45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odmrożenie stóp i nóg. Jak działać w pierwszej chwili, jak się leczyć?

Odmrożenie stóp i nóg. Jak działać w pierwszej chwili, jak się leczyć?Odmrożenie stóp i nóg. Jak działać w pierwszej chwili, jak się leczyć?

Odmrożenia stóp i nóg zdarzają się podczas polskiej zimy całkiem często. Niestety aura dookoła nie rozpieszcza, już w styczniu, a czasem i w grudniu temperatury bardzo często przekraczają minus dziesięć do dwudziestu stopni Celsjusza. O odmrożenie łatwo wtedy nawet na zwykłym spacerze, jeśli tylko nie jesteśmy odpowiednio przygotowani. Jak leczyć się w przypadku odmrożenia, kiedy należy odwiedzić lekarza?

 • Jakie są przyczyny odmrożenia nóg?

 • Jak postępować podczas odmrożenia?

Przyczyny odmrożenia stóp i nóg

 • Po pierwsze do odmrożenia może dojść jeśli buty, w których się poruszamy całkowicie przemkną;
 • Bardzo niska temperatura powietrza i buty nieodpowiednio dopasowane do pogody również mogą razem przyczynić się do wystąpienia odmrożenia;
 • Warto dbać o zakładanie w czasie zimy cieplejszych skarpet oraz grubszych, ocieplanych, nieprzemakalnych butów, by nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia stóp. Warto zwrócić szczególną uwagę na ubiór dzieci, które same przemierzają drogę do szkoły.

Odmrożenie stóp i nóg: jak działać?

Jeśli odmrożenie nie jest bardzo bolesne i widzimy, że nie trzeba wzywać lekarza (np. palce u stóp powracają po chwili spędzonej w cieple do swojego naturalnego koloru), wówczas należy zastosować domowe sposoby na leczenie przemarzniętych stóp i nóg. Ochrona skóry stóp po odmrożeniu powinna być dla nas priorytetem, dlatego warto od razu zainwestować w lepsze obuwie.

Po pierwsze warto skorzystać z gorącej kąpieli oraz przede wszystkim z masażu rozgrzewającego, który ułatwi podaż krwi do tych tkanek ciała, które uległy odmrożeniu. Kiedy czucie w nogach całkowicie powróci warto zacząć stosować wtedy maść ichtiolową, którą smaruje się na całej odmrożonej powierzchni z wyłączeniem tych miejsc, w których skóra uległa uszkodzeniu. W takie miejsca warto przyłożyć jałową gazę i zakleić większym plastrem. W domu stosować można również lekko rozgrzaną oliwę, z której pomocą należy powoli rozgrzewać stopy, masując je.

Co jeszcze pomoże pomóc na odmrożone nogi?

 • Wkładki termiczne, które rozgrzeją stopy w butach;
 • Smarowanie stóp i nóg balsamem z witaminą A. Pielęgnacja skóry przy odmrożeniu jest niezwykle ważna.

Objawy odmrożenia nóg. Jak je rozpoznać?

 1. Najczęściej czujemy przejmujące zimno, które po chwili odchodzi. Tracimy czucie w nogach, również czucie temperatury;
 2. Miejsca odmrożone zaczynają boleć, szczególnie po powrocie do domu – do ciepła. To pierwszy znak wyziębienia tych części naszego ciała;
 3. Stopy i nogi są dodatkowo zesztywniałe i odrętwiałe, trudno nimi poruszać;
 4. Skóra w tych miejscach naszego ciała zmienia kolor, szczególnie przy powolnym ogrzewaniu organizmu;
 5. Warto wypijać duże ilości płynów, ciepłych napojów, takich jak lekko schłodzona herbata.
odmrożenia odmrożenie stóp i nóg czym objawia się odmrożenie nóg co pomoże na odmrożenia objawy odmrożenia
Komentarze
Dodano: 23 Grudzień 2021
Autor: Andrzej
Ocena:
Katolicy przyczynili się do odmrożenia nóg, nie dając mi ze skąpstwa gorącej herbaty podczas mrozów, gdy spałem pod kościołem na ławce.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach