45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy hipotonii. Praktyczne rady, jak walczyć z niskim ciśnieniem

Objawy hipotonii. Praktyczne rady, jak walczyć z niskim ciśnieniemObjawy hipotonii. Praktyczne rady, jak walczyć z niskim ciśnieniem

Choć lekarze zapewniają, że niskie ciśnienie z reguły nie wymaga leczenia, z pewnością utrudnia ono normalne funkcjonowanie. Poranne wstawanie z poczuciem, że kręci się w głowie, nie należy do przyjemności. Najczęściej z objawami hipotonii mają do czynienia kobiety i dorastające dziewczęta. Na szczęście można nad tym zapanować!

 • Co to jest hipotonia?

 • Jak leczyć niskie ciśnienie?

Wraz z wiekiem, od momenty narodzin, nasze ciśnienie stale wzrasta. Gdy przychodzimy na świat, jest ono bardzo niskie. Jednak nie u wszystkich przebiega to prawidłowo – u niektórych kobiet i mężczyzn (1-2% dorosłych ludzi) ciśnienie wciąż jest uważane za zbyt niskie:

 • 90/60 mmHg u kobiety,
 • 100/70 mmHg u mężczyzny.

Oczywiście niedociśnienie nie jest tak groźne jak nadciśnienie, jednak nie powinniśmy go lekceważyć. Gwałtowny spadek ciśnienia to niebezpieczna reakcja organizmu, do której może dojść np. w czasie prowadzenia auta. Jeśli więc wielokrotnie mamy do czynienia z tym, że jest ono zbyt niskie, trzeba skonsultować się z lekarzem. Do głównych objawów hipotonii należą:

 1. Blada twarz, zimne ręce, stopy,
 2. Nocne poty,
 3. Uczucie osłabienia i zmęczenia,
 4. Zawroty głowy,
 5. „Mroczki” przed oczami,
 6. Problem z koncentracją,
 7. Przyspieszone tętno,
 8. Zaburzenia rytmu serca,
 9. Napady nudności,
 10. Kiepskie samopoczucie, gdy zmienia się pogoda (meteoropatia),
 11. Omdlenia, np. w trakcie dłuższego stania,

Jak się leczyć? Co pomoże na hipotonię oprócz wizyty u lekarza?

Z pewnością, gdy zgłosisz się ze swoim problemem do lekarza, zleci on dodatkowe badania: morfologię, EKG, badanie moczu, czasem też USG serca. Rozpozna on, czy są to objawy hipotonii ortostatycznej czy pierwotnej.

Poza badaniami, doraźne leczenie obejmuje przyjmowanie niektórych leków, jednak trudno jest ustawić ciśnienie na stałe tak, aby było prawidłowe. Pomóc może też wypicie napojów podwyższających ciśnienie – naturalnej kawy, coca-coli, drinka energetycznego. Mają one w swoim składzie kofeinę, która pozwoli na pewien czas odzyskać formę. Mimo to, organizm przyzwyczaja się do tej substancji i z czasem wymaga jej więcej, dlatego kardiolodzy zalecają picie naturalnej kawy w niewielkich ilościach, czyli np. szklankę małymi łyczkami przez 4-5 godzin. Oprócz tego:

 • Unikaj gwałtownych, nagłych zmian pozycji,
 • Bierz ciepło-chłodny poranny prysznic (nie gorący!),
 • Nie pal papierosów i unikaj zadymionych pomieszczeń,
 • Regularnie ćwicz, żeby pobudzić krążenie,
 • Wysypiaj się,
 • Jadaj często, ale w niewielkich porcjach. Głód powoduje spadki ciśnienia,
 • Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, postaw na wędzone ryby, owoce i warzywa,
 • Pij 2 litry płynów dziennie.
krążenie serce nadciśnienie ciśnienie zawroty głowy niedociśnienie kofeina niskie ciśnienie niskie ciśnienie objawy hipotonia sposoby na niskie ciśnienie jak podwyższyć ciśnienie
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Milena
Ocena:
Moje zbyt niskie ciśnienie bardzo często niestety skutecznie podnosi mąż, który ma słabość do innych kobiet :(
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Alicja
Ocena:
U mnie są duże skoki ciśnienia, ale czasem jest ono niebezpiecznie niskie. Postaram zastosować się do kilku cennych rad, jakie tu znalazłam.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Czyli nie ma jako takiego sposobu na niskie ciśnienie?
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Mnie czasem dopada niskie ciśnienie. Miałam dosyć poważne problemy z bólami głowy, i potem po ustabilizowaniu miałam spadki do 80/60. Lekarz zalecił zwiększone spożycie kawy ;D
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach