45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odchudzasz się i boisz się efektu jo-jo? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym pozbędziesz się strachu.

Odchudzasz się i boisz się efektu jo-jo? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym pozbędziesz się strachu.Odchudzasz się i boisz się efektu jo-jo? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym pozbędziesz się strachu.

Stosując dietę odchudzającą , każdy nas obawia się efektu jo-jo czyli procesu prowadzącego na przemian do zmniejszania, a następnie zwiększenia masy ciała. Efekt jo-jo przeważenie dotyka osoby, które chudną zbyt szybko stosując zbyt rygorystyczną dietę, by zaraz po jej zakończeniu wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, które doprowadziły do otyłości. Możemy być w tej kwestii rozważni i ostrożni. Przedstawiamy 5 sposobów jak uniknąć tego niepożądanego zjawiska.

  • Co to jest efekt jojo?

  • Co zrobić żeby nie było efektu jojo?

Pojawienie się efektu jo-jo jest bardzo proste. Spadek mamy ciała powoduje obniżenie metabolizmu, który przygotowuje organizm do przyswajania mniejszej ilości jedzenia i wrzucania kilogramów. Konsekwencją szybkiego ograniczania wchłaniania pokarmów jest (oprócz utraty tłuszczów) - utrata masy mięśniowej, która stanowi ważny element metabolizmu. Zatem jeżeli doprowadzamy do szybkiej i nagłej utraty masy mięśniowej tym bardziej nasz metabolizm ulega obniżaniu, a wiec słabnie nasz organizm, który potrzebuje odpowiedniej dawki energetycznej „podtrzymującej życie”. Efektem takiego stanu jest właśnie efekt jo-jo. Zaczynamy wówczas łapczywie sięgać po jedzenie, bezpamiętnie się objadamy, a utracone kilogramy wracają w błyskawicznym tempie.

Co zrobić aby efekt odchudzenia był tym jedynym i długotrwałym?

Po pierwsze: racjonalna dieta to podstawa.

Nie ulegaj fascynacji tzw.„diety cud”. Tak owa nie istnieje. Nie wybieraj diet, które składają się z jednego lub tylko z kilku produktów, ponieważ przy dłuższym stosowaniu można pozbawić organizm cennych składników odżywczych . Dieta musi być różnorodna. Powinna składać się z owoców i warzyw, produktów bogatych w białko (ryby, nabiał, mięso) oraz produktów z pełnego ziarna zbóż. W ten sposób twoja dieta będzie odpowiednio zbilansowana. Będzie prowadziła do ubytku kilogramów i sprzyjała jednocześnie zdrowiu.

Po drugie: dotychczasowe nawyki żywieniowe powinny zostać zmienione.

Jeśli dążymy do pozbycia się zbędnych kilogramów, dużo ważniejszą sprawą od poddania się diecie odchudzającej jest zmiana nawyków, które doprowadziły do przytycia. Wyeliminuj z diety te „złe” nawyki czyli np. niepohamowaną słabość do słodyczy, zbyt obfite obiady i kolacje, podjadanie między posiłkami, brak aktywności fizycznej. Zastanów się jakie są twoje słabe strony i jak możesz je zmienić. Jeżeli masz z tym problem, dietetyk pomoże i wskaże drogę.

Po trzecie: powoli ... zdążysz schudnąć.

Pamiętaj, że odchudzanie to kwestia czasu ale tego dłuższego. Jest to proces, który wymaga systematyczności oraz cierpliwości. Chudnąc zbyt szybko narażamy się na ponowne przytycie. I tak w kółko. Podczas odchudzania masa naszego ciała powinna spadać średnio od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Gdy kilogramy tracimy szybciej oznacza to, że wybraliśmy złą dietę, która nie dostarcza nam odpowiedniej ilości energii i sięgamy wobec tego po większą ilość jedzenia.

Po czwarte: twoje posiłki powinny być stopniowo zwiększane.

Odchudzanie to nie jest zabawa. Jest to okres podczas którego nie tylko zmieniasz nawyki żywieniowe ale też sposób myślenia o prawidłowym odżywaniu. Należy mieć na uwadze tzw. „okres przejściowy” kiedy to nasz organizm musi przywyknąć do nowego jadłospisu pozwalającego na utrzymanie osiągniętej wagi. Aby nie dopuścić do efektu jo-jo powinno się regularnie i stopniowo zwiększać ilość jedzenia w danych posiłkach (czyli zwiększać ich kaloryczność) aby osiągnąć poziom stabilnej masy ciała.

Po piąte: naucz się kontrolować wagę.

Kontrolowanie masy ciała jest bardzo ważne zarówno podczas procesu odchudzania jak i po jego zakończeniu. Powinniśmy jeść tyle, ile nasz organizm potrzebuje energii. Jeżeli jemy za dużo bądź za mało wskaźnik naszej wagi odpowiednio wzrasta lub maleje zatem nasza waga jest właściwym i jedynym wskaźnikiem zapotrzebowania kalorycznego. Kontrola wagi jest niezwykle istotna gdy już osiągniemy swój cel.
Waż się co parę dni. Jeżeli zauważysz, że masa twojego ciała jest niestabilna powinnaś jeszcze bardziej skupić uwagę na to co jesz i w jakiej ilości.

 

odchudzanie witaminy dieta organizm efekt jo-jo produkty spożywcze nawyki żywieniowe składniki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach