45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odynofagia, czyli ból podczas przełykania. Sprawdź, jak wiele przyczyn może mieć ta dolegliwość.

Odynofagia, czyli ból podczas przełykania. Sprawdź, jak wiele przyczyn może mieć ta dolegliwość.Odynofagia, czyli ból podczas przełykania. Sprawdź, jak wiele przyczyn może mieć ta dolegliwość.

Kiedy każdy posiłek, a nawet przełykanie śliny sprawia ból, mamy do czynienia z chorobą o nazwie odynofagia przełykowa. Jest to przypadłość, która może się wiązać z różnymi schorzeniami lub być wynikiem urazów mechanicznych w jamie ustnej. Najważniejsze jest wówczas zdiagnozowanie przyczyny problemu, a następnie jej wyeliminowanie.

  • Co to jest odynofagia?

  • Jakie występują choroby przełyku?

Bolesne przełykanie często jest połączone z dysfagią, czyli trudnością w połykaniu, charakteryzującą się odczuwaniem obecności jakiejś przeszkody w trakcie przełykania. W przypadku odynofagii stosuje się leczenie przyczynowe. Należy najpierw ustalić, co jest powodem bólu, a następnie dążyć do usunięcia czynnika go wywołującego . W czynności przełykania uczestniczą:

To właśnie w tych obszarach należy szukać źródła kłopotów zdrowotnych. Możliwe bodźce wywołujące ból to:

Choroby przełyku, takie, jak:

  1. Refluks przełyku – polegający na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W konsekwencji przełyk zostaje podrażniony przez kwas solny i enzymy trawienne, a typowym objawem jest zgaga.
  2. Zapalenie przełyku – czyli podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej przełyku, wywołany refluksem, infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą lub urazem mechanicznym, czy oparzeniem.
  3. Choroba nowotworowa przełyku – zazwyczaj ból przy przełykaniu pojawia się, gdy rak jest w dość zaawansowanym stadium.
  4. Achalazja przełyku – choroba motoryki przełyku, w której dochodzi do zaburzeń rozkurczu dolnego zwieracza przełyku. Wiąże się to ze zgagą, bólami w klatce piersiowej oraz utrudnieniem połykania.
  5. Rozlany skurcz przełyku – kolejne schorzenie motoryki przełyku, objawiające się bólem w trakcie spożywania pokarmów, najczęściej tuż po rozpoczęciu przełykania.
  6. Choroba Chagasa – rzadko występująca dolegliwość o podłożu pasożytniczym, której bolesne objawy uaktywniają się wiele lat po zakażeniu.
  7. Uchyłki przełyku – wewnętrzne lub zewnętrzne uwypuklenie się ściany przełyku poza jego światło, co prowadzi do stanów zapalnych i zalegania treści pokarmowej.
  8. Ciało obce w przełyku – nienaturalna obecność ciała obcego podrażnia przełyk.

Choroby pozaprzełykowe:

  1. Stany zapalne w jamie ustnej – np. nadżerki, afty. W ich trakcie jedzenie może okazać się bolesne.
  2. Zapalenie gardła – infekcja z często towarzyszącym suchym kaszlem oraz bólem gardła nawet przy przełykaniu śliny.
  3. Zapalenie migdałków - podniebiennych oraz migdałka gardłowego. Powiększenie i rozpulchnienie migdałków oraz obecność nalotów sprawiają, że boli gardło.
  4. Zły stan śluzówek jamy ustnej i gardła – ich odwodnienie lub przesuszenie również skutkują bolesnym przełykaniem.
  5. Choroby krtani i tchawicy – schorzenia układu oddechowego, w których dochodzi do podrażnienia i obrzęku tych organów, jak wszelkiego typu zapalenia, czy nowotwory.
  6. Ropnie – czyli ogniska ropy w przestrzeni tkankowej języka, około migdałkowej, nagłośni.
  7. Nowotwory jamy ustnej – m. in. gardła, migdałków.
  8. Choroby ślinianek – upośledzające proces wydzielania śliny.
choroby przełyku refluks przełyku choroba refluksowa bolesne przełykanie odynofagia ból przełyku

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach