45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odchudzanie z produktami light. Jak to jest naprawdę? Czy są one zdrowe?

Odchudzanie z produktami light. Jak to jest naprawdę? Czy są one zdrowe?Odchudzanie z produktami light. Jak to jest naprawdę? Czy są one zdrowe?

Produkty light kojarzą nam się typowo z produktami o niskiej lub zerowej zawartości cukru. Co za tym idzie, produkt light kojarzymy również, jak sama nazwa wskazuje, z czymś lekkim, lekkostrawnym, nieobciążajacym organizmu i niepowodującym tycia. Czy tak jest jednak zawsze? Co tak naprawdę kryje się za etykietą produktu oznaczonego, jako light? Czy takie produkty mogą pomóc w odchudzaniu czy zdecydowanie nie?

  • Czy produkty light są zdrowe?

  • Czy produkty light odchudzają?

Oznaczenie produktów znakiem light

Warto wiedzieć i mieć na uwadze, że człon nazwy „light” zastrzeżony jest jedynie dla produktów, które w swoim składzie posiadają o przynajmniej 30 proc. mniej cukrów lub tłuszczy od ich głównego odpowiednika.

Czy 30 proc. obniżenie zawartości tłuszczu lub cukru przy dodaniu innych dodatkowych substancji np. słodzących, wpływa rzeczywiście na metabolizm takiego produktu przez nasz organizm? Owszem, ale jednocześnie nie jest to zmiana diametralna, która powoduje, że produkt „light” z rozbiegu staje się produktem zdrowym i odchudzającym. Nie jest on jedynie aż tak tuczący, jak jego oryginalny odpowiednik. Warto o tym pamiętać!

Light i kalorie

Niektóre produkty light są całkowicie pozbawione cukru, który jest zastąpiony substancjami słodzącymi, takimi jak stewia czy aspartam. Abstrahując od badań i artykułów mówiących o możliwej szkodliwości tych substancji, faktem jest, że taka zamiana powoduje znaczne obniżenie kaloryczności produktu. To zaś wpływa już dość znacząco na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Oryginalny produkt może przyczyniać się do tycia, zaś produkt light nie będzie miał aż tak mocnego wpływu na dodanie nowych kilogramów. Czasami warto więc wybierać produkty light, zwłaszcza będąc na diecie.

Innym przykładem z tej samej kategorii jest czekolada. Chociaż wszystkie cukry w niektórych czekoladach zamienione są na słodziki, to jednak czekolada taka nie staje się od razu produktem niskokalorycznym. W tym przypadku „light” mówi nam tylko o tej podstawowej zamianie, a sam produkt jest dedykowany bardziej dla cukrzyków, niż dla osób będących na diecie.

Uwaga w sklepach!

Odchudzanie i dieta z produktami light są możliwe, ale trzeba być przy tym niezwykle czujnym na zakupach. Na takie i podobne niuanse warto uważać wybierając w sklepie czy w restauracji produkt z oznaczeniem light – zawsze należy czytać dołączone do produktów etykiety informujące o składzie. Nie zawsze bowiem to, co oznaczone, jako lekkie, będzie rzeczywiście odpowiednie dla wszystkich osób dbających o formę i swoje zdrowie.

dieta produkty light produkty light a dieta produkty light a zdrowie odchudzanie z produktami light dieta light produkty
Komentarze
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Trzeba czytać etykiety, ja juz miała przypadek że tradycyjny produkty był bardziej fit niż ten light.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach