45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Otyłość brzuszna - problem estetyczny i zdrowotny

Otyłość brzuszna - problem estetyczny i zdrowotnyOtyłość brzuszna - problem estetyczny i zdrowotny

Przysłowiowa oponka niejednej kobiecie spędza sen z powiek Każda z nas chciałaby założyć super sukienkę czy kuse bikini na plażę. Mężczyźni także pragną wyglądać atrakcyjnie bez fałd na brzuchu. Jednak to nie tylko problem estetyczny. Otyłość brzuszna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Obciąża między innymi nasze serce i cały układ krążenia. Dlatego nie wolno bagatelizować tego niemiłego problemu.

Otyłość brzuszna inaczej nazywana centralną, trzewną lub typem figurą jabłka jest to jedna z najgorszych rodzajów otyłości. Nie jest tak groźna jak ta otyłość gdzie nadmiar tłuszczu gromadzi się na udach czy pośladkach.

 • Od czego otyłość brzuszna?

 • Co na otyłość brzuszną?

Kiedy występuje otyłość brzuszna ?

Najszybciej możemy zmierzyć otyłość brzuszną po prostu centymetrem. Normy dla kobiet to przedział jeszcze w granicach 80- 87 cm występujący, a dla mężczyzn bezpieczny jest przedział do 94 cm.
Zagrożenia związane z otyłością brzuszną:

 • Zwiększenie ryzyka nowotworu trzustki, prostaty, jelita grubego,
 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych co wpływa osłabiająco na ich pracę,
 • Wzrost produkcji insuliny,
 • Zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego,
 • Obniżenie stężenia we krwi tzw. dobrego cholesterolu,
 • Zmniejszenie wydolności serca,
 • Tłuszcz odłożony na brzuchu powoduje zwiększoną krzepliwość krwi, szybciej tworzą się zakrzepy,

Przyczyny otyłości brzusznej

Genetyka
Tycie w brzuszku może być całkowicie nie z naszej przyczyny problemem, czynniki predyspozycyjne pod kątem rodzinnym to jeden z najczęstszych powodów,

Styl życia
Niezdrowe fast foody, siedzący tryb życia, późne spożywanie i w nadmiernych ilościach posiłków na kolację,

Zła praca hormonów kobiecych
Często powodem otyłości brzusznej jest zła proporcja w układzie hormonów w kobiecym organizmie.

Menopauza
Najczęściej po przekwitaniu dochodzi do zaniku aktywności żeńskich hormonów, a pobudzone zostają męskie hormony do pracy.Stres
Wynikający z napięcia, szybkiego trybu życia powoduje, że częściej podjadamy niezdrowe przekąski i tłuszcz z tych posiłków zaczyna się niebezpiecznie odkładać.

Leki
Tycie szczególnie otyłość brzuszną powodują sterydy stosowane w chorobach reumatycznych, astmie, a także tabletki hormonalne.

Aby zdiagnozować otyłość brzuszną co jest pierwszym krokiem do leczenia tej ciężkiej przypadłości musimy pod uwagę wziąść trzy czynniki pomiarowe: obwód talii, masę ciała, wskaźnik proporcji talia- biodra.

Otyłość brzuszna już zdiagnozowana wymaga leczenia, które można także określić trzema najważniejszymi w procesie dojścia do równowagi kształtów słowami:

 • odpowiednio zbilansowana dieta,
 • aktywność fizyczna,
 • równowaga psychiczna,

Te trzy czynniki połączone ze sobą pod nadzorem lekarza i dietetyka kontrolowane zapewnią sukces i szansę na całkowite pozbycie się otyłości brzusznej. Nie wolno zwlekać. Należy jak najszybciej działać. Otyłość brzuszna to brew pozorom bardziej problem zdrowotny, a dopiero na drugim miejscu estetyczny.

odchudzanie otyłość brzuszna przyczyny otyłości brzusznej leczenie otyłości brzusznej
Komentarze
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Moja otyłość brzuszna spędza mi sen z powiek, chociaż wedle tych wskazań mam jedynie kilka cm do granicy, mimo stosowania zbilansowanej diety i aktywności, wszystko ginie a brzuch jak był tak jest :(
Odpowiedź
Dodano: 08 Lipiec 2016
Autor: magda
Ocena:
ja mam tę otyłość od dziecka, pogłębiła się jeszcze po 2 ciążach, planuję się za siebie wziąć, ale jakoś ciągle nie ten moment
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach