43 292 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Oczyszczanie powietrza w domu - co warto wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza?

Oczyszczanie powietrza w domu - co warto wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza?Oczyszczanie powietrza w domu - co warto wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza?

Problem zanieczyszczenia powietrza z roku na rok staje się coraz bardziej poważny. Zarówno w miastach, jak i terenach podmiejskich w sezonie grzewczym mamy do czynienia z nagminnie pojawiającym się smogiem, który w bezpośredni sposób zagraża naszemu zdrowiu. Aby się przed nim uchronić w domu, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Przed jego zakupem wskazane jest jednak dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy na temat tych urządzeń.

Wydajność oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używany, dlatego najważniejszym jego parametrem jest wydajność. Producenci urządzeń podają ją w postaci wartości przepływu powietrza lub parametru CADR. Przepływ powietrza mówi nam, ile m3 powietrza jest w stanie w ciągu godziny przepłynąć przez oczyszczacz (można powiedzieć, że jest to pewna „szybkość” pracy, zależna od konstrukcji i wentylatora). CADR (eng. Clean Air Delivery Rate) natomiast jest parametrem bardziej kompleksowym. Określa ile m3 powietrza jest w stanie w ciągu godziny przefiltrować dane urządzenie. Łączy więc w sobie wartość przepływu powietrza ze skutecznością filtrów zastosowanych w oczyszczaczu. CADR może się różnić w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, dlatego też parametr ten może być podawany oddzielnie dla kurzu, dymu i dla pyłków.

Na podstawie wartości przepływu powietrza lub CADR możliwe jest dobranie urządzenia odpowiedniego do zastosowania w pomieszczeniu o konkretnej powierzchni. Producenci oczyszczaczy powietrza sami wskazują maksymalną powierzchnię pomieszczeń, do jakich dany model powinien być stosowany. Można także określić ją samodzielnie, posługując się zależnością: minimalny CADR musi wynosić 80m3/h na każde 10m2 powierzchni, przy założeniu, że pomieszczenie ma 2,7m wysokości i jest mniejsze niż 50m2.

Dobór oczyszczacza do powierzchni pomieszczenia zawsze powinien być sprawą priorytetową podczas dokonywania wyboru urządzenia.

Segmenty oczyszczacza powietrza Sharp KC-D50, fot. homespot.pl


Filtry

Filtry w oczyszczaczach powietrza są także bardzo istotne. Od ich typu i wydajności zależy to, z jakich zanieczyszczeń będzie oczyszczane powietrze. W większości urządzeń dostępnych na rynku stosuje się trójstopniowy system filtracji, w którego skład wchodzą: filtr wstępny, filtr HEPA, oraz filtr węglowy.

Filtr wstępny służy do zatrzymywania największych zanieczyszczeń takich jak widoczny gołym okiem kurz czy sierść. Dzięki niemu filtr HEPA chroniony jest przed zbyt szybkim zanieczyszczeniem się, które mogłoby spowodować utratę wydajności oczyszczacza. Filtr wstępny ma przeważnie postać plastikowej „siateczki”. Na jej powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia, które należy regularnie usuwać. Można zrobić to w łatwy np. przy użyciu odkurzacza.

Filtr HEPA, nazywany wysoko skutecznym, to najważniejszy z filtrów w każdym oczyszczaczu powietrza. Zatrzymuje on groźne dla zdrowia zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone (PM10, PM2.5, PM1), drobniejszy kurz, alergeny, czy bakterie.

Filtr HEPA ma postać „harmonijki” wykonanej z materiału cechującego się specyficzną budową w postaci maleńkich (niewidocznych gołym okiem), splątanych włókienek. Ich wielkość oraz sposób rozłożenia sprawiają, że filtry te są w stanie, z bardzo wysoką skutecznością, wyłapać z powietrza zanieczyszczenia o dużym zakresie wielkości (od setnych części do kilkunastu/kilkudziesięciu mikronów).
Filtry HEPA w większości wypadków są niezmywalne. W przypadku ich zanieczyszczenia wymienia się je na nowe.

Filtry węglowe, w przeciwieństwie do filtrów HEPA, są w stanie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń gazowych takich jak lotne związki organiczne, czy bardzo szkodliwe wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (niektóre z nich mają m.in. udowodnione działanie rakotwórcze). Poza usunięciem groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza filtry te umożliwiają także pozbycie się brzydkich zapachów np. dymu tytoniowego.

Filtry węglowe zbudowane są z granulowanego węgla aktywowanego zamkniętego w obudowie. Węgiel aktywowany charakteryzuje się budową wewnętrzną o bardzo dużej ilości maleńkich porów, dzięki temu powierzchnia, na której zatrzymywane są zanieczyszczenia, jest ogromna (1g węgla aktywnego po „rozłożeniu” może posiadać powierzchnię połowy boiska piłkarskiego!). 
Z praktycznego punktu widzenia większa zawartość węgla aktywnego w oczyszczaczu wpływa korzystnie na wydajność i żywotność filtra. Warto tutaj zwrócić uwagę na oczyszczacze powietrza marki LIFAair. Charakteryzują się one wyjątkowo dużą ilością zawartością węgla w filtrach.

W oczyszczaczach powietrza można również spotkać konstrukcje zintegrowane, w których filtr HEPA i węglowy stanowią jeden element. Rozwiązanie takie cechuje się niestety najczęściej stosunkowo małą zawartością węgla aktywnego. 

Niektórzy producenci stosują w swoich urządzeniach także dodatkowo inne typy filtrów takie jak: żel krzemionkowy (usuwający z powietrza związki siarki i azotu), czy zeolit (pochłaniający związki metali ciężkich).

Filtry do oczyszczacza powietrza, fot. homespot.pl


Dodatki warte uwagi

Dostępne na naszym rynku domowe oczyszczacze powietrza mogą być istnymi „kombajnami” kompletnie dbającymi o jakość powietrza w naszych domach. Ich wyposażenie dodatkowe stanowić mogą wbudowane nawilżacze powietrza, czy jonizatory, które aktywnie wspomagają oczyszczanie powietrza, zabijając przy tym także bakterie i wirusy. W oczyszczaczach powietrza instaluje się również w specjalistyczne czujniki np. kurzu, PM2.5, gazów, czy wilgotności. Na ich działaniu opierają się automatyczne tryby pracy oczyszczaczy, dzięki którym urządzenia same dostosowują wydajność oczyszczania (czy też nawilżania) tak, aby działać jak najefektywniej. Te zaawansowane rozwiązania pozwalają skutecznie poradzić sobie ze wszystkimi, najczęstszymi problemami, jakie mogą występować w powietrzu w domu.

 

oczyszczacz powietrza oczyszczanie powietrza domowe oczyszczanie powietrza
Komentarze
Dodano: 12 Wrzesień 2018
Autor: Marian
Ocena:
Dobry artykuł. Dzięki za rady. Czas kupić oczyszczacz, bo jesień zbliża się wielkimi krokami.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 292 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach