Sok ten jest znany i stosowany w celach leczniczych od dawna. Zazwyczaj pozyskuje się go z pnia lub gałęzi drzewa. Innymi, rzadszymi metodami produkcji są: wyciskanie soku z liści lub z dojrzewających pąków brzozy, jednak sposoby te są znacznie bardziej pracochłonne. Każdy rodzaj soku brzozowego posiada jednak cenne właściwości prozdrowotne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane wspomagająco przy różnego typu schorzeniach i dolegliwościach.
Dlaczego warto pić sok z brzozy?
Czy sok z brzozy jest zdrowy?
Dodatkowym atutem specyfiku jest jego przyjemny, lekko słodkawy smak.
Zastosowanie wewnętrzne, czyli co nam daje picie soku:
- Na odporność – regularne zażywanie soku z brzozy skutecznie zapobiega infekcjom o podłożu wirusowym i bakteryjnym, dlatego zaleca się go na wzmocnienie organizmu.
- Na przeziębienie i grypę – sok z pączków brzozy ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, łagodzi ból gardła, mięśni oraz kości.
- Na reumatyzm – sok z liści brzozy koi dolegliwości reumatyczne, dobrze redukując ból.
- Na kamicę nerkową – świeżo pozyskany sok z liści brzozy wspomaga pracę nerek, działa moczopędnie i ułatwia wydalanie złogów zalegających w przewodach moczowych.
- Na nieżyt żołądka i chorobę wrzodową – łagodzi przykre objawy tych schorzeń, działając dobroczynnie na układ pokarmowy.
- Na anemię – jest bogatym źródłem witamin i minerałów, takich jak: witaminy z grupy B, witamina C, żelazo, magnez, fosfor, potas, wapń, miedź, sole mineralne, kwas jabłkowy i cytrynowy, aminokwasy.
- Na serce – sok z brzozy ma w składzie naturalne antyoksydanty, dzięki czemu dobrze oddziałuje na układ krwionośny, zmniejszając ryzyko zakrzepicy i chorób niedokrwiennych serca.
- Na odchudzanie – dzięki kwasowi cholorogenowemu, reguluje przemianę materii i hamuje apetyt, wspomagając tym samym proces odchudzania.
- Na obniżenie cholesterolu – jeden ze składników soku brzozowego o nazwie betulina redukuje pozom złego cholesterolu w organizmie.
- Na oczyszczenie wątroby – sok działa jako naturalny detoks, neutralizując toksyny zalegające w wątrobie, takie jak chociażby jony sodu i chloru, które dostarczamy organizmowi w pożywieniu zawierającym konserwanty i chemiczne polepszacze smaku.
- Na choroby nowotworowe – czyrowi brzozowemu, czyli czarnym grzybom porastającym korę brzozową przypisuje się właściwości antyrakowe. Choć jak dotąd naukowo nie udowodniono takiego działania, to z całą pewnością czyr poprawia ogólne samopoczucie pacjentów onkologicznych.
- Na witalność – sok z brzozy nie tylko wzmacnia organizm, ale też dostarcza mu energii i sił witalnych.
Zastosowanie zewnętrzne, czyli jak jeszcze można wykorzystać sok z brzozy:
- maść z soku brzozy jest zalecana do miejscowego stosowania zewnętrznego na bolesność nerwu kulszowego,
- wspomagająco w leczeniu trądziku,
- na przyspieszenie procesu gojenia poważnych ran skóry,
- w leczeniu egzemy, łupieżu i łuszczy,
- na problem z wypadaniem włosów,
- w celu wybielenia piegów.
Co o tym sądzisz?