45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odpowiednia masa mięśniowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kreatynie!

Odpowiednia masa mięśniowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kreatynie!Odpowiednia masa mięśniowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kreatynie!

Kreatyna to środek stosowany przez sportowców już od początku lat 90. XX wieku. Jej ogromna popularność jest związana z opinią, że stanowi zarówno najsilniejszy, jak i najbezpieczniejszy wspomagacz budowania masy. Właśnie dlatego suplementacja kreatyną jest tak często stosowana przez amatorów i profesjonalnych sportowców.

  • Co to jest kreatyna?

  • Czy kreatyna jest bezpieczna?

Co właściwie daje kreatyna? Według badań, jej główną zaletą jest zwiększenie możliwości podejmowania wyjątkowo intensywnego wysiłku. Zwiększa więc przyrost siły, a także wydolność fizyczną. Dzięki temu, osoby zażywające ten suplement przeprowadzają bardziej efektywne treningi, zapewniając sobie większą wydajność organizmu.

Siła, masa, rzeźba

Oprócz tego, jednym z najbardziej znaczących i pożądanych efektów jest fakt, iż kreatyna przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej – według szacunków może wynieść od 0,9 do 1,8 kg w przeciągu 4 do 12 dni treningu. U panów efekt ten będzie o wiele szybciej zauważalny niż u kobiet, u których mięśnie zaczną się pojawiać dopiero po dłuższym czasie systematycznych ćwiczeń.

Oczywiście nic nie zrobi się samo – suplementacji musi towarzyszyć właściwa dieta i regularny trening siłowy. Krótkotrwałe przyjmowanie kreatyny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku osób chcących zwiększyć swoją zdolność do wysiłku o dużej intensywności, czyli np. w podnoszeniu ciężarów lub serii sprinterskich. Długotrwałe przyjmowanie przyczynia się za to do większej efektywności treningu, czyli szybko widocznych efektów i przyrostu masy mięśniowej.

W jakiej formie stosować?

Najczęściej zażywaną formą kreatyny jest monohydrat kreatyny, czyli po prostu połączenie jej z cząsteczkami wody. Dostępny jest w postaci cukierków, gum kreatynowych, proszku, batonów, a także w postaci musującej. Drugą opcją jest fosforan kreatyny, który według amerykańskich naukowców cechuje się trzy razy mocniejszym działaniem niż monohydrat, ponieważ fosforan pomaga opóźnić uczucie zmęczenia.

Trening, który „lubi się” z kreatyną

Suplement ten najlepiej sprawdzi się w przypadku krótkotrwałych i bardzo intensywnych treningach, a także przy wysiłku powtarzalnym, czyli np.: krótkodystansowych biegach, podnoszeniu ciężarów, kulturystyce, sportach walki.

Czy to na pewno bezpieczne?

Udowodniono, że kreatyna ma pozytywny wpływ na niektóre aspekty zdrowotne:

  • Osłabia wrażliwość na stres termiczny,
  • Zmniejsza podatność na kontuzje mięśniowo-szkieletowe,
  • Może być pomocna w leczeniu urazów ortopedycznych, chorób serca, dolegliwości nerwowo-mięśniowych.

Mimo wielu zalet, suplement ten ma również swoje wady, czyli skutki uboczne. Długotrwałe badania dowiodły, że podstawowym negatywnym skutkiem jest nadmierny przyrost masy ciała. Inne niepożądane efekty to: odwodnienie, problemy żołądkowe, skurcze mięśni, a także zwiększenie podatności na nadwyrężenia mięśni.

mięśnie trening kreatyna odżywki na masę suplementy na masę kreatyna masa kreatyna rzeźba jak działa kreatyna suplementy przy treningu skutki uboczne kreatyny zalety kreatyny trening przy kreatynie jaka forma kreatyny jest najlepsza
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: fifi
Ocena:
stosuję monohydrat i jest ok, sylwetka nabiera kształtów jak ta lala
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach