45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Obgryzanie paznokci - przyczyny i sposoby radzenia sobie z onychofagią

Obgryzanie paznokci - przyczyny i sposoby radzenia sobie z onychofagiąObgryzanie paznokci - przyczyny i sposoby radzenia sobie z onychofagią

Obgryzanie paznokci nigdy nie jest powodem do zadowolenia osoby, która nie może pozbyć się tego nawyku. Z jednej strony bowiem wspomniane natręctwo automatycznie nakierowuje uwagę na paznokcie i konieczność oderwania choćby najmniejszych odstających końcówek, z drugiej jest to czynność bardzo niehigieniczna, odstręczająca zarówno otoczenie przyglądające się osobie, która paznokcie odrywa, jak i bardzo często – samemu zainteresowanemu tym procederem. Dlaczego zatem taka osoba nie umie lub nie chce powstrzymać się od wykonywania tej czynności? Jak sobie radzić z nałogowym obgryzaniem paznokci, formalnie nazywanym onychofagią?

Obgryzanie paznokci – dlaczego tak trudno pozbyć się tego niehigienicznego i bolesnego nawyku?

Bardzo często obserwujemy obok nas osoby, które notorycznie obgryzają paznokcie, nie mogą pozbyć się tego nawyku przez wiele lat. Jaka zatem jest tego przyczyna? Psychologowie wiążą kompulsywne obgryzanie paznokci, zwane onychofagią z uwarunkowaniami psychicznymi, nadmiernym przeżywaniem stresu, zaniżoną samooceną, problemem z akceptacją własnej osoby, autoagresją. Bardzo często osobie, która ma w tym zakresie problem, towarzyszą także inne zachowania przynależące do grupy kompulsywnych i neurotycznych, różne rodzaje nerwic. W grupie innych przyczyn problemu z obgryzaniem paznokci znajdują się niedobory witamin i minerałów, a także niemożność znalezienia sobie absorbującego zajęcia, czyli nuda, bezczynność. Niekiedy obgryzający paznokcie nie potrafią sobie dać rady z obsesyjnym wykonywaniem tej czynności i szukają wsparcia u psychologa, choć równie często zdarzają się przypadki pogodzenia się z tym, że ktoś boryka się z tą przypadłością. Zazwyczaj natręctwo pojawia się u małych dzieci w wieku 3,4 lat, jednakże najliczniejszą grupę osób z tą przypadłością stanowią małoletni – szacuje się, że ok. 45 % nastolatków ma na tym tle problem.

Obgryzanie paznokci – skutki?

Obgryzanie paznokci to nie tylko defekt kosmetyczny czy niehigieniczna czynność, która u obserwatorów wzbudza obrzydzenie lub niesmak. Onychofagia to także specyficzne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Może się bowiem przyczynić do ścierania, pęknięć i przesuwania zębów, stanów zapalnych przyzębia. Obgryzanie skórek wokół paznokci niekiedy powoduje także powstawanie zakażeń pod ich płytką wskutek przenoszenia bakterii, wirusów, grzybów. Dodatkowo, nagminne i wieloletnie obgryzanie paznokci może doprowadzić do całkowitej deformacji płytek paznokci, ich zaniku, skrócenia.

Obgryzanie paznokci – leczenie

Nie można bagatelizować obgryzania paznokci zarówno u dzieci jak i u dorosłych . Zasadniczym i zdecydowanym celem osób, które mają z tym problem powinno być oduczenie się nawyku, co nie jest oczywiście proste. Przede wszystkim należy zadbać o to, by stale znajdować sobie zajęcie – żuć gumę czy suszone owoce, gryząc orzechy lub migdały. Dobrze też pomyśleć o skutecznym zajęciu rąk – to również może pomóc w odwróceniu uwagi od obsesyjnego obgryzania paznokci.

Innym bardzo skutecznym sposobem w walce z obgryzaniem paznokci jest stosowanie preparatów aptecznych, które powodują efekt tzw. gorzkich palców. Leczenie nawyku w tym przypadku polega na tym, że płytki paznokci maluje się odpowiednim specyfikiem, który pozostawia w tym miejscu gorzką warstwę, co finalnie powoduje, iż osoba przy zbliżaniu paznokci do ust czuje nieprzyjemny zapach. Jest to skuteczny sposób na oduczenie się tego niehigienicznego nawyku.

Dla dziewcząt pomocne może się okazać nakładanie tipsów lub regularne robienie manicure – chęć posiadania ładnych i zadbanych paznokci w połączeniu z chemicznymi dodatkami, które budują niezbędne do tego tworzywa to skuteczne zniechęcanie dla obgryzania paznokci.

W związku z tym, że przyczyny obgryzania paznokci bardzo często wskazują na podłoże psychiczne, zaleca się również uczestnictwo w terapii behawioralnej, która ma na celu niwelowanie kompulsywnych nawyków. W jej trakcie naucza się m.in. technik kontrolowania bodźców. Wszystkie środki zaradcze podejmowane w tym zakresie są niezwykle ważne dla regeneracji i odżywienia paznokci.

obgryzanie paznokci

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach