45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy nerwicy – jak je rozpoznawać i sobie z nimi radzić?

Objawy nerwicy – jak je rozpoznawać i sobie z nimi radzić?Objawy nerwicy – jak je rozpoznawać i sobie z nimi radzić?

Nerwica to stereotypowe określenie stanów emocjonalnych różnego pochodzenia, związanych z napięciem, strachem, przeciążeniem emocjonalnym, fobiami, oraz zaburzeniami koncentracji. To szereg zaburzeń i dolegliwości, które nieleczone prowadzą do powikłań i mogą się coraz bardziej pogłębiać. Nerwica to przede wszystkim stan psychiczny i wpływa on na stan naszego samopoczucia i kompleksowe funkcjonowanie organizmu. To właśnie symptomy wysyłane przez nasze ciało pozwalają nam określić na jaki rodzaj nerwicy cierpimy.

  • Co to jest nerwica?

  • Jakie są objawy nerwicy?

Przyczyny nerwicy są zwykle zróżnicowane, uzależnione od naszych zaburzeń adaptacyjnych, wynikających z  kombinacji społecznych takich jak praca, nasze związki, różnorakie przeżycia wywołane miedzy innymi stresem i różnorakimi przeżyciami natury traumatycznej. Wiele zaburzeń nerwicowych jest bardzo powszechnie występujących, jednak nie wymagają one specjalistycznego leczenia, psychoterapii czy odpowiednich leków. Staramy sobie z nimi sami radzić i w miarę normalnie żyć. Wpływają one jednak znacząco na jakość naszego życia.

Jakie więc są najczęściej objawy współcześnie występującej nerwicy?

Nerwica jest zaburzeniem często mylonym z innymi symptomami chorobowymi wywoływanymi między innymi przez chorobę wrzodową żołądka, zaburzeniami krążenia czy różnego rodzaju chorobami neurologicznymi. Zdarza się mylić je z tak zwanym znerwicowaniem wynikającym z przemęczenia. Często droga pacjenta cierpiącego na nerwicę od momentu wystąpienia pierwszych objawów do ustalenia przyczyny i postawienia diagnozy jest długa i kręta.

Najczęściej występującymi symptomami nerwicy u większości pacjentów są:

- bóle rożnego pochodzenia , w tym głowy, kręgosłupa, różnego rodzaju bóle napięciowe,

- dreszcze, uczucie gorąca, lub zimna, nadmierne pocenie się,

- problemy oddechowe, zaburzenia w pracy serca, brak tchu, duszenie się,

- bóle brzucha, żołądka, wzdęcia,

- napięcie mięśni, szczególnie występujące w okolicy żuchwy,

- zwiększone pobudzenie działalności zmysłów wzroku, słuchu i ich szczególna wrażliwość na różnego rodzaju bodźce,

- niewydolność różnego rodzaju narządów,

-  zaburzenia równowagi,

- zmniejszone możliwości skupienia i osłabiona koncentracja.

Nerwica ma także znaczący wpływ na to jak postrzegamy otaczający nas świat i zachodzące w nim zjawiska. Tracimy kontrolę nad naszymi zmysłami, odczuwamy różnego rodzaju irracjonalne lęki i fobie i nie jesteśmy w stanie ich przezwyciężyć. Tracimy chęć do nowych wyzwań i słabnie nasza motywacja do pracy.  Zaczynają się problemy z koncentracją i snem. Przestają cieszyć nas radości dnia codziennego. Przerastają nas oczekiwania innych, tworzy się napięcie i powstają frustracje.

Rodzaje nerwic i poziom ich nasilenia sprawiają duże trudności diagnostyczne. Wymaga to często współpracy wielu specjalistów. Ważne jest nieignorowanie objawów i chęć do podjęcia skutecznego leczenia dla poprawy jakości dalszego życia.

 

 

nerwica objawy nerwicy
Komentarze
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Jarek
Ocena:
Objawy nerwicy są na tyle złożone, że trudno jednoznacznie ją stwierdzić, u mnie jednak lekarz potwierdził nerwicę i pomógł ją okiełznać.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach