Pikantne przyprawy mają wbrew pozorom dobry wpływ na cały nasz organizm: zapobiegają infekcjom, zabijają bakterie, chronią przed chorobami serca. Jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić, ponieważ w niektórych przypadkach ich nadużywanie może okazać się szkodliwe. Na co ostre pomaga, a na co szkodzi?
Czy ostre przyprawy odchudzają?
Czy pikantne przyprawy wzmacniają organizm?
Prawdą jest, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jedzenie ostrych dań. Niestety, jednym ze skutków ubocznych takiej diety jest nasilenie objawów trądziku, dlatego nie poleca się jej borykającym się z tym problemem nastolatkom. Będzie mieć również niekorzystny wpływ na skórę osób z cerą naczynkową, a także tych, które borykają się z problemami układu pokarmowego, np. wrzodami żołądka. Ostre dania niestety potęgują niektóre dolegliwości, dlatego u osób wrażliwszych mogą przyczyniać się do bólu brzucha, zgagi, wzdęć, a najbardziej narażeni na nieprzyjemne skutki są ludzie chorujący na zespół jelita drażliwego.
Pikantne odchudza. Kapsaicyna w walce o smukłe ciało
Kolejny zdrowotnym faktem na temat ostrych przypraw jest to, że zawarta w nich kapsaicyna ułatwia odchudzanie. Papryczka chili to prawdziwe źródło pozytywnych właściwości – zawiera wiele witaminy C, mając jej najwięcej ze wszystkich warzyw, a zawarte w niej składniki chronią przed wieloma chorobami:
- osteoporoza">Osteoporozą,
- Chorobami serca,
- Cukrzycą,
- Nadciśnieniem,
- Zapaleniem zatok.
Organicznym związkiem zawartym w chili, który powoduje charakterystyczny ostry smak i jednocześnie ma szerokie właściwości zdrowotne, jest właśnie kapsaicyna, która również powoduje wydzielanie endorfin, a więc hormonów szczęścia. Dla osób dbających o linię znaczenie będzie miał fakt, że pobudza ona żołądek do produkcji soków trawiennych i wspomaga wytwarzanie śliny, jednocześnie przyspieszając procesy przemiany materii. Właśnie dlatego chili przyczynia się do spalania większej ilości kalorii.
Kapsaicyna znajduje się tylko w chili, ale również w pieprzu syczuańskim, curry i czarnym pieprzu.
Ostre na zagranicznych wakacjach. Uchroni przed bakteriami
Poza działaniem odchudzającym i wzmacniającym organizm, pikantne przyprawy mogą pomóc nam uniknąć problemów żołądkowych. Będą one bardzo przydatne na tropikalnych wakacjach, gdzie czasem miejscowe specjały mogą przyprawiać o ból brzucha. Ostre dodatki zabijają wiele szkodliwych szczepów bakterii, które mogą przedostawać się do organizmu wraz z pokarmem.
Zdecydowanie najzdrowszym ostrym dodatkiem w polskiej kuchni jest powszechnie znany czosnek. Jego prozdrowotne właściwości są niesamowite i trudno je przecenić – działa przeciwbakteryjnie, ponieważ zawiera allicynę, która jest naturalnym antybiotykiem. Dodatkowo, ma w swoim składzie minerały takie jak fosfor, magnez, żelazo i potas, oraz witaminy z grupy B i witaminę C. Stosuje się go do leczenia kataru, przeziębień, bólu gardła i innych infekcji, rozrzedza krew i obniża poziom cholesterolu. W tym przypadku „ostre” – zdecydowanie oznacza „zdrowe”!
Co o tym sądzisz?