45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy zapalenie oskrzeli - kiedy przewlekły i męczący kaszel oskrzelowy może być objawem zapalenia oskrzeli płucnych

shutterstock_171530291 (1)shutterstock_171530291 (1)

Zapalenie oskrzeli to najczęściej skutek przewlekłego, uprzednio przechodzonego niedoleczonego przeziębienia. Zazwyczaj, w fazie początkowej objawia się w sposób charakterystyczny dla infekcji wirusowej, a po zakażeniu dla infekcji bakteryjnej. Najczęstszym i najbardziej wyraźnym symptomem oznaczającym, że organizm już boryka się z zapaleniem oskrzeli są duszności spowodowane męczącym kaszlem. Jak właściwie go rozpoznać i odróżnić od zwykłego kaszlu, występującego przy przeziębieniu? Jakie inne objawy pomagają w diagnostyce zapalenia oskrzeli?

Objawy zapalenia oskrzeli - dlaczego tak bardzo kojarzą się z suchym kaszlem?

Zapalenie oskrzeli to jedna z takich chorób, która nie przebiega bezobjawowo, zazwyczaj towarzyszy jej przewlekły, męczący kaszel, powiązany z dusznościami w trakcie napadów. Uwarunkowane to jest budową anatomiczną ludzkiego organizmu, w którym oskrzela stanowią ważny element układu oddechowego. Złożone są z licznych rurek o średnicy około 1 mm, które mają za zadanie doprowadzać powietrze do płuc. W trakcie zapalenia oskrzeli dochodzi do zwężenia tych rurek, co skutkuje nieprzyjemnym kaszlem i dusznościami.

  • Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

  • Od czego zapalenie oskrzeli?

Przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy może już zapalenie płuc? Jak prawidłowo rozpoznać objawy i diagnozować chorobę?

Zapalenie oskrzeli w fazie początkowej bardzo przypomina przeziębienie, dlatego łatwo tutaj o pomyłkę, i podjęcie niewłaściwych środków zaradczych. Skutkuje to pozostawieniem śladów na całe życie. Uciążliwy kaszel, utrzymujący się niepokojąco długo powinien zmobilizować do szybkiego udania się do lekarza. Do zapalenia dochodzi wskutek infekcji wirusowej - wówczas zapalenie przyjmuje łagodny przebieg oraz wskutek infekcji bakteryjnej - wtedy nie obędzie się bez dodatkowych badań diagnostycznych, które dokładnie zdefiniują problem i nazwą chorobę układu oddechowego. Zazwyczaj za zapaleniem oskrzeli stoją wirusy, rzadziej bakterie. Choroba dopada głównie zimą, do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową - w trakcie kichania. Symptomy, które się pojawiają to przewlekły, suchy kaszel z dusznościami, bóle głowy, pleców gorączkowanie, złe samopoczucie. Na pierwszy rzut oka nie są to sygnały wskazujące wyraźnie na zapalenie oskrzeli, dlatego właśnie to problem z nawracającymi napadami kaszlu powinien przykuć największa uwagę.

Jak wyleczyć zapalenie oskrzeli?

W porę zdiagnozowane i przebiegające pod kontrolą lekarza zazwyczaj trwa około 10 dni. Nie jest przy tym niezbędne przyjmowanie specjalnych medykamentów. Konieczne natomiast jest pozostawanie w domu, odpoczywanie, w celu obrony przed powikłaniami. Można także wspomóc się witaminami, które wzmocnią odporność. W walce z męczącym kaszlem przydatne będzie picie syropów wykrztuśnych lub leków hamujących odruch napadowego kaszlu. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, gdy infekcja jest wirusowa, nie stosuje się leczenia antybiotykami. Inaczej jest w sytuacji, gdzie choroba ma podłoże zakażenia bakteryjnego, wówczas pojawiają się objawy takie jak: silne gorączkowanie, kaszel z ropną wydzieliną, bardzo duże osłabienie i złe samopoczucie, w walce z którymi antybiotyk będzie bardzo pomocny. W warunkach domowych można także skorzystać z produktów, które są pod ręką, a które załagodzą męczący kaszel oskrzelowy - może to być sok malinowy, miód, imbir, czosnek, cytryna, cebula, rzepa.

Kiedy objawy zapalenia oskrzeli wskazują na przewlekłą chorobę?

Zazwyczaj choroba ta przebiega łagodnie, szybko i w prosty sposób się ja leczy. Są jednak sytuacje, w których rokrocznie dochodzi do infekcji, gdzie najbardziej charakterystycznym objawem jest suchy kaszel. Dodatkowo, w trakcie kaszlu pojawia się także wydzielina. Często to oznaka przewlekłego zapalenia oskrzeli lub innego narządu układu oddechowego. Zbagatelizowane objawy mogą doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania oskrzeli - zaburzenia w drożności oskrzeli i rozdęcia płuc.

zapalenie oskrzeli

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach