45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odczulanie - skuteczna metoda leczenia alergii

Odczulanie - skuteczna metoda leczenia alergiiOdczulanie - skuteczna metoda leczenia alergii

Różnego typu alergie potrafią uprzykrzyć życie, dlatego warto poznać możliwe środki zaradcze, które zapobiegną dokuczliwym objawom albo je złagodzą lub zneutralizują. Uciążliwe symptomy alergiczne można skutecznie wyleczyć, poddając się immunoterapii, zwanemu potocznie odczulaniem. Szczególne efekty tego sposobu leczenia obserwuje się przy alergiach wziewnych, a także u osób, u których występują uczulenia na jad owadów.

Alergia – odczulanie

Odczulanie to znany powszechnie sposób na walkę z uciążliwymi objawami alergii. Jeśli takowe nam towarzyszą, wpływając negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie, warto pokusić się o przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych, które wskażą na konkretne czynniki i substancje uczulające. Do wspomnianych testów należy się przygotować, m.in. poprzez tymczasową rezygnację z przyjmowania leków odczulających (wskazane jest zarzucenie przyjmowania leków na 14 dni przez wykonaniem testów). Takie działanie uchroni przed zaburzeniem wyników, które ostatecznie wykażą, co stoi za doświadczaniem negatywnych symptomów alergicznych. Odpowiednia i szybka diagnoza to najprostsza droga do podjęcia skutecznego leczenia.

Sposoby leczenia alergii – poddaj się testom!

Aby wybrać skuteczną metodę leczenia alergii czy zwalczania jej uciążliwych symptomów, najlepiej poddać się testom, które zdiagnozują i wskażą na konkretne substancje uczulające. Najpopularniejsze w tym zakresie są testy skórne, które polegają na tym, że na skórze na przedramieniu lub plecach umieszcza się krople z alergenem – jeśli w tym miejscu wystąpi objaw w postaci bąbla, wówczas mamy ewidentny dowód na to, że dana substancja wywołuje reakcje alergiczne. Brak tego objawu wskazuje na fakt, iż dana substancja nie działa negatywnie na organizm. Inny rodzaj testów, jakie się wykonuje celem wskazania alergenów, to badania z krwi. Polegają one na oznaczaniu przeciwciał. Krew pobiera się zazwyczaj u dzieci lub u osób, którym testy skórne nie przyniosły precyzyjnych wyników. Bardziej zaawansowaną techniką w tym zakresie są testy prowokacyjne, które wykonuje się poprzez wprowadzanie alergenu do nosa, ust lub oskrzeli. Sięga się po tę metodę, gdy pozostałe metody zawodzą lub gdy uzyskane za ich pomocą wyniki są niejednoznaczne.

Odczulanie alergiczne – dla kogo przeznaczone?

Odczulanie to najpopularniejsza i najskuteczniejsza forma walki z uciążliwymi symptomami alergii, doskwierającymi osobom uczulonym na co dzień. Nie jest to jednak forma dostępna dla każdego rodzaju alergików. Ta metoda leczenia dedykowana jest alergikom uczulonym na jad owadów, czy też tym, którym doskwiera alergia wziewna. Nie stosuje się tego sposobu leczenia u osób, które są uczulone na wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe. Długość życia nie stanowi tu znaczących ograniczeń. Przyjmuje się, iż u osób w wieku 5-54 w bezpieczny sposób można przeprowadzić odczulanie. Sam zabieg polega na tym, że osobie uczulonej podaje się kontrolowane dawki alergenu, na który jego organizm reaguje drażliwie, po to, aby się przystosował, zaakceptował je i przestał je zwalczać. Przyjmuje to postać szczepionki, podawanej w stopniowo zwiększanych dawkach (przez 2-3 miesiące, co 7-14 dni). W późniejszym stadium leczenia, stopniowo zmniejsza się częstotliwość podawania szczepionki: co 4-6 tygodni. Cały proces zazwyczaj zajmuje do 3 do 5 lat i kończy się brakiem nawrotów występowania niepożądanych symptomów alergicznych. Dodatkowo, przy wyborze terminu na przeprowadzanie zabiegów nie bez znaczenia jest pora roku. W przypadku alergików uczulonych na pyłki, konieczne jest zastosowanie szczepionek przed okresem pylenia kwiatów. Nie ma to z kolei znaczenia u osób uczulonych np. na kurz, czy innego rodzaju pyłki, nie pochodzące z kwiatów.

alergia odczulanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach