45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pacjenci po zawale w pułapce depresji. Czy wiedziałeś, że takie skutki może mieć zawał ?

Pacjenci po zawale w pułapce depresji. Czy wiedziałeś, że takie skutki może mieć zawał ?Pacjenci po zawale w pułapce depresji. Czy wiedziałeś, że takie skutki może mieć zawał ?

Lekarze oficjalnie nie stwierdzają, czego źródłem jest rosnąca liczba zachorowań na depresję u osób, które opuściły szpital po zawale serca. Przeciętna zdrowa osoba, często nie zdaje sobie sprawy z lęku chorych przed wystąpieniem kolejnego zawału, zgodnie z myślą, że syty głodnego nie zrozumie.

W zależności od naukowych opracowań, dowiadujemy się, iż depresja występuje u 20-40 procent pacjentów po zawale. Osobom żyjącym po przykrych doświadczeniach w obawie o własne życie, towarzyszy zły nastrój, który niekiedy urasta do depresji. Odżywianie oraz aktywność fizyczna, rzutują na kondycję psychiczną. Naukowcy wręcz wskazują na spacery, pływanie i jazdę na rowerze, jako odpowiedni rodzaj aktywności dla osób, które zawał przeżyły. Natychmiast powinniśmy się zgłosić do lekarza, jeśli po przebytym zawale zaosbserwowaliśmy u siebie objawy depresji, gdyż stanowi poważną przyczynę śmierci jeszcze w trakcie pozawałowej kuracji.

  • Jak rozpoznać depresję?

  • Czy zawał może być przyczyną depresji?

Wnioski płynące z badań na Litwie

Problem depresji, dotyczy aż 1/4 chorych po zawale serca, ryzyko jej wystąpienia jest wyższe u płci pięknej. Dane zostały zebrane na grupie 160 rekonwalescentów. Badania podkreśliły związek depresji z chorobami ze strony układu krążenia. Należy mieć świadomość, iż nie tylko zaburzenia psychiczne prowadzą do tego typu schorzeń, ale i jak wykazały litewskie testy – przeszkadzają odzyskać pełnię zdrowia.

Jak rozpoznać depresję?

Szukaj pomocy, gdy zaobserwujesz u siebie lub innej osoby po ataku serca charakterystyczne symptomy.

  1. Spadek nastroju – chory na depresję jest przygnębiony w porównaniu do kondycji sprzed zawału. Nabiera obojętności wobec czynności, rzeczy i osób, które przedtem sprawiały mu radość.
  2. Zaburzenia snu – odnotowujesz problem z zasypianiem lub przerwy w śnie, po których trudno jest ponownie zasnąć.
  3. Brak entuzjazmu – spotkasz się z apatią, brakiem inicjatywy do zrobienia czegokolwiek, ogólnym zniechęceniem.
  4. Maski depresji – przejawiają się nie w psychicznym funkcjonowaniu, a w dolegliwościach obejmujących ciało. Są to m.in. bóle stawów, głowy lub brzucha, bezsenność.
  5. Zaniedbania – obowiązki domowe i zawodowe stały się nieistotne, choremu trudniej jest się nimi zająć, niż za dawnych czasów.
  6. Zmiany spostrzeżone przez bliskich – nagłe wycofanie z życia towarzyskiego, samotność, smutek i małomówność, które wcześniej nie miały miejsca.


Osoba po zawale dotknięta depresją jest obarczona sześciokrotnie wyższym ryzykiem zgonu podczas pierwszego półrocza od ataku serca, od chorych, któych nie dotyczy ów problem. Jeśli obserwujemy u siebie lub drugiej osoby niepokojące symptomy, koniecznie namówmy ją na to, żeby poddała się terapii. W przeciwnym razie będzie mieć mniejsze szanse na powrót do zdrowia, szczególnie w pierwszym roku po przebytym zawale, który pełni decydującą rolę.

zawał serca a depresja atak serca a depresja depresja u osób po zawale pozawałowa depresja objawy depresji depresja po zawale

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach