45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odparzenia skóry u niemowląt - dowiedz się jak im zapobiegać!

Odparzenia skóry u niemowląt - dowiedz się jak im zapobiegać!Odparzenia skóry u niemowląt - dowiedz się jak im zapobiegać!

Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna, w związku z czym nie trudno o odparzenia. Zapobiegać im powinniśmy, tym bardziej, że tak małe dziecko nie posiada jeszcze dojrzałego układu immunologicznego, a co za tym idzie - łatwo o infekcję.

Najczęściej do odparzeń prowadzi pozostawianie dziecka w mokrej, zabrudzonej pieluszce. Konsekwencje są na tyle groźne, że mogą doprowadzić do pieluszkowego odparzenia skóry.

  • Skąd się biorą odparzenia?

  • Jak leczyć odparzenia u niemowląt?

Skąd te odparzenia?

Nie tylko mokra pieluszka może sprowokować odparzenie. Równie niebezpieczne skutki płyną ze źle wypłukanej tetrowej pieluszki z proszku do prania. Czasem odparzenia powodują błędy w higienie, bądź upalne temperatury. W tym wypadku skóra dziecka pod pieluchą poci się i nie oddycha wystarczająco. Niekiedy na skutek poddawania dziecka szczepieniom, wprowadzanych nowinek w pokarmie czy antybiotyków, zachodzą zmiany w składzie stolca, co źle wpływa na delikatną skórę niemowlaka.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Podrażnienia wywołane pieluszkowym zapaleniem skóry obejmują całe pośladki, na których występują bolesne i stale powiększające się krostki, a skóra staje się rozgrzana i łuszcząca. Ból, który odczuwa niemowlę jest porównywalny z poparzeniem słonecznym. Prócz tego dziecku doskwiera brak apetytu i problemy z zasypianiem, w związku z czym jest płaczliwe.

Jak leczyć odparzenia? Co pomoże na pieluszkowe zapalenie skóry?

W przypadku zaistniałych już odparzeń czy pieluszkowego zapalenia skóry nie wystarczy już samo zachowanie zasad prawidłowej higieny i pielęgnacji skóry. Jeśli nie zaradziliśmy zaczerwienieniu, które wydawało się nam nie być niczym poważnym, możemy spodziewać się, że wystąpi rumień, a także drobne wypryski. W tym wypadku powinniśmy pupie dziecka pozwolić oddychać, jak najczęściej bez pieluszki i stosować krem ochronny. Nie bez znaczenia jest to by myć pupę niemowlęcia przy użyciu przegotowanej wody. Czasami okazuje się, że domowa pielęgnacja to za mało, choć ułatwia gojenie odparzeń. Pozostaje nam już tylko odwiedzić z dzieckiem lekarza pediatrę, który najprawdopodobniej przepisze antybiotyk.

Jak zapobiegać odparzeniom?

  • Pieluszkę należy zmienić, gdy tylko dziecko zrobi kupkę, poza tym raz na 2-3 godziny.
  • Nie zapominaj nawilżyć skóry dziecka kremem po kąpieli.
  • Przewijając niemowlę, po wytarciu okolic intymnych, nie zakładaj od razu pieluszki, pozwól by skóra pupy miała kontakt ze świeżym powietrzem.
  • Zachowaj umiar w stosowaniu pudrów i zasypek, ponieważ ich nadmiar może przyczynić się do powstania podrażnień.
  • Krem na odparzenia pozwala złagodzić ewentualne zaczerwienienie. Uchroni przed bolesnymi zmianami skórnymi.
odparzenia odparzenia skóry u niemowląt skóra niemowląt jak pielęgnować skórę niemowląt jak leczyć odparzenia jak zapobiegać odparzeniom
Komentarze
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: Renata
Ocena:
Szczególnie teraz, jak na dworze upał dobrze jest postawić na wietrzenie, cerata lub przewijak i warto uwolnić dziecko od pieluchy, by pupa pooddychała.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach