45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Okropne swędzenie skóry, wysypka, podrażnienie? Sprawdź, czy to nie Atopowe Zapalenie Skóry.

Okropne swędzenie skóry, wysypka, podrażnienie? Sprawdź, czy to nie Atopowe Zapalenie Skóry.Okropne swędzenie skóry, wysypka, podrażnienie? Sprawdź, czy to nie Atopowe Zapalenie Skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – to choroba skóry o podłożu alergicznym, która może dotknąć nas w każdym wieku, choć zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. Gdy raz zaatakuje, towarzyszy nam do końca życia, bo na chwilę obecną nie ma na nią jeszcze skutecznego lekarstwa. Pozostaje zatem leczenie objawowe, które poprawi komfort egzystencji i zminimalizuje dolegliwości.

 • Co oznacza swędzenie skóry?

 • Jak leczyć AZS?

Objawy choroby:

AZS charakteryzuje się przede wszystkim dokuczliwym swędzeniem skóry, nasilającym się wieczorem lub w nocy. Jest ono tak intensywne, że zakłóca nam codzienne czynności i nie pozwala normalnie funkcjonować. Skóra staje się coraz bardziej wysuszona, mogą pojawić się czerwone i ropne krostki, grudki lub pęcherzyki, z czasem pokrywające coraz większe partie ciała, wyglądające jak liszaj. Gdy się drapiemy, na skórze pozostają widoczne ślady, staje się ona przezroczysta i uwidaczniają się żyły. Do pozostałych symptomów należą:

 • pieczenie, puchnięcie skóry,
 • powiększone węzły chłonne,
 • częste infekcje bakteryjne,
 • nadwrażliwość na bodźce mechaniczne.

Diagnozowanie:

Choroba jest trudna do zdiagnozowania. Często ma podłoże genetyczne. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta, gdy ktoś z najbliższych cierpi na alergię. Jeśli podejrzewany, że mamy do czynienia z AZS, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty, który zleci badanie krwi oraz testy alergiczne. Jeśli okaże się, że lekarz potwierdzi, iż mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, pozostaje zaakceptować ten fakt i jak najszybciej podjąć kroki, które złagodzą objawy choroby.

Leczenie:

Są różne sposoby radzenia sobie z AZS. W łagodnym przebiegu choroby zazwyczaj wystarczą odpowiednio dobrane kremy lub maści o działaniu przeciwzapalnym. Można też stosować leki antyhistaminowe lub antybiotyki. W najcięższym stadium konieczne może okazać się użycie sterydów.

Pielęgnacja skóry z AZS:

Bez względu na rodzaj przyjmowanych leków, w przypadku skóry alergicznej i atopowej bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Oto kilka cennych rad, które z pewnością pomogą:

 • Nawilżaj skórę – niezwłocznie po kąpieli należy zastosować preparat o właściwościach nawilżających. Typowe dla skóry atopowej jest bowiem znacznie szybsze odparowywanie wody niż w przypadku skóry zdrowej.
 • Natłuszczaj – zarówno przed, w trakcie, jak i po kąpieli. Natłuszczenie przed myciem zapobiegnie podrażnieniu zmienionej chorobowo skóry przez twardą, chlorowaną wodę. Do natłuszczania możesz użyć delikatnych emolientów, jak choćby oliwka, czy balsam z mocznikiem.
 • Rób chłodne okłady – zimna temperatura złagodzi podrażnienia i ukoi zmienioną chorobowo skórę.
 • Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w domu - suche powietrze może podrażniać skórę, potęgując swędzenie. Jeśli to konieczne, zainwestuj w nawilżacz powietrza, a zobaczysz, że będzie to dobra inwestycja.
 • Stosuj wyłącznie delikatne preparaty i kosmetyki – na rynku dostępnych jest wiele produktów dla osób dotkniętych AZS. Mają one specjalny skład, dzięki czemu złagodzą objawy choroby.
 • Zwracaj uwagę na odpowiedni ubiór – wkładaj przewiewne tkaniny, najlepiej z naturalnych włókien.

 

 

alergia swędzenie problemy skórne atopowe zapalenie skóry swędzenie skóry AZS alergia skóry
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: wiesia
Ocena:
mam dwie córki, starsza ma atopowe zapalenie skóry, młodsza na szczęście nie, na szczęście już nauczyłam się odpowiedniej pielęgnacji i znalazłam stosowne preparaty, które pomagają, ale na początku łatwo nie było
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach