45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Opuchlizna, obrzęk twarzy i ciężkie nogi? Uważaj – to nadmiar wody w organizmie!

Opuchlizna, obrzęk twarzy i ciężkie nogi? Uważaj – to nadmiar wody w organizmie!Opuchlizna, obrzęk twarzy i ciężkie nogi? Uważaj – to nadmiar wody w organizmie!

Gdy wieczorami ciężko jest ci założyć buty, które rano pasowały idealnie, ściągnięcie pierścionka z palca sprawia problem, zaś po siedzeniu w pracy za biurkiem przez dłuższy czas twoje nogi wydają się okrąglejsze – ten artykuł jest skierowany do ciebie. Nadmiar wody w organizmie to źródło wielu problemów. Nie dość, że wśród głównych objawów znajduje się wzrost wagi ciała o 2 do 3 kilogramów, ciężkość nóg, obrzęk twarzy (przez co wydaje się bardziej „pucata”), to jeszcze często towarzyszy temu sztywność w stawach, a nawet bóle głowy. Sprawdź, czemu twój organizm zatrzymuje wodę i jak sobie z tym poradzić!

  • Co oznacza nadmiar wody w organiźmie?

  • Jak radzić sobie z nadmiarem wody w organiźmie?

Pierwszą przyczyną, która dotyczy większość osób borykających się z tą przypadłością, to spożycie soli w zbyt dużych ilościach. Jeśli jesteś fanem chipsów, precli i słonych orzeszków, nie dziw się, że twoje ciało puchnie. Sód, który znajduje się w soli ma wysysający wpływ na komórki, które magazynują wodę, w związku z czym, po nadmiernym jej spożyciu stajesz się opuchnięty.

Aby pozbyć się tego efektu, musisz po prosty ograniczyć spożycie soli. W tym celu zrezygnuj z dosalania potraw, frytek i słonych przekąsek. Zastąp to innymi przyprawami, które wzbogacą smak, np. ziołami. Co więcej, sól często jest „cichym zabójcą” ukrytym w różnych przetworzonych produktach – marynatach, gotowych daniach, ale także serze żółtym i wędlinach. Im mniej tego typu żywności znajdzie się w twojej diecie, tym lepiej!

Miesiączkowy problem

Poza solą, przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest także naturalny cykl miesięczny u kobiet. Zależnie od fazy miesiąca, poziom wody w organizmie pań raz rośnie, raz maleje. Zwykle opuchlizna i zwiększenie masy ciała pojawiają się w drugiej fazie cyklu. Gdy krwawienie mija, zatrzymana woda również znika. Co innego, jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne – tego typu leki, tak samo jak kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie przez cały czas. Jeśli czujesz, że tak na ciebie oddziałują, skonsultuj z lekarzem zamianę preparatu na inny.

Usuwanie potasu

Potas to twój sprzymierzeniec w walce z opuchlizną, gdyż niweluje zatrzymywanie wody przez sód. Na szczęście znajdziemy go w większości spożywanych produktów, jednak na jego wpłukiwanie i idące za tym niedobory może wpływać dieta odchudzająca, stosowanie środków przeczyszczających, lub częste biegunki. Potas również wypacamy, a także doprowadzamy do jego ucieczki poprzez częste spożywanie kawy, alkoholu i stosowanie leków moczopędnych oraz nasercowych. Żeby temu zapobiec, zjadaj więcej świeżych warzyw i owoców, również suszonych.

Brak ruchu, brak wody

Również odwodnienie organizmu przyczynia się do zatrzymywania w nim wody. Ta paradoksalna zależność wiąże się z tym, że organizm broni się przed odwodnieniem, dlatego właśnie gromadzi „zapasy”. Wypijaj więc 1,5 do 2 litrów wody dziennie, jednak tylko czystej wody (np. z dodatkiem cytryny) albo herbat ziołowych, zielonych (z brzozy, krwawnika, skrzypu, pokrzywy) itd. Wyklucz gazowane napoje, soki z kartonów i inne dosładzane produkty – przyniosą organizmowi więcej szkody, niż korzyści. Poza piciem wody, pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Brak ruchu sprawia, że krew krąży wolniej, co prowadzi do zastoju płynów w tkankach i powstawania obrzęków.

ból stawów nadmiar wody w organizmie ciężkie nogi nadmiar wody zatrzymywanie wody w organizmie zatrzymywanie wody w organizmie co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie nadmiar wody w organizmie przyczyny sposoby na nadmiar wody w organizmie
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: aśka
Ocena:
jak byłam w ciąży to miałam ten problem i puchły mi nogi, teraz na szczęście mnie to nie dotyczy
Odpowiedź
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Malwina
Ocena:
Szczególnie w upalne dni trzeba pić dużo wody bo inaczej można spuchnąć, niezły paradoks ;)
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: Maria
Ocena:
Mam siedzącą pracę i od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie typowe objawy zatrzymywania się wody, opuchlizna zaczyna być uciążliwa więc czas najwyższy coś z tym zrobić.
Odpowiedź
Dodano: 08 Kwiecień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Czasem mam problem z obrzękiem nóg i rąk, zatrzymywanie wody w organizmie redukuję odpowiednio nawilżającą kąpielą z dodatkiem olejku oraz odpowiednim odpoczynkiem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach