45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nowe życie po zawale serca jest możliwe! Poznaj 9 zasad jak korzystać z życia!

Nowe życie po zawale serca jest możliwe! Poznaj 9 zasad jak korzystać z życia!Nowe życie po zawale serca jest możliwe! Poznaj 9 zasad jak korzystać z życia!

Zawał serca jest poważną chorobą, która znacząco wpływa na nasze dotychczasowe życie. Osoby, które zawał serca mają za sobą zaczynają swoje życie budować często od podstaw. Choroba ma bowiem wpływ na życie zawodowe i prywatne, na nasze hobby, zainteresowania oraz codzienną aktywność. Jednocześnie zawał serca nie jest wyrokiem i powinniśmy nadal korzystać z życia. Jakich zasad się trzymać, aby nasze życie po zawale było aktywne i bezpieczne?

  • Co to jest zawał serca?

  • Jak dbać o serce?

  1. Życie bez stresu – należy nauczyć się radzić sobie ze stresem, tak by nie był dla nas destrukcyjny. Jeżeli odczuwany stres nas pokona, może prowadzić do depresji a następnie do kolejnego zawału. Dlatego, im jesteśmy weselsi, tym lepiej dla naszego serca – unikajmy sytuacji stresowych i cieszmy się wszystkim dookoła. Wtedy negatywne czynniki nie będą dla nas silnie oddziaływały.
  2. Koniec z paleniem – jeżeli do tej pory paliłeś – rzuć. Przebyty zawał serca może być dobrą motywacją. Osoby, które po zawale nadal palą podwyższają znacznie ryzyko wystąpienia kolejnego zawału.
  3. Wsłuchaj się w organizm – jeżeli poczujesz ból w klatce piersiowej, usiądź i odpocznij. Jeżeli ból powróci – nie wolno go zignorować i należy zgłosić się do lekarza.
  4. Zażywaj regularnie lekarstwa – ważne, aby przestrzegać wyznaczonych pór przyjmowania leków. Nie wolno przerwać przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem, nawet wtedy gdy poczujesz się lepiej.
  5. Postaw na dietę – dotychczasową dietę należy wzbogacić w produkty bogate w witaminy beta-karoten, C, E oraz z grupy B oraz minerały – selen, magnez, potas, cynk. Warto dodać do jadłospisu kiełki zbóż, otręby, kaszę gryczaną, groch, fasolę, orzechy, banany, kakao, ciemną czekoladę. Zrezygnować trzeba z tłustych mięs na rzecz kurczaka i ryb. Jeżeli chodzi o alkohol, na pewno nie zaszkodzi lampka lub dwie  czerwonego wina. Jeżeli jednak zażywasz leki przeciwkrzepliwe – alkohol powinniśmy odstawić.
  6. Stale miej pod kontrolą ciśnienie i puls – optymalny poziom ciśnienia nie powinien przekraczać 140/90 mm Hg, puls z kolei powinien utrzymywać się w spoczynku w okolicy 60-70, podczas wysiłku 90-100 uderzeń na minutę. Warto zapisywać wyniki, aby stale mieć kontrolę nad tempem powrotu do zdrowia. Wykonana pod okiem lekarza próba wysiłkowa pozwoli ustalić jaka forma aktywności jest dla Ciebie wskazana.
  7. Wróć do sił – podczas pobytu w szpitalu rehabilitant może nauczyć prawidłowego oddychania oraz ćwiczenia. Należy to powtarzać samodzielnie po powrocie do domu. Powinniśmy nadal wykonywać codzienne obowiązki jak prace w domu, jednak w zwolnionym tempie. Należy pamiętać również o odpoczynku, którego powinno być więcej niż pracy. Jeżeli lekarz pozwoli, można zacząć jeździć na rowerze lub pływać na basenie. Warto wprowadzić regularny porządek dnia, który umożliwi szybszy powrót do sił.
  8. Odpoczywaj z głową – należy zrezygnować z wyjazdu w wysokie góry czy w tropiki. Najlepsze miejsce to równiny. Na urlopie pamiętajmy, aby nie wchodzić gwałtownie do zimnej wody – może to spowodować niebezpieczny skurcz naczyń krwionośnych a nawet utratę przytomności. W upalne dni osłaniaj głowę i unikaj wychodzenia na słońce między godziną 11 a 17 – kiedy słońce jest najmocniejsze.
  9. Pamiętaj o przyjemnościach – możesz robić to, co dotychczas: nie rezygnuj ze spotkań ze znajomymi, uprawiaj seks. Ta forma aktywności pozwala rozładować napięcie, relaksuje oraz stymuluje pracę serca wzmacniając je.
serce zawał serca problemy z sercem zdrowe serce jak dbać o serce życie po zawale serca co robić po zawale

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach