Choroba niedokrwienia serca wynika z różnicy między zapotrzebowaniem serca na tlen i związki energetyczne a ich faktycznym dostarczaniem do organizmu. Jak w wielu chorobach, istotna jest wczesna diagnoza, dzięki której można szybko zacząć leczenie. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem oraz u osób z otyłością, z nadciśnieniem tętniczym, z wysokim poziomem złego cholesterolu. Ma ona również związek ze stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi.
Objawy
- uczucie ucisku, które zazwyczaj ustępuje po zakończeniu wysiłku fizycznego
Co to jest choroba niedokrwienna serca?
Jak leczyć chorobę wieńcową?
- odczuwanie bólu, dławienia, ucisku w okolicy mostka; ból wywołany jest najczęściej wysiłkiem fizycznym albo stresem; ból promieniuje w kierunku szczęki, ramion, barków oraz rąk
- występowanie bólu przy zmianie temperatury, np. po wyjściu na zimne powietrze z pomieszczenia zamkniętego; ból może być również wywołany silnymi emocjami, obfitym posiłkiem lub schylaniem się
Niedokrwienie serca często może prowadzić do zawału serca, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i przeciwdziałanie postępowi choroby.
Zmiana stylu życia
Osoby, u których zdiagnozowano chorobę niedokrwienia serca powinny wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Wskazane jest:
- rzucenie palenia tytoniu
- ograniczenie spożywania alkoholu
- zmiana diety na dietę lekkostrawną. Najbardziej zalecaną jest dieta śródziemnomorska
- zmniejszenie masy ciała
- rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej
Dieta
Odpowiednia dieta działa wspomagająco na zrzucenie zbędnych kilogramów, na obniżenie złego cholesterolu oraz na obniżenie ciśnienie tętniczego. Z codziennej diety należy wykluczyć m.in. żółtka, masło, śmietanę, słoninę, tłuste mięso. Zamiast nich warto włączyć do diety margarynę, oliwę z oliwek oraz ryby. Ze względu na wpływ diety na zdrowie oraz jej składniki zalecaną jest dieta śródziemnomorska – lekka i oparta na zdrowych składnikach mająca pozytywny wpływ na pracę serca.
Aktywność fizyczna
Ruch ma bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby wieńcowej. Ważne jednak by aktywność fizyczna była dostosowana do możliwości chorego. W pierwszych etapach choroby niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej. W miarę powrotu do zdrowia warto rozpocząć bardziej dynamiczną rehabilitację. Zaleca się codzienne wolne spacery, które z czasem należy wydłużać. Wskazana jest również jazda na rowerze na równym terenie lub nornic wal king.
Wsparcie rodziny
W walce z chorobą, która wymaga zmiany trybu życia bardzo ważne jest wsparcie najbliższych i rodziny. Dla osób, które będą rzucać palenie tytoniu wsparcie jest niezwykle cenne. Najbliżsi powinni podtrzymywać w chorych ich postanowienie wzmacniając ich wolę poprzez podkreślanie dokonanych osiągnięć. Przy zmianie diety ważne jest aby przekonać domowników również do zmiany nawyków żywieniowych. Unikniemy wówczas zbędnych pokus.
Ćwiczenia wykonywane wspólnie w towarzystwie będą z pewnością dużo przyjemniejsze i pozwolą uczynić wysiłek fizyczny miłym sposobem na spędzanie czasu nie przykrą koniecznością.
Co o tym sądzisz?