45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Niewydolność nerek - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Niewydolność nerek - przyczyny, objawy i sposoby leczeniaNiewydolność nerek - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nerki to jeden z podstawowych narządów w organizmie człowieka, umożliwiający jego prawidłowe funkcjonowanie. Jakiekolwiek symptomy wskazujące na możliwe problemy w tym zakresie powinny czym prędzej być weryfikowane poprzez wnikliwą diagnostykę lekarską. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące obrzęki na nogach, rękach czy stwierdzisz problem z oddawaniem moczu – zarówno z częstotliwością wypróżniania, jak i jego ilością i jakością, powinno to wzbudzić twoje zainteresowanie i zmotywować do udania się do lekarza. Te objawy mogą bowiem wskazywać na niewydolność nerek – bardzo poważną chorobę.

Niewydolność nerek – objawy

Najprostsze symptomy znamionujące problem z niewydolnością nerek mogą wskazywać na nieradzenie sobie organizmu z właściwym oczyszczaniem. Stężenie produktów przemiany materii, toksyn i wody rośnie wskutek niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody. Wpływa to zarówno na bezpośrednie funkcjonowanie narządu, jak i regulację pracy innych organów. Niewydolność może mieć gwałtowny przebieg - mamy wówczas do czynienia z jej ostrą formą oraz przewlekły – wówczas jest to proces nieodwracalny, kończący się całkowitą utratą funkcjonalności tego narządu. Objawy niewydolności nerek są dość charakterystyczne. Początkowo pojawią się wymioty, biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego. Rozwijająca się choroba przyniesie kolejne symptomy – częste oddawanie moczu, obrzęki kończy górnych i dolnych. Dodatkowo, woda zatrzymywana w organizmie, powoduje przyrost masy ciała. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek pojawi się problem z ciśnieniem tętniczym, stopniowe zagęszczanie moczu, świąd skóry, obrzęki kończyn, zaburzenia widzenia, bóle głowy, napady duszności, czkawka, wymioty. Jeśli chory cierpi na kłębuszkowe zapalanie nerek, to najpewniej wystąpi u niego ból w lędźwiach, mocz w zmienionej barwie, obrzęki innych części ciała. Zazwyczaj niewydolności nerek towarzyszy poczucie ciągłego zmęczenia, osłabienia, drażliwość, zaburzenia koncentracji, brak apetytu, łuszczenie i swędzenie skóry.

  • Jak leczyć niewydolność nerek?

  • Jakie są objawy niewydolności nerek?

Jak zdiagnozować ostrą niewydolność nerek?

Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek należy czym prędzej skontrolować, udając się do lekarza. Zazwyczaj punktem wyjścia jest zrobienie kilku podstawowych badań: morfologii, badania ogólnego moczu, kreatyniny, mocznika, poziomu glukozy. Ostateczną diagnozą w tym zakresie zajmie się nefrolog, który najprawdopodobniej skieruje na dodatkowe badania, wykazujące szczegóły budowy i funkcjonowania nerek. Dzięki temu pozyska on wiedzę, czy są jakieś zniekształcenia, złogi, kamienie, torbiele, guzy. Konieczne będzie przeprowadzenie urografii, USG.

Niewydolność nerek – leczenie

Zdiagnozowane objawy chorej nerki prowadzą do określenia ścieżki leczenia. Podstawową kwestią, którą się reguluje przy takim schorzeniu, jest dieta. Rekomenduje się odrzucenie białka w tej chorobie – niemniej nie oznacza to całkowitego ograniczenia jego spożycia, można bowiem sięgać po produkty zawierające pełnowartościowe białko, jak mleko, jajka. Inne zalecenie, to pozbycie się z diety tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Osoby, u których występują obrzęki, powinny zrezygnować z soli, konserw, sody, kiszonek, wędzonych produktów. Te natomiast, u których badania wykazują za duże stężenie potasu, muszą zrezygnować z pomidorów, bananów, orzechów, kakao, czekolady, wywarów mięsnych i warzywnych. Jeśli ktoś cierpi na mocznicę, powinien zrezygnować z ryb, podrobów, cielęciny, gęsiny, płatków zbożowych, pieczywa razowego, kasz.

Każdorazowo jednak komponowanie diety powinno się odbywać pod czujnym okiem lekarza, który dostosuje ją i ilość przyjmowanych płynów do aktualnej kondycji organizmu. Podstawową zasadą, którą należy się kierować w przygotowywaniu posiłków jest przyrządzanie potraw lekkostrawnych – poprzez unikanie smażenie, pieczenia, obsmażania. Najlepszym rozwiązaniem jest serwowanie dań gotowanych na parze lub pieczonych w folii.

nerki niewydolność nerek

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach