45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Palisz i nie wiesz, jak zerwać z nałogiem? Poznaj etapy rzucania palenia.

Palisz i nie wiesz, jak zerwać z nałogiem? Poznaj etapy rzucania palenia.Palisz i nie wiesz, jak zerwać z nałogiem? Poznaj etapy rzucania palenia.

Każdy palacz, który choć raz próbował zerwać z nałogiem, wie, jak trudne jest to wyzwanie i ile wymaga wyrzeczeń. Obecnie mamy dużą wiedzę na temat spustoszeń, jakie czyni w naszym organizmie nikotyna. Palenie jest niemodne, ale ten, kto raz wpadł w szpony nałogu, zazwyczaj nie jest w stanie natychmiastowo się od niego uwolnić.

  • Jak rzucić palenie?

  • Jakie są etapy rzucania palenia?

Rzucanie palenia najczęściej jest procesem wieloetapowym. Rzadko zdarza się, że ktoś potrafi odstawić papierosy z dnia na dzień. Wyjątek stanowią tu na przykład kobiety, które dowiadują się, że są w ciąży lub ludzie poważnie chorzy, gdy lekarz informuje ich, że od tego zależy ich dalsze zdrowie i życie.

Jakie zatem etapy można wyodrębnić w toku odstawiania papierosów?

  1. Uświadomienie
    Pierwszym z etapów jest uświadomienie sobie, że palenie to nałóg, który sprawuje nad nami kontrolę. Początkowo nie mamy świadomości, że papierosy są w stanie tak bardzo zdominować nasze życie. Palimy i wydaje nam się, że to żaden problem i w każdej chwili możemy przestać. Potem okazuje się niestety, że tak nie jest i bez papierosa nie potrafimy już normalnie funkcjonować.
  2. Decyzja
    Kiedy już zdamy sobie sprawę, że palenie nas zniewoliło i dokonamy bilansu zysków i strat wynikających z palenia, gdzie lista tych drugich jest zdecydowanie dłuższa i przykra w skutkach, przychodzi czas na podjęcie konkretnej, zdecydowanej decyzji. To ważne, byśmy byli mocno zdeterminowani, bo od tego w dużej mierze zależy przyszły sukces.
  3. Motywacja
    Gdy już podejmiemy decyzję, że zrywamy z nałogiem, bardzo ważne jest, abyśmy zdecydowali, po co chcemy to zrobić, byśmy znaleźli kogoś lub coś, co będzie nas motywowało do wytrwania w postanowieniu. Motywacji może być bardzo wiele. Jedni rzucają palenie dla kogoś z najbliższych, drudzy z powodów ekonomicznych, jeszcze inni ze względów zdrowotnych. Ilu palaczy, tyle może być motywacji.
  4. Odstawienie
    To ostatni i zarazem najtrudniejszy etap. Wiemy już, że palenie przejęło nad nami kontrolę, jesteśmy zdecydowani je rzucić i zdajemy sobie sprawę, po co to robimy. Wówczas definitywnie rozstajemy się z papierosem. Rozpoczynamy walkę z przekonaniem, że wyjdziemy z niej zwycięsko, z podniesionym czołem.

Gdyby okazało się jednak, że sama siła woli nie wystarczy, wiedz, że możesz jeszcze skorzystać z metod i środków wspomagających proces rzucania palenia. Są to między innymi:

  • Nikotynowa terapia zastępcza – czyli dostarczanie organizmowi nikotyny w stopniowo zmniejszających się dawkach, w innych niż papieros środkach, np. plastrach, czy pastylkach do żucia, w celu zniwelowania głodu nikotynowego i oczyszczenia organizmu z innych szkodliwych substancji,
  • Leczenie farmakologiczne – zapewniające wspomaganie w walce z głodem nikotynowym,
  • Elektrostymulacja i akupunktura – pozwalające osiągnąć dobre samopoczucie bez konieczności zapalenia
  • Hipnoza – niekonwencjonalna metoda, wykorzystująca siłę sugestii,
  • Sesje terapeutyczne u specjalisty – pomocne w sferze psychicznej i odpowiednim nastawieniu.

Bez względu na wszystko trzeba pamiętać, że uwolnienie się od nałogu palenia jest korzyścią samą w sobie i gwarantuje nam dłuższe i zdrowsze życia, dlatego nieważne, jakimi metodami, warto podjąć wyzwanie.

rzucanie palenia nałóg nikotyna uzależnienie palenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach