45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Obalamy mity o dietach cud!

Obalamy mity o dietach cud!Obalamy mity o dietach cud!

Szybko, skutecznie i na zawsze, a może niebezpiecznie, nietrwale i z zagrożeniem dla zdrowia? Kapuściana, białkowa czy eliminacyjna? Lekarze przestrzegają, ale tysiące ludzi na całym świecie decyduje się na diety o których chętnie opowiadają gwiazdy. Sprawdzamy, jaka jest prawda na temat diety cud.

  • Jakie diety są skuteczny?

  • Jakie są mity odnośnie diet?

MIT 1 Kilka tygodni diety wystarczy, by odzyskać piękną sylwetkę

Uzyskanie nadwagi to efekt lat zaniedbań. Dlatego nie jest możliwe, by ich efekty udało się odwrócić w ciągu kilku tygodni. Zdrowe, szczupłe ciało wymaga ćwiczeń i zmiany diety i nie uda nam się go uzyskać przez kilkutygodniowy reżim. Bardziej sprawdzi się trwała, wprowadzona powoli zmiana przyzwyczajeń. Dodatkowo na diecie kilkutygodniowej może być bardzo trudno wytrzymać, ponieważ nagle odcina ona organizm od dostaw energii. Gdy dieta siedmio- czternasto- czy trzydziestodniowa się kończy, najczęściej szybko wracamy do starych zwyczajów i w ciągu zaledwie paru dni nadrabiamy z nawiązką stracone na diecie kilogramy.

MIT 2 Najlepsza dieta to ta skupiająca się na jednym rodzaju pożywienia (np. białkowa, kapuściana)

Choć wiele osób potwierdza, że udało im się schudnąć na diecie kapuścianej czy białkowej, w rzeczywistości dieta eliminująca wszystkie produkty poza jednym nie jest skuteczna. Po pierwsze, nasz organizm (również do tego, by zdrowo chudnąć! ) potrzebuje zróżnicowanej diety. Nie zapewnimy sobie wszystkich wymaganych składników mineralnych jedząc tylko kapustę lub nabiał! Możemy za to „dorobić się” łamliwych paznokci, anemii czy wypadających włosów. Do tego na takiej diecie jest trudno wytrwać, bo jest monotonna. Sprawia, że właściwie całe życie musimy podporządkować chudnięciu, bo przygotowywanie i wybieranie produktów pochłania sporo czasu. Dlatego, jeśli nie mamy zbyt wiele wolnego czasu i zapału, jest duża szansa że taka dieta po kilku dniach nas znudzi i zacznie męczyć.

MIT 3 na diecie trzeba wyeliminować wszystkie tłuszcze i cukry

Do niedawna dietetycy tak twierdzili, jednak dziś mówią już co innego. Okazuje się, że kwasy tłuszczowe takie, jak Omega-3 i Omega-6 czy zawarta w tłustych produktach witamina D wręcz pomagają w zdrowym chudnięciu. Bez tych kwasów organizm jest osłabiony i chudnie wolniej i mniej efektywnie. Cukry z kolei to zawarte naturalnie w owocach niezawodne źródło energii. Owszem, powinniśmy na diecie unikać tłuszczy i cukrów, ale tych niezdrowych (tłuszcze zwierzęce, cukier biały) czy dodanych do potraw (słodycze, gotowe dania, fast foody). Dieta-cud, która zakłada wyeliminowanie wszystkich tłuszczy, może być groźna w skutkach i nieskuteczna.

MIT 4 Głodówka to świetny sposób, by się odchudzić

Kilkudniowa głodówka rzeczywiście oczyści organizm i sprawi, że tracimy kilka kilogramów. Po zakończeniu takiej terapii wrócą one jednak już w ciągu pierwszych dni. Dlatego głodówka to dobry sposób na wiosenne czy letnie oczyszczenie ale niekoniecznie na trwałą utratę kilogramów. Poza tym, taka dieta powinna być przeprowadzana świadomie, najlepiej pod okiem lekarza. Pomoże on dobrać produkty, które sprawią, że przejdziemy przez ten czas w formie. Picie np. koktajli warzywnych czy wody z imbirem, przyjmowanie co rano łyżki oleju z siemienia lnianego wspiera organizm w oczyszczaniu się i dostarcza cennych składników mineralnych. Jednak już dieta składająca się z wody czy jabłek może nas... zaprowadzić do szpitala.

MIT 5 Skoro dietę cud stosowała gwiazda, na pewno ja też mogę

Gwiazdy chętnie opowiadają w wywiadach o efektach swoich diet. Mniej chętnie wspominają jednak o tym, że o ich zdrowie, samopoczucie, dietę i aktywność fizyczną dba sztab specjalistów. Gwiazda, która przyznaje się do głodówki, prawdopodobnie codziennie była pod opieką lekarską a o odpowiednio zbilansowane napoje dbał w tym czasie dietetyk (lub kilku). „Zwykła śmiertelniczka” przechodząc na podobną dietę może sobie zaszkodzić.

Wniosek? Niestety, choć zapewnienia, że można skutecznie schudnąć w dwa tygodnie lub kilka dni, rozpalają wyobraźnię, w rzeczywistości takie diety-cud nie przyniosą pozytywnych efektów. Mogą za to zniszczyć nasze zdrowie, a wtedy o powrót do formy może być trudniej, niż w przypadku nadprogramowych kilogramów.

 

 

odchudzanie skuteczne odchudzanie otyłość zdrowie utrata kilogramów jak schudnąć dieta cud dieta Białkowa dieta kapuściana
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Na skuteczne odchudzanie potrzeba czau i zmiany stylu zycia a nie kilku dni czy tygodni wyrzeczeń, tak się po prostu nie da kilogramy i tak wrócą prędzej czy później.
Odpowiedź
Dodano: 21 Czerwiec 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Zgadzam się, odchudzanie z głową to jest to.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach