powietrza, w którym znajduje się piasek dentystyczny. Drobinki piasku posiadają ściśle określoną grubość i wielkość. Aerozol jest wypuszczany pod ciśnieniem, co pomaga w skutecznym rozbiciu zalegającego na zębach kamienia. Piaskowanie jest często mylone ze skalingiem. Podczas skalingu osad z kamienia rozbijany jest przy użyciu fal ultradźwiękowych.

W trakcie piaskowania pacjent musi mieć założone specjalne okulary ochronne. Po zakończonym zabiegu lekarz oczyszcza zęby za pomocą specjalnej pasty, gumki i szczotki. W końcowym etapie zabiegu nakłada na zęby środek z fluorem. Jego zadaniem jest wzmocnienie wierzchniej warstwy szkliwa. Efektem końcowym zabiegu piaskowania są jaśniejsze zęby o idealnie gładkiej powierzchni.

Jaki jest cel piaskowania?

Celem zabiegu jest dotarcie do miejsc, których nie można wyczyścić w trakcie codziennego mycia zębów szczoteczką. W trakcie zabiegów usuwane są drobnoustroje gromadzące się w trudno dostępnych szczelinach pomiędzy zębami. Zabieg piaskowania jest zalecany osobom, które noszą aparaty ortodontyczne lub posiadają stłoczenie zębów. W wielu przypadkach zabieg piaskowania stanowi swoisty wstęp do wybielania zębów. Może być również formą uzupełnienia dla skalingu.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

Po zakończonym zabiegu przez 3 godziny nie należy pić napojów oraz jeść pokarmów, które mogłyby zabarwić zęby. Niewskazane jest szczególnie picie kawy, herbaty czy czerwonego wina. Pacjenci po zabiegu piaskowania nie powinni także palić papierosów. Picie gazowanych napojów oraz zjedzenie kwaśnej potrawy może z kolei wywołać miejscową nadwrażliwość zębów.

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu piaskowania jest ciąża oraz alergia na poszczególne składniki stosowanych preparatów (np. sodę). Stomatolog nie wykona zabiegu w przypadku stwierdzenia obecności stanu zapalnego, ran lub owrzodzenia śluzówki w jamie ustnej.

Piaskowanie to prosta metoda, aby odzyskać piękny uśmiech. Zabieg pozwala też na skuteczną walkę z drobnoustrojami w jamie ustnej. Piaskowanie należy do kategorii zabiegów profilaktycznych. Należy je wykonać w momencie pojawienia się na powierzchni zębów widocznego osadu. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie odwiedzić Centrum Stomatologiczne Morze Uśmiechu, gdzie pracuje zespół specjalistów zajmujących się nie tylko profilaktyką, ale także kompleksową opieką stomatologiczną. Piaskowanie, w połączeniu z codzienną higieną jamy ustnej, skutecznie zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz powstawaniu ubytków.

fot. materiały prasowe

piaskowanie zębów piaskowanie zębów na czym polega piaskowanie zębów przeciwwskazania piaskowanie zębów jedzenie po zabiegu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 610 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach