45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ocet jabłkowy - zastosowanie w diecie odchudzającej

Ocet jabłkowyOcet jabłkowy

O occie jabłkowym zrobiło się ostatnio głośno, szczególnie w kręgach zajmujących się przygotowaniem i praktykowaniem diet odchudzających. Umieszczenie w jadłospisie tego elementu ma wielu zwolenników, którzy upatrują w tym napoju właściwości pomagających schudnąć. Czy rzeczywiście regularne picie octu jabłkowego pomaga w odchudzaniu? Pora rozprawić się z teoriami dotyczącymi tego specyficznego trunku!

Ocet jabłkowy – właściwości

Powszechnie uważa się, że ocet jabłkowy to dobry wspomagacz odchudzania – szczególnie wartościowy wtedy, gdy pokusimy się o własnoręczne przyrządzenie tego trunku. Zazwyczaj stosuje się go jako przyprawę, którą doprawia się sałatki czy mięsa. Co zatem zawiera w swoim składzie, co sprawia, że tak chętnie sięgają po niego osoby przebywające na diecie? Jego właściwości zdrowotne wynikają z tego, że posiada w sobie zarówno polifenole, beta-karoten, flawonoidy, minerały, witaminy, pektyny, kwasy (octowy, cytrynowy, mlekowy). Jak picie octu jabłkowego wspomaga dietę odchudzającą?

Jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć?

Odchudzające właściwości octu jabłkowego są szczególnie widoczne w początkowej fazie spożywania tego napoju. Wówczas efekty spożywania specyfiku są bardzo widoczne, a tym samym bardzo zachęcające i motywujące. Waga pokazuje zdecydowaną utratę kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że ocet ma odwadniające właściwości, dzięki czemu z organizmu zostaje usunięty nadmiar wody. Jeśli dodatkowo pijemy wówczas wodę z octem jabłkowym, to proces ten zostaje jeszcze bardziej usprawniony. Detoksykacja finalnie powoduje utratę niepożądanych kilogramów.

Dieta z octem jabłkowym jest skuteczna jeśli postrzegamy ocet jako naturalny wspomagacz przyspieszenia spalania tłuszczu. Jest to możliwe dzięki obecności wspomnianych już składników w jabłkach (beta-karoten, polifenole, flawonoidy). Przyspieszają one rozkład tłuszczów, dlatego przy jednoczesnym praktykowaniu diety, w którą wpisane jest ograniczenie kalorii, picie octu jabłkowego pomoże organizmowi w pozbyciu się nadmiaru zapasów tkanki tłuszczowej. Dodatkowym efektem będzie obniżenie poziomu cholesterolu.

Niepodważalnym argumentem w sprawie jego powiązania z odchudzaniem jest to, że picie napoju zwiększa tempo przemiany materii. Ocet jabłkowy wspomaga trawienie, wydziela się wtedy więcej soków żołądkowych, szybciej syntetyzują się enzymy trawienne. Przy wspomnianych wcześniej właściwościach – dobroczynnym działaniu pektyn, rozkładaniu tłuszczu, usprawnieniu detoksykacji organizmu – jesteśmy na prostej drodze do przyspieszania przemiany materii. Nie można jednak zapomnieć, że spożywanie octu jabłkowego musi się odbywać w kontrolowany sposób – w nadmiarze może powodować podrażnienie śluzówki żołądka, a ostatecznie doprowadzić do owrzodzenia żołądka. Jest rozwiązanie w związku z takim ograniczeniem – można swobodnie sięgnąć po suplementy z octem jabłkowym.

Dodatkowym atutem spożywania octu jabłkowego w dłuższej perspektywie jest to, że spalanie tkanki tłuszczowej przebiega wolno (oprócz omówionej pierwszej fazy, kiedy organizm pozbywa się nadmiaru wody z organizmu). Takie powolne chudnięcie zapobiega efektowi jo-jo, co oczywiście przyniesie spodziewany rezultat przy założeniu, że po kuracji dieta diametralnie się nie zmieni i nie będzie bogata w tłuszcze, słodycze, fast-foody.

Wystarczy ocet jabłkowy na odchudzanie?

Oczywiście nie można postrzegać octu jabłkowego jako cudownego środka odchudzającego, którego regularne spożywanie zwalnia z przestrzegania podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Potrzebna przede wszystkim zmiana stylu życia. Jeśli wyeliminujemy słodycze, słodkie smakołyki, przetworzone jedzenie, gazowane napoje, alkohol, wówczas w dużej mierze ograniczymy spożywane kalorie. Racjonalna dieta w połączeniu z podejmowaną aktywnością fizyczną przyniesie spodziewany efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów. Tylko przy spełnieniu tych warunków regularne spożywanie octu jabłkowego dodatkowo usprawni przemianę materii, przyspieszy trawienie i detoksykację.

ocet jabłkowy dieta odchudzająca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach