Nasz organizm jest tak dobrze „zorganizowany”, że nadmiar kalorii może spalać samoistnie i to nawet bez większego wysiłku z naszej strony. Jednak do tego procesu konieczny jest sprawny i szybki metabolizm. Przemiana materii ma ogromne znaczenie przy diecie odchudzającej. W trakcie odchudzania często popełniamy pewne błędy, które ją spowalniają. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich!
- Za mało płynów. Prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu wymaga odpowiednich ilości wody. W końcu ludzkie ciało składa się w dużej mierze z płynów, dlatego tak ważne jest, aby je regularnie nawadniać. Statystyki mówią, że Polacy wypijają wciąż za mało płynów w ciągu dnia. Jest to ważne również dla uzyskania zgrabnej sylwetki – jeśli nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, ciało nie spala tylu kalorii, ile mogłoby spalić przy prawidłowym nawodnieniu. Przykładowo, podczas ćwiczeń fizycznych, gdy poczujemy się spragnieni i nic nie wypijemy, po chwili ruszamy się mniej wydajnie. Co więcej, na metabolizm lepiej działa picie zimnej wody, niż ciepłej herbaty, ponieważ organizm musi popracować nad jej podgrzaniem.
- Cardio ponad wszystko. Same ćwiczenia cardio, czyli bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy aerobik, nie przyspieszają metabolizmu tak dobrze jak połączenie cardio z treningiem siłowym. Zbudowanie mięśni pozwala na spalanie większych ilości kalorii, zaś sama tkanka mięśniowa wymaga zużywania od nas duuużych ilości energii. Właśnie w ten sposób organizm zamienia nadmiar kalorii w energię, co znacznie przyspieszy przemianę materii.
- Jedzenie zbyt mało i o złej porze. Chodzi tutaj o jedzenie zbyt małej ilości posiłków w ciągu dnia, np. dwóch na całą dobę (nawet jeżeli oba są bardzo sycące). Gdy zjadamy zbyt mało, organizm „przełącza się” na tryb głodówkowy, w związku z czym celowo spowalnia metabolizm i spala mnie kalorii. A z całą pewnością nie o to w odchudzaniu chodzi. Staraj się jeść częściej, minimalnie trzy posiłki na dzień, a jeżeli odczuwasz głód częściej – wraz z przekąskami nie przekraczaj 5 niewielkich posiłków dziennie. Dzięki temu twój organizm będzie pracował na pełnych obrotach i na bieżąco spalał kalorie z pożywienia. Staraj się również nie jeść w nocy. Dietetycy zalecają zrobienie 12-godzinnej przerwy w jedzeniu. Nie jest dobrym pomysłem ani jedzenie o zbyt późnej porze, ani z samego rana, np. o 6.00.
- Unikanie kawy. Kofeina nie jest taka zła, jak się o niej mawia. Mała czarna (bez cukru i mleka!) wypita przed ćwiczeniami to dobry sposób na podkręcenie swojego organizmu, poprzez dostarczenie mu kofeinowej dawki energii. Zwiększy twoją wytrzymałość i pobudzi metabolizm. Podobne efekty przyniesie picie zielonej herbaty, która ma podobne do kofeiny właściwości.
- Niewysypianie się. Znacznie częściej tyją ci, którzy śpią zbyt mało. Badania z 2012 roku dowiodły, że osoby niewysypiające są mniej wydajne w ciągu dnia (mają mniej energii), przez co mają większe skłonności do tycia. Co więcej, braki snu przyczyniają się zaburzeń hormonu, który reguluje nasze poczucie głodu. W wyniku tego czujemy chęć na jedzenie nawet wtedy, gdy nie powinniśmy i w efekcie zjadamy zbyt dużo, co powoduje przybieranie na wadze.
Co o tym sądzisz?