45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niezbędnik każdego alergika – kalendarz pylenia

Niezbędnik każdego alergika – kalendarz pyleniaNiezbędnik każdego alergika – kalendarz pylenia

Koniec zimy oznacza dla osób z alergią sezon problemów. Aż do września będziemy mieć do czynienia z pyleniem roślin. Aby skutecznie uniknąć kłopotliwych i uciążliwych objawów uczulenia, dobrze wiedzieć w jakim okresie jaka roślina ma swój okres pylenia. Pomocny w tym oraz niezbędny jest tzw. Kalendarz pylenia. Został on opracowany z myślą o alergikach. Dzięki niemu można sprawdzić w jakim miesiącu, w jakim regionie Polski występuje stężenie alergenów pochodzenia roślinnego, związanych z kwitnieniem roślin. Jest to informacja niezbędna dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi ze względu na możliwość wcześniejszej profilaktyki.

  • Co robić gdy pyli?

  • Jak walczyć z alergią?

Pierwsze miesiące roku jak styczeń i luty nie kojarzą się z reguły z pyleniem roślin. Jednak jest to okres pylenia przede wszystkim leszczyny, cisu oraz olchy. Na drzewach w tych miesiącach nie ma jeszcze liści, więc alergeny swobodnie przenoszone są przez wiatr. Pierwsze objawy alergii jak nieżyt nosa mylone są z przeziębieniem. Nasilają się w dni słoneczne i pogodne podczas przebywania na świeżym powietrzu. Ustępują w dni deszczowe i śnieżne.

Aby z alergią skutecznie walczyć, warto pryz gotowa się do kresu pylenia. Poniżej kilka sposobów jak najlepiej poradzić sobie z jej objawami.

- po pierwsze, należy mieć pod ręką zawsze kalendarz pylenia – zawsze warto korzystać z aktualnych, które tworzone są na podstawie analiz przeprowadzonych na zeszłorocznych warunkach. Aktualne kalendarze często zamieszczane są w gazetach, poradnikach o tematyce zdrowotnej, w Internecie lub w radiu

- unikajmy wychodzenia z domu podczas deszczu – największą ilość pyłków wdychamy przez kilka pierwszych minut deszczu, gdy SA one spłukiwane na ziemię; warto wtedy zamknąć w domu okna, aby nie dostały się do zamkniętego pomieszczenia

- spacer kilka minut po deszczu, późnym popołudniem lub wieczorem – zaraz po deszczu powietrze jest najczystsze. Mniejsze stężenie pyłków w powietrzu można zaobserwować również w późnych porach dniach. Warto skorzystać z nich na przewietrzenie się i zaczerpnięcie świeżego powietrza

- okres największego pylenia spędzajmy w domu – nie planujmy wyjazdów na weekend w plener. Unikajmy łąk, parków i dużych skupisk drzew liściastych. Jeżeli chcemy pojechać na wycieczkę wybierajmy drzewa iglaste. One nie uczulają i dodatkowo udrażniają górne drogi oddechowe dzięki znajdującym się w powietrzu olejkom żywicznym.

- na urlop warto wybrać góry lub morze. W górach ze względu na dużą wysokość stężenie pyłków jest dużo mniejsze niż w kotlinach i dolinach. Nad morzem natomiast pyłki są rozwiewane przez wiatr wiejący znad wody.

- trawniki najlepiej kosić przed kwitnieniem trawy. Jej okres kwitnienia bez problemu sprawdzimy w kalendarzy pylenia.

- w czasie pylenia roślin należy unikać wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu

- w domu, w oknach warto powiesić gęste firanki lub specjalne siatki, które ograniczą przedostawanie się pyłków do domu.

Stosując się do kilku powyższych rad, znacznie łatwiej unikniemy dolegliwości związanych z alergią na pyłki. Z pewnością nie wykluczymy ich całkowicie, jednak można skutecznie je ograniczyć. Jednocześnie warto pamiętać o możliwości stosowania dodatkowych leków przeciwhistaminowych, które pomoże wybrać nam lekarz alergolog.

 

alergia astma pylenie pyłki kwiatów kalendarz pylenia alergia wziewna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach