45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pamiątki z wakacji – sprawdź swój organizm!

Pamiątki z wakacji – sprawdź swój organizm!Pamiątki z wakacji – sprawdź swój organizm!

Lato to nie tylko czas upragnionych urlopów i relaksu, to także w pewnym stopniu potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu. Narażamy się na oparzenia słoneczne, infekcje, zakażenia i zatrucia pokarmowe. Co zrobić, aby po powrocie z wakacji szybko powrócić do formy?  Jak zadbać o zdrowie? Liczy się dokładność i systematyczność. Po urlopie dokonaj „przeglądu” własnego organizmu, by być pewnym, że niczego nie pominęłaś.

  • Jak ustrzec się przed infekcją?

  • Jak sprawdzić pieprzyki?

Szkody po urlopie?

Wracasz z wakacji, jesteś zrelaksowana, wypoczęta i opalona. Czy coś powinno cię niepokoić? Organizm przeżywa urlop na trochę inny sposób niż nasza psychika. Odmienna dieta i flora bakteryjna, zbyt dużo słońca, brak ruchu lub jego nadmiar. Wszystko to razem powoduje szereg niespodziewanych skutków. Oderwani od rutyny dnia codziennego zaniedbujemy  jednocześnie własne zdrowie. Jednak nic straconego, wszystkie szkody szybko wykryte da się skutecznie naprawić.

Basenowe infekcje

Całe dnie na basenie, w mokrym kostiumie, oraz pożyczanie cudzych ręczników może wywoływać po pewnym czasie infekcje bakteryjne spowodowane drożdżakami. Infekcja bakteryjna objawia się gęstymi, żółtawymi upławami, swędzącym, zaczerwienionym sromem, czasami bólem w podbrzuszu. Jak zaradzić temu nieprzyjemnemu stanowi? Zanim udasz się do ginekologa możesz pomóc sobie sama. Na rynku dostępnych jest sporo preparatów dopochwowych leczących te dolegliwości. Są one bogate w składzie w pałeczki kwasu mlekowego. Łagodząco podziała również napar z rumianku i przemywanie nim miejsc  intymnych. Jeśli kilkudniowa terapia nie przynosi efektów warto pomyśleć o wizycie u ginekologa, który przepisze leki przeciwgrzybicze.

Dokuczające stopy?

Infekcje powstające z powodu wizyt na basenie, czy hotelowych prysznicach  mogą dotknąć również naszych stóp. Zaczynają one swędzieć, skóra łuszczy się między palcami, na podeszwie pojawiają się zgrubienia, które czasami bolą. Powodem są  bakteria kałowe, rzęsistki i  grzyby żyjące na łuszczącym się naskórku, którego ogromne ilości pozostają na basenach i pod prysznicami. Łatwo zostać obdarowanym takim prezentem. Wystarczy obniżona odporność o którą nie trudno w czasie intensywnych wakacji. Postępująca infekcja zajmuje paznokcie, które stają się łamliwe i przebarwione. Jeśli pojawią się u ciebie te dolegliwości na pewno musisz odwiedzić dermatologa i przeprowadzić terapię w całości, aby nie doszło do nawrotu choroby.

Pieprzyki, znamiona i inne odbarwienia…

Słońce, nadmierne opalanie, oparzenia słoneczne to czynniki ryzyka. Po słonecznym odpoczynku na naszym ciele mogą  pojawić się nowe znamiona potocznie zwane pieprzykami. Nie wszystkie są dla nas niebezpieczne, ale warto je dokładnie obserwować ponieważ mogą być objawem groźnego nowotworu zwanego czerniakiem. Nowotwór ten wcześnie zdiagnozowany jest w  ponad 90 % wyleczalny. Obserwując nową zmianę należy zastosować się do zasady ABCDE czyli:

  • asymetryczna,
  • brzeg – czyli warto zbadać zmianę o postrzępionych granicach,
  • color – czy jest jednolity czy przechodzi od różu poprzez szarości do czerni,
  • diameter ( wymiar) zmiany rakowe szybko rosną i są duże,
  • ewolucja – jak znamię się zmienia, czy swędzi, krwawi lub boli.

Eksperymenty  jedzeniowe - zatrucia pokarmowe lub kilka kilogramów dodatkowo

Wyjeżdżając na wakacje eksperymentujemy z jadłospisem i nawet jeśli nie są to egzotyczne wakacje a te spędzane nad polskim morzem czy jeziorem możemy być narażeni na zatrucia pokarmowe. Mimo, że jest to wyczerpująca nas dolegliwość szybko możemy sobie z nią poradzić. Wystarczy mała głodówka i picie sporej ilości wody. Pomocne są także leki na biegunkę lub wymioty. Jeśli natomiast wakacje to nadmiar niezdrowej diety, wystarczy szybka akcja oczyszczająca organizm. Postaraj się jeść pięć posiłków dziennie bogatych w warzywa i pić około 2 litry wody.

oparzenia słoneczne infekcje bakteryjne infekcje wakacyjne organizm po wakacjach

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach