Obozy harcerskie to dla dziecka prawdziwa szkoła życia. Inaczej niż na obozach kolonijnych dziecko musi wykazać się dużym sprytem i samodzielnością. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, zadaniem rodziców jest przygotowanie dziecka na wszelkie ewentualności związane z jego zdrowiem.
Co to jest dieta bezglutenowa?
Jak walczyć z alergią?
Angażowanie dzieci do wielu szkoleń i prac na wyjeździe harcerskim, wynika z próby uczenia ich zaradności, sprawności w działaniu a także umiejętności pracy w zespole. Nabyta wiedza podczas obozu może przydać się dziecku w codziennym życiu. Nie wszystkie zadania jednak są łatwe i przyjemne. Obieranie ziemniaków, stawianie namiotu czy rozpalanie ogniska może doprowadzić do niechcianych urazów. Dziecko powinno mieć podstawową wiedzę co w takich sytuacjach robić.
Na obozy harcerskie nie jeżdżą tylko dzieci zupełnie zdrowe. Z obozowej przygody korzystają także dzieci zmagające się np. alergią. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na taki wyjazd. Przedstawiamy trzy najważniejsze kwestie dotycząca zdrowia na obozie.
Leki na przeziębienie.
Dawanie dziecku na wyjazd siatki leków jest niepotrzebne. Jeżeli dziecko na obozie się przeziębi, wówczas jego leczeniem zajmują się wychowawcy i pomoc medyczna. Jednak dziecko może mieć przy sobie np. syrop na kaszel, którego składniki nie powodują u niego żadnych reakcji alergicznych , tabletki na zbicie gorączki, które wcześniej mu pomagały oraz lek na biegunkę oraz zatrucie żołądkowe. Oczywiście mały wychowanek obozu powinien poinformować o posiadanych lekach swojego wychowawcę i lekarza.
Leki nie powinny być zażywane bez wiedzy tych osób. Może się zdarzyć sytuacja, w której dzieci mogą brać leki dla zabawy i bez kontroli dorosłych. W razie wypadku, lekarz musi wiedzieć jakie leki wcześniej przyjmowało dziecko. Brak tej wiedzy może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego dla bezpieczeństwa wszelkie leki posiadane przez uczestnika obozu oraz informacje o nich, powinny być przekazane wychowawcom.
Alergia na obozie.
Zasada przekazywania informacji o lekach, które przyjmuje nasze dziecko dotyczy szczególnie alergików.
To wychowawca lub obozowy lekarz powinien podawać dziecku leki na alergię. Rodzice powinni przygotować pisemną notatkę odnosząca się do opisu leków i ich dawkowania, zarówno tych przyjmowanych doustnie jak i leków wziewnych oraz kropli do nosa i oczu. Mama i tata będą mieli wówczas pewność, że ich dziecko nie przedawkuje ani nie zapomni przyjąć leków. Dobrze jest przygotować o kilka dawek leków więcej niż te konkretnie wyliczone na wyjazd. Może się okazać, że leki zostały zgubione lub np. zostały zalane herbatą. O aptekę na obozowym pustkowiu jest trudno, więc lepiej, jak leków na alergię będzie w zapasie.
Dieta bezglutenowa.
W przypadku przyjmowania przez dziecko diety bezglutenowej zależy o tym koniecznie poinformować kierownictwo obozu. Rodzinie przed wybraniem organizatora, powinni dowiedzieć się czy dana placówka będzie w stanie przygotować taką dietę. Warto szczegółowo opisać organizatorom warunki diety. Nie należy sądzić, że placówka będzie wiedziała jak przygotować dania bezglutenowe. Zwykle jednak organizatorzy biorą pod uwagę takie dzieci i zapewniają korzystanie ze specjalnej diety.
Bardzo ważne aby dziecko wiedziało z czego składa się jego dieta i jakich produktów jeść nie może (powinno mieć przy sobie listę produktów) oraz jakie są konsekwencje spożywania produktów spoza listy.
Takie dokładne przygotowanie do samodzielności i odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych przyda się dziecku na całe życie.
Co o tym sądzisz?