45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nykturia – częste oddawanie moczu w nocy – przyczyny i sposoby leczenia

Nykturia – częste oddawanie moczu w nocy – przyczyny i sposoby leczeniaNykturia – częste oddawanie moczu w nocy – przyczyny i sposoby leczenia

Ta tajemniczo brzmiąca nazwa odnosi się do bardzo prozaicznego wątku – a mianowicie problemu z nadmiernie częstym oddawaniem moczu. Sama w sobie nie definiuje żadnej choroby, najczęściej jednak wskazuje na objaw jakiejś dolegliwości. Powstaje pytanie o to, jakie są normy w zakresie częstotliwości oddawania moczu. Otóż, powszechnie uznaje się, iż jednorazowe oddawanie moczu w trakcie nocnego wypoczynku jest prawidłowe. Jeśli jednak takich potrzeb odnotowujemy więcej – wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienie z nykturią – objawem zmuszającym nas do częstego oddawania moczu. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Czy da się je skutecznie wyleczyć?

Częste oddawanie moczu w nocy – gdzie szukać przyczyn?

Nykturia nie nazywa żadnej choroby, może natomiast być kluczowym objawem jakiejś dolegliwości. Najprościej o jej stwierdzenie w sytuacji, gdy zauważamy u siebie częste oddawanie moczu w nocy. Jak rozpoznać, czy dotyczy nas ten problem? Otóż, w prawidłowo działającym pęcherzu ilość produkowanego moczu w nocy jest trzy razy mniejsza niż w dzień, dzięki czemu nie powinniśmy czuć parcia na pęcherz, konieczności sikania w nocy, czy obserwowania charakterystycznych dla nykturii polucji nocnych u dorosłych. Jeśli jest inaczej – warto zainteresować się tym tematem. I tak – nykturia wskazuje albo na znacznie przekraczającą objętość produkowanego moczu, albo zaburzenia w funkcjonowaniu czynności pęcherza. To z kolei powinno doprowadzić do bardziej zaawansowanej diagnostyki. Finalnie orzeka się, iż nykturia może mieć swoje przyczyny w chorobach ogólnoustrojowych, wśród których znajdą się: cukrzyca, choroby nerek, niewydolność serca, moczówka prosta, przekroczone stężenie wapnia we krwi, bezdech nocny. Inne przyczyny wskazują na różne zaburzenia w opróżnianiu pęcherza, do których należą choroby stercza (częste oddawanie moczu w nocy u mężczyzn), problem z trzymaniem moczu, zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne. Niekiedy sami bezpośrednio przyczyniamy się do wzmożonej produkcji moczu, która skutkuje koniecznością kilkukrotnego wstawania w nocy na siku. Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, iż do takich zachowań należy spożycie znacznych ilości alkoholu przed snem, napojów moczopędnych i zawierających dużo kofeiny, a czasem nawet w ogóle zwyczajne picie czegokolwiek przed snem. Jeśli wykluczymy u siebie przyczyny, które wskazują jedynie na skutek naszego postępowania, pozostaje nam udanie się do lekarza po szczegółową diagnostykę. Nie warto zwlekać z tym tematem, gdyż zaobserwowany częstomocz nocny może być objawem poważnej choroby.

  • Co to jest nykturia?

Co zrobić z dolegliwością częstego oddawania moczu?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, iż częste oddawanie moczu w nocy może znacznie pogorszyć jakość życia. Przede wszystkim wpływa na jakość snu, skracając go, a finalnie powodując niewyspanie. Niewyspanie to z kolei najkrótsza droga do złego samopoczucia kolejnego dnia, utraty energii i witalności, spadku wydajności w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli obserwujemy u siebie problem z częstym oddawaniem moczu w nocy, należy przede wszystkim skupić się na rozeznaniu właściwych przyczyn takiego stanu. Jeśli wiemy, że to my sami możemy być bezpośrednimi sprawcami tego problemu, warto zmienić nawyki i zrezygnować ze spożywania wszelkiego rodzaju napojów przed snem. Jeśli jednak przyczyny tkwią gdzieś indziej, warto zasięgną porady lekarskiej i zdecydować się na przyjmowanie leków, które zablokują receptory w sterczu i pęcherzu, a tym samym złagodzą objawy nykturii. Właściwym i pomocnym w diagnostyce problemów należących do tego zakresu będzie z pewnością urolog.

częste oddawanie moczu Nykturia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach