45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Otyłość u dziecka. Co ją powoduje i jak ją leczyć?

Otyłość u dziecka. Co ją powoduje i jak ją leczyć?Otyłość u dziecka. Co ją powoduje i jak ją leczyć?

Współcześnie co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problem z nadwagą. Niestety wciąż nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z długotrwałych konsekwencji, na jakie narażają swoje dziecko ignorując nadprogramowe kilogramy swojej pociechy. To szybka droga do przewlekłych chorób i krótszego życia. Co jest główną przyczyną otyłości u dziecka i jak z nią walczyć? Zacznij od kształtowania dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat.

Jedzenie coraz częściej traktowane jest w kategoriach nagrody, rozrywki czy pocieszenia w gorszy dzień. Takie podejście niestety zaszczepiamy czasem w swoich dzieciach, które zamiast odżywiać się prawidłowo, sięgają tylko po to, na co mają ochotę.

  • Dlaczego moje dziecko jest otyłe?

Zasady zdrowej diety powinno się wpajać od najmłodszych lat, aby uniknąć poważnych powikłań w przyszłości. Należy zrozumieć, że pulchny malec nie jest okazem zdrowia, tylko zwiastunem problemów w przyszłości. Wiele dzieci „przy kości” wyrasta na otyłych nastolatków i dorosłych.

Przyczyny otyłości. Co ją powoduje?

Jedynie niewielki procent najmłodszych cierpi na otyłość spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi, powikłaniami zdrowotnymi, uwarunkowaniami genetycznymi czy stosowaniem niektórych leków (5%). Nazywa się to otyłością wtórną.

Znacznie więcej dzieci, bo aż 95% cierpi na otyłość prostą, która jest wynikiem niewłaściwego stylu życia. Składają się na niego brak aktywności fizycznej i zła dieta bogata w cukier, tłuszcz i wysoko przetworzoną żywność. Wiele osób usprawiedliwia nadwagę swoją i dzieci rodzinnymi skłonnościami, czyli genetyką, jednak to błąd – to właśnie niewłaściwe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia są przyczynami otyłości. Należy pamiętać, że dziedziczymy predyspozycje do tycia, ale nie samą nadwagę. Dlatego jeśli rodzice mają nadprogramowe kilogramy, powinni uważnie dbać o właściwą i zdrową dietę swojego dziecka, a także zadbać o to, aby nie przejęło negatywnych wzorców od mamy i taty.

Jak leczyć otyłość dziecka?

Pierwsze kroki powinno się skierować do pediatry lub poradni chorób metabolicznych, gdzie przeprowadzone zostaną badania, aby ustalić stopień nadwagi oraz sprawdzić, czy tycie nie jest przyczyną chorób. Następny etap do dobranie właściwej diety, która dostarcza maluchowi potrzebnych składników, ale jednocześnie umożliwia spadek masy ciała. Zazwyczaj nie stosuje się żadnych leków.

Zaleca się aktywność fizyczną, która sprawi dziecku radość – basen, jazda na rowerze, spacery. Zmiany żywieniowe zazwyczaj konieczne są w obrębie całej rodziny, dlatego żeby dziecko miało motywację, dobrze żeby do zdrowej diety dostosowali się wszyscy domownicy.

Co sprzyja nadwadze malucha:

  • Nadmiar białka w diecie niemowlaka – dzieci karmione piersią mają nawet o 25% mniejsze ryzyko rozwoju nadwagi. Dzieje się tak, ponieważ w pokarmie matki jest mniej białka niż w mieszankach dla niemowląt.
  • Dieta mamy w okresie ciąży i karmienia – to, co je przyszła matka kształtuje metabolizm dziecka na całe życie. Jeżeli płód będzie niedożywiony i będzie miał niską wagę urodzeniową, prawdopodobne jest u niego większe ryzyko otyłości w latach późniejszych. Działa to także w drugą stronę - również nadmierna masa urodzeniowa (powyżej 4kg) sprzyja nadwadze u malucha!
  • Zbyt dużo posiłków – wielu rodziców daje maluchom nawet 7 lub więcej posiłków dziennie, a to duży błąd.
  • Soki w diecie – zbyt duża ilość soków (zwłaszcza kupnych) to również sprzymierzeniec otyłości, ponieważ zawierają one cukry proste. Należy unikać także słodzonych napojów, choć to powinno być oczywiste również w diecie osób dorosłych.
  • Nieregularność – zbyt wiele dzieci je nieregularnie, pomija śniadania, pomiędzy posiłkami podjada wysokokaloryczne przekąski.
  • Nagradzanie słodyczami – a także fast-foodami, albo daniami z „dorosłego” stołu. Błędem jest także dosładzanie potraw i dosalanie.
nadwaga dziecko otyłość zdrowe odżywianie mleko dziecka
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: mariola
Ocena:
ile to razy widziałam, jak rodzice lub dziadkowie kupowali już otyłym dzieciom fast foody. zgroza.
Odpowiedź
Dodano: 24 Sierpień 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Przestrzegam przed kaszką manną bo może spowodować u dziecka straszną nadwagę.
Odpowiedź
Dodano: 18 Sierpień 2016
Autor: Paula
Ocena:
W dzisiejszych czasach otyłość czy nadwaga u dzieci jest spowodowana złą dietą i zbyt dużą ilością przetworzonej żywności, już nwet nie fast food.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach