45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nowy lek na żółtaczkę typu C. Nadzieja dla chorych?

Nowy lek na żółtaczkę typu C. Nadzieja dla chorych?Nowy lek na żółtaczkę typu C. Nadzieja dla chorych?

Najnowsze badania przyczyniły się do stworzenia leku, który jest skuteczny aż w 95 procentach przypadków. To z pewnością wspaniała wiadomość dla osób chorujących na tę odmianę żółtaczki. Do tej pory na rynku pojawiały się różne preparaty, jednak często powodowały skutki uboczne. Ponadto, dawały one tylko stosunkowo niewielką, ponieważ połowiczną szansę na wyleczenie. Najnowszy lek jest więc zupełnie przełomowym osiągnięciem w leczeniu tej przypadłości i – co więcej – jest refundowany przez NFZ.

  • Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu c?

  • Jak leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu c?

Dodatkowo, lek ten działa o wiele szybciej niż jego poprzednicy. Do tej pory pacjenci stosujący tego typu preparaty czuli się fatalnie – następował spadek wagi, jadłowstręt, wypadanie włosów, itd. Żółtaczka typu C jest jedną z najczęściej występujących chorób w Polsce. Państwowy Zakład Higieny odnotowuje, że prawdopodobnie zarażeniu uległo dotychczas 200 tysięcy Polaków, natomiast Ministerstwo Zdrowia podaje liczbę 300 tysięcy. Samo występowanie choroby szacuje się na 50 tysięcy osób.

Dzięki nowemu lekowi „cichy zabójca” (jak określa się żółtaczkę typu C) może zostać całkowicie zniwelowany w Polsce, choć refundowane preparaty trafią do maksymalnie 4 tysięcy osób rocznie.  Mimo to, umożliwią one wyleczenie wielu Polaków, co do tej pory było bardzo trudnym zadaniem. Skuteczność leku sięga od 90 do 100 %, co stanowi imponujący wynik.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba, która przez lata, bezobjawowo wyniszcza wątrobę. Dlatego właśnie określa się ją mianem „cichego zabójcy”. Do zarażenia wirusem dochodzi w większości przypadków w szpitalach, w wyniku transfuzji krwi i przeprowadzanych operacji. Wirus może prowadzić do marskości, a następnie raka wątroby, jest więc bardzo niebezpieczny dla człowieka:

  • Jest bardzo podstępny i nieodczuwalny w pierwszych latach – objawy mogą być minimalne, część pacjentów nie odnotowuje żadnych.
  • W czasie ostrego zakażenia może dojść do nadmiernego powiększenia wątroby, innym razem rozwija się żółtaczka.
  • Po okresie ostrego zakażenia dochodzi do przewlekłego zapalenia wątroby typu C.
  • Wówczas pojawiają się objawy takie jak: bóle mięśniowe, bóle stawów, osłabienie, zaburzenia czucia, świąd skóry, może dochodzić także do kłębuszkowego zapalenia nerek lub zapalenia tętnic.

Do tej pory nie było leku, który pozwalałby na całkowitą eliminację choroby z organizmu. Nieczęsto zdarza się, żeby określać nowy preparat mianem „nowej ery” i „medycznego przełomu” – tak właśnie określa się lek na żółtaczkę typu C. Na typ B mamy szczepionkę, mimo że zabija ludzi na całym świecie jednak można jakoś się przed nią uchronić. Inaczej było z typem C – nie można się na nią zaszczepić. Szacuje się, że na całym świecie żyje dziś 160 mln ludzi chroniczną postacią WZW typu C, a u co piątej osoby w ciągu 20-30 lat rozwinie się marskość wątroby.

WĄTROBA marskość wątroby żółtaczka zapalenie wątroby typu C żółtaczka typu C
Komentarze
Dodano: 27 Czerwiec 2021
Autor: Joanna
Ocena:
Jak się nazywa ten lek , ktoś wie
Odpowiedź
Dodano: 03 Listopad 2015
Autor: Henk
Ocena:
tak NFZ da nam najwięcej!! Banda złodziei !!!!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach