44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Perystaltyka jelit – jak ją poprawić?

Perystaltyka jelit – jak ją poprawić?Perystaltyka jelit – jak ją poprawić?
Zaburzenia perystaltyki jelit wiążą się z dużym dyskomfortem i bardzo często wpływają niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie osoby, która się z nimi zmaga. Co więcej, problem może dotknąć wszystkich, niezależnie od płci i wieku, a badania wykazują, że każdego roku do lekarzy zgłasza się więcej pacjentów, narzekających na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nieprawidłowa perystaltyka jelit objawia się między innymi: zaparciami lub biegunkami, przelewaniem w jelitach, uczuciem ciężkości. Zobaczymy, jakie są przyczyny zaburzeń perystaltyki jelit i co zrobić, aby ją poprawić.
 

Przyczyny problemów z perystaltyką jelit

Na początek warto przypomnieć, czym jest perystaltyka jelit. A więc samo pojęcie perystaltyki nie odnosi się tylko wyłącznie do jelit, a do odruchu nerwowo-mięśniowego, który odbywa się przez cały przewód pokarmowy. Jeżeli pokarm przesuwa się zbyt wolno, mówimy o tzw. leniwych jelitach, w przypadku, gdy ruch jest zbyt szybki, mamy do czynienia ze wzmożoną perystaltyką jelit.

Przyczyn tego typu zaburzeń może być wiele. Najczęstsze przyczyny spowolnienia perystaltyki to brak ruchu oraz nieodpowiednio prowadzona dieta, czyli po prostu zły tryb życia, który skutkuje spowolnieniem metabolizmu, co z kolei przyczynia się do nieprawidłowych wypróżnień (najczęściej zaparć) oraz uczucia ciężkości po zjedzeniu posiłku.

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Jeżeli przyczyną spowolnienia perystaltyki jelit jest nieprawidłowy tryb życia, najlepszym sposobem na jej poprawę, jest zmiana nawyków. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia, zbilansowana dieta. Do jadłospisu warto wdrożyć spore ilości błonnika, który znajduje się w produktach zbożowych i warzywach. Błonnik działa bezpośrednio na przyspieszenie pracy jelit, poprawiając trawienie i usprawniając przesuwanie się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. Istotny jest także sam sposób i czas jedzenia. Bardzo często zdarza się, że w natłoku pracy zapominamy o systematycznym spożywaniu posiłków, przez co nadmiernie najadamy się na wieczór, po pracy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż zbyt duża ilość pokarmu powoduje uczucie ciężkości i sprawia, że trawienie przebiega wolniej. Najlepiej jadać mniejsze porcje, ale za to 5, a nawet 6 razy dziennie. Do codziennej diety powinniśmy wdrożyć także probiotyki, wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Probiotyki można stosować w suplementacji lub postawić na naturalne produkty, takie jak kiszonki czy kefiry naturalne.

Kolejnym sposobem na usprawnienie perystaltyki jelit jest ruch. Systematyczna aktywność fizyczna powinna znaleźć się w tygodniowym planie każdego człowieka. Nie muszą to być mordercze treningi siłowe, czy crossfit, wystarczą już regularne aktywne spacery, a dla bardziej ambitnych – ćwiczenia aerobowe czy jazda na rowerze, aby pobudzić organizm do pracy. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomogą szybciej spalić tkankę tłuszczową, stanowią również świetne rozwiązanie na pobudzenie perystaltyki jelit, które zaczną pracować szybciej, ponieważ poprawi się metabolizm, zwiększy wydolność oraz zapotrzebowanie na energię.

Zaburzenia perystaltyki jelit Zaburzenia perystaltyki jelit przyczyny Jak poprawić perystaltykę jelit Czym jest perystaltyka jelit

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach