45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Okiełznać stres. – Odkryj proste sposoby radzenia sobie ze stresem.

Okiełznać stres. – Odkryj proste sposoby radzenia sobie ze stresem.Okiełznać stres. – Odkryj proste sposoby radzenia sobie ze stresem.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. W małych ilościach działa pobudzająco, staje się motorem do działania, eliminuje nudę. Ale w nadmiarze wywołuje negatywne emocje, frustruje, a nawet potrafi sparaliżować strachem, czy w skrajnym przypadku wywołać nerwicę.

Czym jest stres?

Stres jest w nas samych. To nasza indywidualna reakcja na jakiś bodziec zewnętrzny, który wymaga od nas reakcji. Sam bodziec jest od nas niezależny, lecz na to, jak zareagujemy mamy wpływ. Można wyróżnić dwa rodzaje stresu:

 • Co to jest stres?

 • Jak radzić sobie ze stresem?

 • niepotrzebny – możemy go uniknąć i wyeliminować,
 • nieunikniony – cokolwiek byśmy nie zrobili, nie unikniemy go.

Jak sobie z nim radzić?

W pierwszym przypadku sprawa jest prosta. Musimy mieć świadomość, co nas stresuje i wyeliminować bodźce stresogenne. W drugim sytuacja jest bardziej skomplikowana. Są jednak pewne proste i skuteczne metody radzenia sobie również z tym stresem. Wystarczy je poznać i zacząć stosować. Oto one.

 1. Uspokajający oddech
  Sposób najprostsza, a zarazem naturalny. Wystarczy przez chwilę głęboko pooddychać, mocno skupiając się na tej czynności, co odciągnie uwagę od źródła problemu, rozjaśni umysł i pomoże się opanować.
 2. Uśmiech
  Choćby taki wymuszony, jeśli nie jest się w stanie wykrzesać szczerego. W myśl powiedzenia, że z uśmiechem łatwiej iść przez życie, ta prosta czynność skutecznie pozwoli rozładować napięcie, rozluźni mięśnie, przywróci wiarę we własne możliwości.
 3. Ucieczka w świat wyobraźni
  Na nagłe, niespodziewane sytuacje stresowe dobrze mieć przygotowane w naszym umyśle jakąś wyidealizowaną przestrzeń, która będzie wywoływać w nas dobry nastrój. Wyobraźmy ją sobie zawczasu w drobnych szczegółach, angażując wszystkie zmysły. Gdy jesteśmy zestresowani, ucieknijmy tam na chwilę myślami, a to przyniesie ukojenie.
 4. Wysiłek fizyczny
  Ruch i aktywność fizyczna w każdej postaci pozwolą podjąć skuteczną walkę ze stresem. Przyniosą opanowanie, poprawią samopoczucie, pobudzając wydzielanie endorfiny. Najważniejsze, by znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, tak, by sprawiało nam to radość i satysfakcję, a nie było kolejnym przykrym obowiązkiem.
 5. Masaż relaksacyjny
  Można go wykonać samodzielnie, lub oddać się w ręce specjalisty. Masować trzeba miejsca, których dotykanie, czy uciskanie sprawi nam przyjemność, ukoi zmysły, odpręży i wyciszy umysł oraz ciało. Podczas zabiegu należy się skupić wyłącznie na odbiorze miłych bodźców dotykowych.
 6. Ktoś bliski
  Może to być członek rodziny, czy przyjaciel. Ważne byśmy mieli obok siebie zaufaną osobę, na której nam zależy. To daje świadomość, że bez względu na wszystko zawsze mamy kogoś, kto stanie po naszej stronie, co dodaje pewności siebie i wiary we własne możliwości.
 7. Odpoczynek
  Nawet jeśli ciągle gonią nas terminy i mamy natłok obowiązków, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu oraz znalezienie czasu na własne hobby, coś, co daje nam wytchnienie i nas relaksuje. To rzeczy niezbędne do dobrej kondycji psychicznej, bez których nawet nie może być mowy o pozytywnym nastawieniu do życia.
stres jak radzić sobie ze stresem sposoby na stres metody na stres techniki na stres
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Michał
Ocena:
Na stres wizyta na siłowni.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Anka
Ocena:
Na stres najlepszy jest chociaż chwilowe złapanie oddechu, chwila relaksu.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Janek
Ocena:
Ja na stres po prostu sięgam po fajke i piwo po pracy.
Odpowiedź
Dodano: 28 Wrzesień 2015
Autor: Malinka
Ocena:
Ja mam swój własny sposób na radzenie sobie ze stresem, w pracy duszę go w sobie, a gdy wracam do domu opowiadam mojemu mężowi, co się wydarzyło, jak ma się kogoś przy sobie to zawsze łatwiej, potem gorąca kąpiel, ulubiony drink i wszystko wydaje się być łatwiejsze, czy ktoś ma tak samo???prawda,że od razu jest lepiej?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach