45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Organizm pod kontrolą. Czy warto robić badania profilaktyczne?

Organizm pod kontrolą. Czy warto robić badania profilaktyczne? Organizm pod kontrolą. Czy warto robić badania profilaktyczne?

Jeżeli uważasz, że nie musisz się badać gdy nic ci nie dolega, najpierw poznaj kilka faktów na temat badań profilaktycznych. Wykonuje się je po to, aby nic nas nie zaskoczyło, ponieważ istnieje wiele chorób, przy których organizm nie daje żadnych sygnałów, że coś nie gra. Niestety, ta reguła dotyczy przede wszystkim nowotworów, które są podstępne i w początkowym stadium trudne do wykrycia. A to właśnie czas zdiagnozowania choroby często odgrywa kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu.

Właśnie dlatego tak istotne są badania profilaktyczne, ponieważ nawet podstawowe badania krwi mogą wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w organizmie. Trzy podstawowe powody, dla których warto regularnie je wykonywać:

 1. Są szansą na całkowite wyleczenie choroby, która nie zdołała się jeszcze rozwinąć.
 2. Pozwalają uniknąć nieskutecznego leczenia, które jest spowodowane zbyt późnym wykryciem choroby.
 3. Mogą zasugerować istniejące problemy ze zdrowiem – od poważniejszych (jak nowotwory) po mniej poważne (niedobory mikroelementów).

Jak często powinniśmy się badać?

Gdy nic nam nie dolega i nie występują u nas żadne niepokojące objawy, dobrze jest wykonać raz do roku morfologię, poziom cukru i cholesterolu, badanie ogólne moczu i oczywiście badanie OB. Takie badania powinna wykonywać każda dorosła osoba, bez wyjątku. Niestety czasy w których żyjemy często nie sprzyjają zdrowiu – jesteśmy zabiegani, żyjemy w stresie, nie odżywiamy się prawidłowo, nie uprawiamy sportu. Wszystko to może przyczyniać się do powstawania chorób cywilizacyjnych, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i mieć organizm pod kontrolą.

 • Czy warto robić badania profilaktyczne?

 • Kiedy robić badania profilaktyczne?

Gdzie udać się z gotowymi wynikami?

Najlepiej do lekarza rodzinnego, który dokładnie sprawdzi wyniki, zmierzy nam ciśnienie, obliczy BMI. Oprócz tego wykona wywiad rodzinny, a jeżeli zgłaszane przez nas obawy okażą się niepokojące, zleci dodatkowe badania. Odczytywanie wyników za pomocą informacji znalezionych w internecie nie muszą być zgodne z prawdą – nie posiłkujmy się wiedzą z wyszukiwarki, ponieważ istnieją duże szanse, że przeoczymy coś istotnego.

Kto powinien się badać najczęściej?

 • Nawet zdrowe osoby po 30 roku życia powinny chociaż raz na 2 lata wykonać RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.
 • Po 35 roku życia rośnie ryzyko chorób układu krążenia i serca, dlatego dobrze jest wykonać pierwsze EKG spoczynkowe. Warto kontrolować również swoje ciśnienie.
 • Osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki raka, gdyż należą do grupy podwyższonego ryzyka.
 • Palacze, zwłaszcza wykonując co roku RTG klatki piersiowej i badania spirometryczne.
 • Kobiety muszą raz w roku odwiedzić ginekologa wykonując badanie cytologiczne i USG.
 • Po 25 roku życia kobiety powinny wykonać też USG piersi, a po 40 mammografię.
 • Mężczyźni po 40 roku życia są w grupie zwiększonego ryzyka pojawienia się dolegliwości prostata">prostaty, dlatego powinni zacząć odwiedzać urologa.
serce prostata cholesterol wysokie ciśnienie nowotwór badania profilaktyczne badania krwi
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: magdalena
Ocena:
fakt, kondycja naszej publicznej służby zdrowia jest w stanie agonalnym, ja leczę się prywatnie, a jak muszę iść na nfz, to białej gorączki dostaję, podejście do pacjenta mogę porównać i to jak niebo i ziemia niestety
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Zgadzam się, wczesne wykrycie choroby nie zrobi w naszym organizmie spustoszenia.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Niestety o badaniach profilaktycznych tylko się mówi że sa takie wazne, a uzyskać skierowanie na badania od lekarza czasem graniczy z cudem.
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: baśka
Ocena:
Ja wykonuję regularnie badania profilektycznie aby zawczasu pokonać chorobe, moja mama nie chodziła na badania a potem okazało się że ma zaawansowaną i zagrażajaca anemię.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach