45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ogórecznik lekarski, babka lancetowata i inne zioła. Sprawdź jak przygotować domową kurację dla powiek!

Ogórecznik lekarski, babka lancetowata i inne zioła. Sprawdź jak przygotować domową kurację dla powiek!Ogórecznik lekarski, babka lancetowata i inne zioła. Sprawdź jak przygotować domową kurację dla powiek!

Nie musisz zaraz biec do apteki, ilekroć wystąpią nieprzyjemne zmiany na powierzchni powiek. Skuteczne w złagodzeniu dolegliwości mogą okazać się domowe kuracje. Wystarczy zawczasu wzbogacić domową apteczkę o kilka pożytecznych ziół.

Uzasadnione jest pocieranie obrączką miejsca dotkniętego jęczmieniem, dzięki czemu powieka zyskuje lepsze ukrwienie, a zatem łatwiej jest zwalczyć infekcję. Ponadto towarzyszące tej czynności ciepło zmniejsza nasze odczucia wynikające z podrażnienień. Dlaczego warto w walce z dyskomfortem powiek stosować ziołolecznictwo? o tym poniżej.

  • Co to jest ogórecznik lekarski?

  • Czy kompresy z rumianku są skuteczne?

Stan zapalny brzegów powiek

  • Łyżkę ogórecznika lekarskiego zalewamy 3/4 szklanki ciepłej wody, po czym gotujemy pod przykryciem przez pięć do siedmiu minut od momentu wrzenia. Pozwólmy by ogórecznik stygł przez dziesięć minut. Po przecedzeniu możemy przemywać wywarem powieki oraz kłaść na nie kompresy.
  • Kompresy z zastosowaniem popularnego w fitoterapii rumianku przygotujemy zaparzając przez kwadrans łyżeczkę suszu zalaną szklanką wrzącej wody. Ulgę przyniesie parokrotne stosowanie w ciągu dnia maczanych w naparze kompresów.
  • Natomiast łyżkę babki lancetowatej zalewamy półtorej szklanki wrzątku, po czym gotujemy pod przykrywką przez pięć minut. Pozwólmy by wywar schłodził się przez dziesięć minut, a następnie przecedźmy przez sito i zmieszajmy z ciepłą wodą w równych proporcjach. Kompres należy parokrotnie w ciągu dnia pozostawiać na powiekach dodatkowo przykryty folią.
  • Mieszankę w stosunku 1:1 chabru z nagietkiem, ewentualnie sam chaber gotujemy ze szklanką wody na łyżkę suszu. Po kwadransie od zagotowania przecedzamy, nanosimy jako kompres, bądź przemywamy powieki wywarem kilkakrotnie w ciągu dnia.

Wywary z powyższych ziół przyniosą ulgę, gdy powiekom doskwiera stan zapalny, wykazują one działanie ściągając i przeciwbakteryjne. Pamiętajmy by stosować kompresy utrzymujące ciepło pomiędzy zaostrzeniami schorzenia, a chłodzące w razie zaostrzeń.

Kompresy na jęczmień i gradówkę

  • Ciepłą szklankę wody gotujemy z łyżką świetlika przez trzy minuty i odstawiamy na kwadrans. Po upływie tego czasu przecedzamy. Ziele świetlika sprawdzi się zarówno jako okład na powieki, jak i do przemywania.
  • Zbawienny wpływ na powieki ma starannie rozdrobniony korzeń prawoślazu lekarskiego. Na szklankę ciepłej wody, stosujemy łyżkę tego zioła. Przez najbliższych osiem godzin pozwalamy by korzeń napęczniał, odrobinę podgrzewamy i przecedzamy. Stosujemy do parokrotnego przemywania powiek w ciągu dnia.
  • Posiekaj świeżo odcięty liść aloesu, a następnie gotuj przez pięć minut ze szklanką wody. W uzyskanej w ten sposób wodzie aloesowej zwilż kompres i pozostaw na powiekach kilka razy dziennie. Woda aloesowa może na początku wywołać nieznaczne pieczenie, które szybko minie.

Wykorzystanie ziół w walce z jęczmieniem i gradówką pozwoli na szybsze złagodzenie obrzęku, a także wspomoże wchłanianie się powstałego w powiece guzka.

powieki domowe kuracje dla ziołowe kuracje dla powiek zioła dla powiek dyskomfort powiek

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach