45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy dny moczanowej. Kogo dotyka najczęściej?

Objawy dny moczanowej. Kogo dotyka najczęściej?Objawy dny moczanowej. Kogo dotyka najczęściej?

Dna moczanowa objawia się przede wszystkim silnym bólem stawów, którego przyczyna leży w nadmiernym wytwarzaniu kwasu moczanowego. Gdy substancji tej jest zbyt dużo, zaczyna się krystalizować. W naszej krwi, rozpuszcza się tylko pewna ilość kwasu moczanowego, a gdy pojawia się jego nadmiar – kryształki odkładają się, zalegając w stawach i tkance okołostawowej.

Moczany powodują tym samym stan zapalny, ponieważ tną tkankę i przyczyniają się do powstawania ran. Dna moczanowa dzieli się na twa rodzaje:

 • Jakie są objawy dny moczanowej?

 • Od czego dna moczanowa?

 1. Dna moczanowa wtórna – występuje w 10% przypadków, pojawia się jako następstwo białaczki, nadwagi, zaburzenia gospodarki lipidowej, napromieniowania, głodówki, przewlekłej choroby nerek, przyjmowania leków nawadniających, nadciśnieniu, cukrzycy typu II i nadużywania alkoholu albo nadmiaru witamin B1 i B12.
 2. Dna moczanowa pierwotna – jest dziedziczna, polega na zaburzeniu metabolizmu, w wyniku którego ludzki organizm produkuje zbyt wysokie ilości kwasu moczanowego (z nieznanych przyczyn) i nie może go wydalić.

Czynniki, które sprzyjają powstawaniu dny moczanowej:

 • Odwodnienie,
 • Zakażenie,
 • Płeć męska (mężczyźni chorują 7 razy częściej niż kobiety),
 • Wiek – zwykle chorują osoby powyżej 30 roku życia,
 • Nieprawidłowa dieta – zbyt duże spożycie produktów bogatych w puryny, z których wytwarza się kwas moczanowy – podrobów, mięsa, owoców morza,
 • Zbyt duże spożycie alkoholu, głównie tego mocnego i piwa. Wino nie powoduje dny moczanowej,
 • Niektóre leki,
 • Ciężkie choroby, niedawny uraz, operacja,
 • Choroby cywilizacyjne – otyłość, nadwaga, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze.

Jak rozpoznać dnę moczanową?

Pierwszym sygnałem pojawienia się choroby jest zapalenie pojedynczego stawu, najczęściej stawu podstawy palucha. Mogą to być również inne stawy: kolanowy, stopy, barkowy, stawy palców rąk i inne. Pojawia się wówczas bardzo intensywny ból, zwykle rozpoczynający się w porze nocnej. Osiąga stopniowo coraz większe natężenie, może trwać nawet do kilkunastu godzin i często staje się wręcz nie do zniesienia.

Skóra wokół zajętego chorobą stawu jest czerwona i gorąca, złuszcza się naskórek i pojawia się obrzęk. Oprócz tego objawu, często występują również dreszcze, gorączka i poczucie rozbicia.

Nieleczone dolegliwości mijają stopniowo w ciągu kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. Zazwyczaj stan zapalny dotyka jednego stawu, jednak może przenosić się na kolejne. Po ataku należy wdrożyć odpowiednie postępowanie, aby nie dopuścić do powstawania kolejnych ataków.

bóle stawów stawy dna moczanowa podagra objawy dny moczanowej
Komentarze
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: Jacek
Ocena:
Muszę na siebie uważać, sporo tych rzeczy, które sprzyjają chorobie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach