45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy, leczenie i zapobieganie choroby niedokrwienia serca

Objawy, leczenie i zapobieganie choroby niedokrwienia sercaObjawy, leczenie i zapobieganie choroby niedokrwienia serca

Choroba niedokrwienia serca wynika z różnicy między zapotrzebowaniem serca na tlen i związki energetyczne a ich faktycznym dostarczaniem do organizmu. Jak w wielu chorobach, istotna jest wczesna diagnoza, dzięki której można szybko zacząć leczenie. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem oraz u osób z otyłością, z nadciśnieniem tętniczym, z wysokim poziomem złego cholesterolu. Ma ona również związek ze stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi.

Objawy

- uczucie ucisku, które zazwyczaj ustępuje po zakończeniu wysiłku fizycznego

  • Co to jest choroba niedokrwienna serca?

  • Jak leczyć chorobę wieńcową?

- odczuwanie bólu, dławienia, ucisku w okolicy mostka; ból wywołany jest najczęściej wysiłkiem fizycznym albo stresem; ból promieniuje w kierunku szczęki, ramion, barków oraz rąk

- występowanie bólu przy zmianie temperatury, np. po wyjściu na zimne powietrze z pomieszczenia zamkniętego; ból może być również wywołany silnymi emocjami, obfitym posiłkiem lub schylaniem się

Niedokrwienie serca często może prowadzić do zawału serca, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i przeciwdziałanie postępowi choroby.

Zmiana stylu życia

Osoby, u których zdiagnozowano chorobę niedokrwienia serca powinny wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Wskazane jest:

- rzucenie palenia tytoniu

- ograniczenie spożywania alkoholu

- zmiana diety na dietę lekkostrawną. Najbardziej zalecaną jest dieta śródziemnomorska

- zmniejszenie masy ciała

- rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej

Dieta

Odpowiednia dieta działa wspomagająco na zrzucenie zbędnych kilogramów, na obniżenie złego cholesterolu oraz na obniżenie ciśnienie tętniczego. Z codziennej diety należy wykluczyć m.in. żółtka, masło, śmietanę, słoninę, tłuste mięso. Zamiast nich warto włączyć do diety margarynę, oliwę z oliwek oraz ryby.   Ze względu na wpływ diety na zdrowie oraz jej składniki zalecaną jest dieta śródziemnomorska – lekka i oparta na zdrowych składnikach mająca pozytywny wpływ na pracę serca.

Aktywność fizyczna

Ruch ma bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby wieńcowej. Ważne jednak by aktywność fizyczna była dostosowana do możliwości chorego. W pierwszych etapach choroby niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej. W miarę powrotu do zdrowia warto rozpocząć bardziej dynamiczną rehabilitację. Zaleca się codzienne wolne spacery, które z czasem należy wydłużać. Wskazana jest również jazda na rowerze na równym terenie lub nornic wal king.

Wsparcie rodziny

W walce z chorobą, która wymaga zmiany trybu życia bardzo ważne jest wsparcie najbliższych i rodziny. Dla osób, które będą rzucać palenie tytoniu wsparcie jest niezwykle cenne. Najbliżsi powinni podtrzymywać w chorych ich postanowienie wzmacniając ich wolę poprzez podkreślanie dokonanych osiągnięć. Przy zmianie diety ważne jest aby przekonać domowników również do zmiany nawyków żywieniowych. Unikniemy wówczas zbędnych pokus.

Ćwiczenia wykonywane wspólnie w towarzystwie będą z pewnością dużo przyjemniejsze i pozwolą uczynić wysiłek fizyczny miłym sposobem na spędzanie czasu nie przykrą koniecznością.

 

nadciśnienie choroba wieńcowa choroby serca zapobieganie chorobie wieńcowej niedokrwistość serca choroba niedokrwistości serca
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Krzysiek
Ocena:
Mój ojciec na to cierpi, widać trochę się przestraszył, bo rzucił nawet palenie, a palił chyba ponad paczkę dziennie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach