45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odejdź i nie wracaj! Czyli jak zażegnać nawroty infekcji intymnych

Odejdź i nie wracaj! Czyli jak zażegnać nawroty infekcji intymnychOdejdź i nie wracaj! Czyli jak zażegnać nawroty infekcji intymnych

Miejsca intymne kobiety są narażone na wiele problemów – bakterie, grzyby, obtarcia, stany zapalne i infekcje. Najważniejsze w profilaktyce nawracających infekcji intymnych jest uważna pielęgnacja, zapobieganie i kontrolowanie. Poniżej przedstawiamy 5 cennych nawyków, które warto wprowadzić do swojego życia, aby nie dopuścić do ciągłych nawrotów.

  1. Ostrożnie z bielizną i antybiotykami – jeśli często chorujesz i przyjmujesz antybiotyki, problem może leżeć w ich „pustoszącej” funkcji. Rolą antybiotyku jest zabijanie ustrojów chorobotwórczych, ale niestety jednocześnie niszczy on pożyteczne bakterie, bez których niemożliwe jest utrzymanie prawidłowego środowiska w pochwie. Właśnie dlatego przy stosowaniu antybiotyków zaleca się jednoczesne przyjmowanie probiotyku, który zawiera w swoim składzie szczep bakteryjny zasiedlający nabłonek pochwy i układ pokarmowy. Jeżeli lekarz sam nie zaproponuje stosowania probiotyku, samodzielnie mu o tym przypomnij. Poza przyjmowanymi lekami, ważny jest również rodzaj noszonej bielizny. Koronkowe majtki i stringi to sprzymierzeńcy nawracających infekcji. Najlepszą opcją jest bielizna bawełniana, która nie powoduje przegrzania okolic pochwy i przepuszcza powietrze. Najlepszym sposobem jest również spanie nago, absolutnie nie w majtkach (!), a jeśli nie możesz się przełamać, na noc ubieraj luźne, przewiewne i bawełniane piżamy.
  2. Zadbaj o swoją higienę – do mycia okolic intymnych absolutnie nie stosuj mydła albo żelu pod prysznic. Zaopatrz się w specjalny płyn do higieny intymnej, najlepiej z tych bezzapachowych, o niskim pH. Niektóre mają nawet w swoim składzie kwas mlekowy, który pomaga odbudować florę bakteryjną pochwy. Istotny jest także kierunek podmywania się – rób to od tyłu do przodu, ponieważ odwrotny kierunek przenosi bakterie z okolic odbytu w rejony pochwy. Po kąpieli okolice intymne należy tylko osuszać, nigdy nie trzeć. Ideałem jest posiadanie osobnego ręcznika do tej strefy, aby nie przenosić bakterii z innych części ciała.
  3. Szybko reaguj – gdy tylko odczujesz pieczenie, świąd, zmianę konsystencji, barwy lub zapachu wydzieliny z pochwy, jak najszybciej zabierz się za leczenie. Długie zwlekanie w niczym nie pomoże, a tylko pozwoli chorobie się rozwinąć. Najczęstszą przyczyną takich objawów jest grzybica pochwy. Najlepiej udaj się do lekarza, a jeśli wolisz zrobić to samodzielnie, musisz dokonać pomiaru pH pochwy (takie produkty znajdziesz w aptekach) i dobrać odpowiednie leczenie.
  4. Seks z prezerwatywą - niestety, tylko prezerwatywa albo abstynencja seksualna  jest w stanie uchronić nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Sperma na odczyn obojętny, dlatego po wprowadzeniu jej do pochwy w wyniku współżycia, podnosi się poziom pH twoich narządów płciowych. Do infekcji może dojść również w wyniku otarć, dlatego trzeba zadbać o właściwy poziom nawilżenia.
  5. Ograniczaj cukier – również dieta ma wpływ na powstawanie infekcji intymnych. Zbyt duża ilość cukru w diecie podnosi podatność na tego rodzaju choroby. Jeśli w śluzie pojawiają się drożdże, możesz narazić się na pieczenie, stan zapalny i swędzenie. Najgorszy wpływ mają cukry proste, czyli te zawarte w słodyczach, sokach, słodzonych napojach.
grzybica pochwy higiena intymna infekcje intymne ph pochwy nawracające infekcje intymne
Komentarze
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: asia
Ocena:
Również stosuje probiotyki ginekologiczne np. podczas antybiotykoterapii lub jak wychodzę na basen. Na co dzień do pielęgnacji i ochrony okolic intymnych stosuje provag żel, ma on działanie antybakteryjne, łagodzi podrażnienia i dobrze nawilża śluzówkę.
Odpowiedź
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Paula
Ocena:
Do nie dawna co miesiąc męczyłam się z infekcjami, ginekolog przepisywał mi coraz to nowsze leki ale nic nie pomagało na dłużej. Dopiero farmaceutka u której się zaopatrzałam zwróciła mi uwagę że w ogóle nie stosuje probiotyków przy takiej ilości antybiotyków. Poleciła mi dopochwowy invag, który zawiera szczepy bakterii wyizolowane od polskich, zdrowych kobiet. Stosowałam go z przerwami przez 3 miesiące, pomogło, do dziś nie mam infekcji. Kiedy wspomniałam o tym gin że może warto abym zaczęła stosować probiotyk - powiedział no tak tak probiotyki też mogę stosować.
Odpowiedź
Dodano: 31 Marzec 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Często mam infekcje intymne i dla mnie najlepszym wyjściem jest stosowanie probiotyków ginekologicznych, wtedy nie martwie się nawracajacymi infekcjami.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach