45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Oksytocyna a seks i relacje partnerskie? Poznaj zaskakującą zależność.

Oksytocyna a seks i relacje partnerskie? Poznaj zaskakującą zależność.Oksytocyna a seks i relacje partnerskie? Poznaj zaskakującą zależność.

Oksytocyna – to hormon, który dotychczas kojarzony był głównie z porodem. Któż z nas nie słyszał, że akcja porodowa była wywoływana sztucznie poprzez podanie ciężarnej oksytocyny? Ostatnio jednak naukowcy prowadzą badania nad wpływem tego hormonu na ludzkie libido oraz więzi partnerskie. Usiłują dowieść, że za jego sprawą zakochujemy się lub też decydujemy się na zdradę i zakończenie dojrzałego, ukształtowanego związku.

  • Co to jest okstyocyna?

  • Co daje oksytocyna?

Oksytocyna jest produkowana w mózgu. Tuż po osiągnięciu przez nas orgazmu, trafia do krwioobiegu. W związku z tym uczeni twierdzą, że ma ona znaczący wpływ na nasze decyzje.

Miała być tylko krótka przygoda, a nagle liczysz na głębsze uczucie

Zdaniem badaczy, im lepszy seks, tym większa potem nasza chęć na ponowne spotkanie z partnerem. I to nie z powodu pragnienia powtórzenia przeżytego wcześniej trzęsienia ziemi. Chodzi o to, że oksytocyna ma odpowiadać za powstawanie więzi międzyludzkich. To za jej sprawą zaczynamy odczuwać tęsknotę, potrzebę bliskości. Z założenia jednorazowy partner seksualny staje się obiektem rozpamiętywania, zajmując coraz więcej miejsca w naszym umyśle.

Jedno chce, drugie nie

Niestety pojawia się tu pewien problem. Istnieje różnica między reakcją na oksytocynę kobiety i mężczyzny. Mężczyźni mają testosteron, hormon który zakłóca działanie oksytocyny. Z tego to właśnie powodu po wielkich uniesieniach, typowy mężczyzna po prostu … zasypia.
Kobiety natomiast bardzo szybko zaczynają snuć dalekosiężne plany o ślubnym kobiercu, gromadce dzieci i domku z ogródkiem. Wszystkiemu winna oksytocyna. To ona jest odpowiedzialna za wiele złamanych kobiecych serc i hektolitry wylanych łez.

Nie ważne, co było, teraz to jest Miłość

Prawdopodobnie za sprawą oksytocyny decydujemy się na lekkomyślne kroki, wbrew jakiemukolwiek zdrowemu rozsądkowi. Wspomniana wyżej potrzeba więzi i bliskości może do tego stopnia zdominować nasze myślenie, że będziemy gotowi poświęcić związek, w którym jesteśmy i czujemy się dobrze, dla nowopoznanej osoby, z którą z założenia miał nas łączyć wyłącznie przelotny romans.
Przypomnijmy sobie, jak często słyszeliśmy, że nie wiadomo dlaczego, ktoś komuś tak zawrócił w głowie, że świata poza nim nie widzi. Tak, to znów oksytocyna.

Każdy medal ma dwie strony

Odwracając sytuację można zatem powiedzieć, że skoro oksytocyna ma tak silny wpływ na relacje partnerskie, to można ją wykorzystać właśnie do utrzymania przy sobie ukochanej osoby. Dbając o udane życie seksualne, podgrzewając atmosferę w sypialni, sprawimy, że naszej drugiej połowie nawet przez myśl nie przejdzie romansowanie na boku. Pamiętajmy! Im lepszy seks, tym więcej oksytocyny się wydziela, co rodzi potrzebę bliskości.

Odpowiedzialność ponad wszystko

Nie dajmy się zwariować. Musimy mieć na uwadze, że mimo wszystko jesteśmy dorosłymi ludźmi. Nie możemy zrzucać odpowiedzialności za swoje wybory na działanie hormonów. Być może faktycznie mają one na nas jakiś wpływ, ale ostatecznie sami decydujemy o własnym losie i ponosimy konsekwencje swoich wyborów.

seks zdrada libido. hormony
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Małgorzata
Ocena:
Szkoda tylko, że seks traci na atrakcyjności po latach w związku. To sztuka, żeby podgrzać atmosferę w sypialni po 20,30 latach życia z kimś.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Dorota
Ocena:
I niech ktoś powie, że jakość seksu nie ma wpływu na relacje z partnerem. Może temat ujęty z przymrużeniem oka, ale istota trafiona w sedno.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach