45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

O czym pamiętać w czasie upałów?

Jak radzić sobie z upałamiJak radzić sobie z upałami

Choć fala upałów w Polsce trwa z reguły nie dłużej niż kilka tygodni, warto znać podstawowe zasady, których należy się trzymać w gorące dni. Dzięki ich przestrzeganiu unikniesz nie tylko odwodnienia, ale również zabezpieczysz się przed innymi negatywnymi skutkami działania wysokich temperatur w czasie lata, jak choćby poparzenia skóry czy udar słoneczny.

Jak radzić sobie z upałami?

Absolutnie najważniejszym sposobem na upał jest systematyczne spożywanie płynów. Działanie wysokiej temperatury podczas fali upałów skutkuje wzmożeniem procesów termoregulacyjnych organizmu, w wyniku czego, wraz z potem, wydalana jest woda oraz elektrolity. Różnicę tę należy bezwzględnie uzupełnić, co nie zawsze musi równać się z opróżnianiem kilku butelek wody każdego dnia. Szczególnie należy uważać z płynami głęboko schłodzonymi, gdyż w skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet szok termiczny.

W takim razie pojawia się pytanie, co pić w upały? Dobrym pomysłem są izotoniki i inne napoje bogate w elektrolity i witaminy. Elektrolity na upały możesz przygotować także samodzielnie, wykorzystując do tego celu np. cytrynę, pomidory oraz inne warzywa. Zdecydowanie nie zaleca się natomiast spożywania słodzonych napojów gazowanych. Przy fali upałów należy wypić co najmniej 3 litry płynów, najlepiej w niewielkich ilościach, lecz z dużą częstotliwością.

Co jeść w upały?

Zazwyczaj fali upałów towarzyszy obniżony apetyt. Biorąc pod uwagę fakt, że procesy trawienne podwyższają ciepłotę ciała, dobrym pomysłem jest przerzucenie się na chłodne i lekkostrawne dania. Ryż, kasza czy warzywne sosy to świetna alternatywa na gorące dni. Warto również korzystać z sezonowych owoców i na przekąskę wybrać porzeczki lub truskawki zamiast batonika pełnego pustych kalorii. Tym bardziej w czasie, kiedy są świeże i łatwo dostępne. Pamiętaj, że wraz z pożywieniem również uzupełniasz utracone witaminy i mikroelementy. Spożywane dania należy oczywiście dopasować do osobistych preferencji i ulubionych smaków, warto jednak mieć na uwadze powyższe wskazówki.

Unikaj nadmiernego nasłonecznienia

Nie znaczy to, że najlepszym sposobem na upał jest pozostanie w klimatyzowanym pomieszczeniu przez cały dzień. Mało tego - twój organizm potrzebuje słońca, zbyt długi jego brak prowadzi do obniżenia nastroju i samooceny, a w skrajnych przypadkach nawet do apatii lub depresji. Pamiętaj jednak, aby niepotrzebnie nie przebywać na dworze między godziną 12 a 15, wtedy to bowiem promieniowanie UV jest największe. Koniecznie posmaruj się również specjalnym kremem lub olejkiem ochronnym, a odpowiednim specyfikiem potraktuj także usta, które często bywają niestety pomijane. Bardzo istotne jest też nawilżanie skóry i włosów nie tylko po opalaniu. W ten sposób zapobiegniesz złuszczaniu naskórka. Stosuj systematycznie kosmetyki nawilżające, najlepiej wybierając kremy i olejki renomowanych producentów z dodatkiem naturalnych składników.

Odpowiedni ubiór i termoregulacja

W czasie fali upałów znaczenie ma również to, co na siebie zakładasz. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się zwiewne i delikatne ubrania z materiałów naturalnych, które dobrze przepuszczają powietrze. Na działanie promieni słonecznych szczególnie narażona jest głowa, nawet jeśli posiadasz wyjątkowo bujną czuprynę.

Aby uniknąć udaru słonecznego lub innych powikłań związanych z długim przebywaniem na słońcu, zaopatrz się w nakrycie głowy. Istotne są także kolory - ciemne barwy w bardzo małym stopniu odbijają promienie słoneczne, co skutkuje podwyższeniem temperatury ciała oraz zwiększeniem potliwości skóry. Dlatego właśnie w miarę możliwości wybieraj tkaniny w jasnych odcieniach. Zabezpieczanie się przed słońcem w upalne dni to podstawa. Wiedza, jak radzić sobie z upałami, jest do tego niezbędna. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i jeszcze bardziej cieszyć się znakomitą pogodą.

upał jak radzić sobie z upałami

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach