45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostrogi piętowe - sposoby leczenia przewlekłego stanu zapalnego pięty

Ostroga piętowaOstroga piętowa

Ból pięty lub w jej okolicy zazwyczaj kojarzony jest z ostrogą piętową - znanym powszechnie schorzeniem, które utrudnia sprawne poruszanie się i wiąże się z odczuwanymi dolegliwościami. Najczęściej jednak jest to błędne przekonanie. Ostroga bowiem to wyrostek kostny, który po pojawieniu się najczęściej wskazuje na zupełnie inną chorobę i co najważniejsze - nie powoduje dolegliwości bólowych! Czym zatem jest ta choroba? Jakie są sposoby leczenia przewlekłego zapalenia pięty? Jakie kroki należy przedsięwziąć w przypadku zdiagnozowania tej przypadłości?

Ostrogi piętowe - ból w pięcie?

Ostrogi na stopach pojawiają się wtedy, gdy wapń odkłada się na pięcie. Zazwyczaj uwarunkowane jest to nadmiernym rozciąganiem więzadła stopy. Czym w ogóle są? Jak objawia się ta przypadłość? Otóż te osławione ostrogi piętowe to wyrostki kości wielkości kilku milimetrów, które pojawiają się na podeszwie kości piętowej. Fachowa nazwa tej dolegliwości to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego, którego przyczyną jest właśnie stan zapalny. Powoduje to powstawanie w newralgicznym miejscu nadprogramowej tkanki kostnej - i to właśnie nazywa się ostrogą piętową. Te mikrourazy stopniowo zamieniają się w ostrogę, powstając w miejscu uszkodzeń pojedynczych włókien rozcięgna. Przyjmuje się jednak, że nie jest to przyczyna choroby, a jedynie objaw jakiejś dolegliwości. Niemniej dla borykającego się z tą przypadłością oznacza to bolące pięty.

Jeśli towarzyszy nam ból pięty przy chodzeniu, to kluczowe jest właściwe rozpoznanie choroby poprzez przeprowadzenie uprzednio badania klinicznego. Diagnostyka opiera się m.in. na palpacji stopy - czyli badaniu dotykiem, co pozwala stwierdzić, co i gdzie dokładnie boli. Potwierdzeniem diagnozy może być zdjęcie RTG lub ewentualnie dodatkowo USG.

Ostrogi - jak leczyć?

Zanim zdecydujemy się na podjęcie profesjonalnego leczenia, warto spróbować we własnym zakresie złagodzić odczuwany ból pięty przy chodzeniu. Bardzo często przypadłość ta powodowana jest niezachowaniem właściwej wagi, co sprawia, że kości są nadmiernie obciążane, stwarzając przy tym ryzyko wystąpienia narośli czy guza na pięcie lub odczuwania bolesności w tych miejscach. Kolejna rzecz, która pomoże zapobiec powstaniu ostróg piętowych, to dobór odpowiedniego obuwia. Niekorzystne dla stóp jest regularne noszenie butów na obcasie, co powoduje nadmierny ucisk na więzadła stopy. Należy pamiętać o rozgrzewaniu stóp przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności, noszeniu wkładek, przykładaniu okładu z lodem przy obrzękach.

Leczenie ostrogi piętowej

Szacuje się, że leczenie nieoperacyjne jest skuteczne w 90% przypadków. W leczeniu bolesności pięt związanych z ostrogami piętowymi wykorzystuje się metodę ultradźwięków, fizjoterapię, technikę zwaną potocznie "strappingiem". Niekiedy stosuje się także zastrzyki ze steroidami, dzięki którym udaje się zminimalizować ból, zapalenie czy obrzęk. Równocześnie instruuje się pacjenta, jakie ćwiczenia ma wykonywać, aby rozciągnąć mięśnie, co pozwoli uniknąć urazu w przyszłości. Na początkowym etapie stosuje się właśnie szyny lub taping, dzięki czemu zapobiega się sztywnieniu rozciągniętych mięśni. A należy pamiętać, że to właśnie sztywnienie powoduje odczuwanie porannego bólu w trakcie stawiania kroków. U niektórych dodatkowo nasilają się dolegliwości przy zadzieraniu palców u nóg. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, w najbardziej zaawansowanych przypadkach stanu choroby lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu, który wymaga ogromnej precyzji od chirurga. Zdarza się bowiem, że w wyniku operacji pacjent traci plastyczność stopy, co finalnie upośledza jej późniejsze funkcjonowanie.

ostroga piętowa ostroga piętowa leczenie ból pięty
Komentarze
Dodano: 26 Sierpień 2020
Autor: Marzanna
Ocena:
Szczerze mówiąc, nie doczytałam się jak mam leczyć sposobem domowym ostrogę pięty? tylko przykładać lód? Co to da? Nie zlikwiduje bólu?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach